1. Czy dla potrzeb ewidencji przychodów i kosztów z tytułu prowadzonej działalności na terenie tarnobrzeskiej (...)

1. Czy dla potrzeb ewidencji przychodów i kosztów z tytułu prowadzonej działalności na terenie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej wystarczy wyodrębnienie zakładu w strukturze organizacyjnej przy wykorzystaniu ewidencji księgowej z oddzielnymi kontami analitycznymi wyodrębnionymi w zakładowym Planie Kont Spółki?
2. Czy koszty pośrednie funkcjonowania Spółki, których nie można podzielić na podstawie bezpośrednich dokumentów źródłowych należy przydzielić do kosztów Zakładu działającego w specjalnej strefie ekonomicznej korzystającego ze zwolnienia w podatku dochodowy od osób prawnych na podstawie proporcji przychodów ze sprzedaży Zakładu w TSSE do przychodów Spółki ogółem?

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 29 czerwca 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 4 lipca 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 31 sierpnia 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 3 września 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

Porady prawne

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zamierza uruchomić Zakład produkcyjny na terenie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej (dalej TSSE). Spółka chciałaby skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu prowadzonej tam działalności.

W § 5 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2006 r. w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej określono, że ?działalność prowadzona na terenie strefy musi być wydzielona organizacyjnie, a wielkość zwolnienia określa się w oparciu o dane jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność wyłącznie na terenie strefy?.

W świetle powyższego stanu faktycznego Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy dla potrzeb prawidłowej ewidencji przychodów i kosztów z tytułu prowadzonej działalności na terenie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej wystarczy wyodrębnienie zakładu w istniejącej strukturze organizacyjnej przy wykorzystaniu ewidencji księgowej zawierającej oddzielne konta analityczne wyodrębnione w zakładowym Planie Kont Spółki?

2. Czy koszty pośrednie funkcjonowania Spółki, które nie mogą być podzielone na podstawie bezpośrednich dokumentów źródłowych winny być przydzielone do kosztów Zakładu działającego w tarnobrzeskiej specjalnej strefie ekonomicznej korzystającego ze zwolnienia w podatku dochodowy od osób prawnych na podstawie proporcji przychodów ze sprzedaży Zakładu w TSSE do przychodów Spółki ogółem?

Zdaniem Spółki, wyodrębnienie w Zakładowym Planie Kont odpowiednich kont analitycznych przeznaczonych wyłącznie Zakładowi w tarnobrzeskiej specjalnej strefie ekonomicznej spełnia kryteria wydzielenia organizacyjnego działalności na terenie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej wymienionego w § 5 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2006 roku w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Ponadto Spółka uważa podział kosztów pośrednich na podstawie klucza proporcji przychodów za wystarczający i właściwy.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, co następuje:

Ad. 1.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej updop, wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 117, poz. 1228, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 188, poz. 1840), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zgodnie z art. 17 ust. 4 ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Według art. 7 ust. 2 updop dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Natomiast z przepisu art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 updop wynika zasada, że w przypadku osiągania przychodów ze źródła niepodlegającego opodatkowaniu lub wolnego od podatku, przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się zarówno przychodów z tego źródła, jak i kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z przepisem § 5 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2006 r. w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 215, poz. 1581 ze zm.), zwolnienie podatkowe przysługuje wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy. W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej również poza obszarem strefy, działalność prowadzona na terenie strefy musi być wydzielona organizacyjnie, a wielkość zwolnienia określa się w oparciu o dane jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność wyłącznie na terenie strefy.

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, w przypadku gdy Podatnik prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą poza obszarem strefy oraz na terenie strefy w oparciu o wymagane zezwolenie, działalność prowadzona na terenie strefy musi być wydzielona organizacyjnie. Ponadto istnieje konieczność odrębnego ujmowania w księgach przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej przez podatnika w strefie i poza nią. Zapisów w księgach należy dokonywać w sposób umożliwiający określenie dochodu zwolnionego od podatku dochodowego oraz podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazuje, w jaki sposób powinno być przeprowadzone ?wydzielenie organizacyjne?.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 updop podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Odrębnymi przepisami, do których odsyła przytoczony przepis art. 9 ust. 1 updop, są przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Mając powyższe na uwadze konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych w taki sposób, aby możliwe było precyzyjne rozdzielenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością prowadzoną w strefie oraz działalnością prowadzoną poza terenem strefy.

Zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego jednym z takich sposobów może być ewidencja przychodów i kosztów uzyskania przychodów na odrębnych kontach analitycznych związanych z prowadzonymi operacjami gospodarczymi dotyczącymi działalności prowadzonej w strefie i poza nią.

Ad. 2.

W przypadku kosztów, co do których podatnik nie jest w stanie dokonać takiego podziału, bowiem są to koszty wspólne (pośrednie), zgodnie z art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zastosować zasadę proporcjonalnego rozliczenia tych kosztów.

W myśl przepisów art. 15 ust. 2 tej ustawy, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Ustalenie kosztów uzyskania przychodów zgodnie z powołaną zasadą ma zastosowanie w sytuacjach wyjątkowych, jedynie do niektórych kosztów Spółki dotyczących zarówno działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i działalności poza strefą, których obiektywnie nie można rozdzielić na dotyczące przychodów wolnych od podatku i dotyczące przychodów podlegających opodatkowaniu.

W związku z powyższym stanowisko Spółki dotyczące metody rozliczenia kosztów działalności ogólnej, których nie można wprost przypisać do działalności prowadzonej w strefie czy też poza nią, jest prawidłowe.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się do przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

W związku z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika