Czy firma LLL Polska Sp. z o.o. ma prawo odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatek (...)

Czy firma LLL Polska Sp. z o.o. ma prawo odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatek dochodowy należny w Wielkiej Brytanii (wg obliczeń dokonanych przez brytyjskiego doradcę podatkowego) niewpłacony, ale rozliczony w Wielkiej Brytanii?


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 01.11.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 08.12.2005 r.)


postanawia

Porady prawne


uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe


UZASADNIENIE


Od października 2002 r. Spółka prowadzi prace budowlano- montażowe w Wielkiej Brytanii. Zleceniodawcą jest firma brytyjska - LLL. W świetle ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią - jest to 'Zakład'. Od dochodów tam uzyskanych Spółka płaci podatek dochodowy w Polsce. Zgodnie z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopiero w momencie zapłaty podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii (od dochodów tam uzyskanych) Spółka może potrącić go z podatku dochodowego zapłaconego Polsce, do wysokości zapłaconej w Polsce. Rok obrachunkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 06.04 do 05.04 następnego roku. Pierwsze obliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii nastąpiło za okresy 30.09.2002-30.09.2003 i 01.10.2003-31.12.2003 i zostało dokonane w połowie roku 2004. Podatek wyniósł odpowiednio 68 153,10 GBP i 17 178,30 GBP, razem 85 331,40 GBP. Ze względu na to, iż firma LLL ma tego samego głównego udziałowca co Spółka, czyli LLL AG w Niemczech, brytyjski doradca podatkowy i audytor rozliczyli obie te firmy oraz dwie inne, które też mają głównego udziałowca LLL AG z Niemiec, jako podatkową grupę kapitałową w Wielkiej Brytanii, w wyniku czego Spółka nie zapłaci tam podatku, ponieważ grupa LLL (poza LLL Polska ) wykazała w tym okresie stratę. Po rozliczeniu wspólnym, grupa kapitałowa ma mniejszą startę do odliczenia w następnych latach.

Pytanie Spółki brzmi: czy w powyższej sytuacji firma LLL Polska Sp. z o.o. ma prawo odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatek dochodowy należny w Wielkiej Brytanii (wg obliczeń dokonanych przez brytyjskiego doradcę podatkowego) niewpłacony, ale rozliczony w Wielkiej Brytanii?

Spółka stoi na stanowisku, iż może ona odliczyć ten podatek od podatku zapłaconego w Polsce, ponieważ rozliczenie podatku dochodowego w grupie kapitałowej w Wielkiej Brytanii spowodowało, że w następnych latach - w grupie kapitałowej LLL - zostanie odliczona mniejsza strata od przyszłych zysków o kwotę zysku Spółki.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym zauważa co następuje:

W świetle umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu między Polską a Wielką Brytanią (Dz. U. z 1978 poz. 7,nr 20) oba kraje regulują kwestię eliminacji podwójnego opodatkowania na zasadzie metody zaliczania. Zgodnie z art. 23 pkt 2 tej umowy jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie, wtedy Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od dochodu lub zysków majątkowych, należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie odpowiednio od tego dochodu lub zysków majątkowych. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.

Natomiast zgodnie z art. 20. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz.654 z późn. zm.), jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Wobec czego art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie do umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią.

Należy jednak zauważyć, że zgodnie z tą zasadą odliczeniu podlega podatek zapłacony za granicą a niewynikający z deklaracji. Obowiązkiem podatnika jest wiec prawidłowe udokumentowanie polskiemu organowi podatkowemu faktu zapłacenia podatku za granicą i jego wysokość. Ustawodawca wyraźnie wskazuje na potrącenie kwoty podatku faktycznie zapłaconego w obcym państwie, dlatego jeżeli Podatnik z jakiejkolwiek przyczyny nie uiścił za granicą podatku dochodowego, to tym samym wyklucza to możliwość pomniejszenia podatku należnego w Polsce.

Z powyższego wynika, iż Spółka prowadząca działalność w Wielkiej Brytanii poprzez położony tam zakład nie może odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatku dochodowego należnego i rozliczonego w Wielkiej Brytanii jednak tam niewpłaconego.

Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14 b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie Spółce służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja Podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł (ustawa z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. z 2004 r. Dz. U. Nr 253, poz. 2532.)).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika