Czy w przypadku zmiany umowy o kredyt terminowy nominowany w dolarach amerykańskich, polegającej na (...)

Czy w przypadku zmiany umowy o kredyt terminowy nominowany w dolarach amerykańskich, polegającej na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej (na podstawie aneksu do umowy) na inny bank, powstaną różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem Spółki z o. o. z dnia 08.03.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 09.03.2005.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

p o s t a n a w i a

Porady prawne

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zawarł w dniu 27 września 2001 r. umowę o kredyt terminowy nominowany w dolarach amerykańskich. Kredyt realizowany jest w transzach nominowanych w USD, przy czym:

- transza I została przeznaczona na spłatę zadłużenia Podatnika, wynikającego z wcześniej zaciągniętego kredytu inwestycyjnego na budowę Centrum Handlowego, którego Podatnik jest operatorem oraz spłatę prowizji związanych z tymże wcześniejszym kredytem inwestycyjnym;

- transza II przeznaczona jest na spłatę pożyczek zaciągniętych przez Podatnika oraz innych zobowiązań Podatnika w walucie obcej o różnym przeznaczeniu, w tym na rozbudowę Centrum Handlowego;

- transze III-V zostaną przeznaczone na rozbudowę Centrum Handlowego.

Zgodnie z § 29.2 i następnymi umowy kredytowej, bank finansujący może w każdej chwili dokonać cesji lub przeniesienia praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na rzecz innego banku lub instytucji finansowej.

Banki finansujące chcą dokonać - na podstawie powyższych postanowień umowy kredytowej - przeniesienia praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na inny bank. Wymagać to będzie aneksu do umowy kredytowej. Na mocy aneksu umowa kredytowa nie zostanie rozwiązana - zmianie ulegną jedynie podmioty ze strony kredytodawcy. Nie dojdzie również do zamknięcia kredytu.

Część Centrum Handlowego, której rozbudowa jest finansowana ze środków udostępnianych Podatnikowi w ramach umowy kredytowej, zostanie przekazana do używania nie wcześniej niż 15 kwietnia 2005 r. Spłata będzie następować w USD w ratach, przy czym termin wymagalności pierwszej raty przypadać będzie po dniu przekazania inwestycji do korzystania.

Przedmiotem zapytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych była kwestia, czy w przypadku zmiany umowy kredytowej, polegającej na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na inny bank, powstaną różnice kursowe w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop?

Zdaniem podatnika, w powyższym stanie faktycznym zmiana umowy kredytowej, polegająca na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na inny bank nie spowoduje powstania (realizacji) ani dodatnich ani ujemnych różnic kursowych w rozumieniu przepisów updop. Zatem po stronie podatnika nie powstaną ani przychody w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, ani koszty podatkowe w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko Spółki za prawidłowe zauważa, co następuje.

Udzielenie kredytu jest zdarzeniem neutralnym podatkowo w tym sensie, że z jednej strony otrzymany przez kredytobiorcę kredyt nie stanowi przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, w świetle którego do przychodów nie zalicza się (...) otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z drugiej strony, wydatki na spłatę kredytu poniesione przez kredytobiorcę nie stanowią kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a updop stanowiącym, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczają się jedynie faktycznie zapłacone odsetki od kredytów, jeżeli kredyt ten został zaciągnięty w celu osiągnięcia przychodów, gdyż jak stanowi art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl przepisu art. 15 ust. 1 zd. drugie koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowanego kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Z powołanego przepisu wynika, że uznanie różnic kursowych za koszt uzyskania przychodów następuje w chwili spełnienia zobowiązania, a więc jego zapłaty. W związku z tym w momencie zmiany kredytodawcy nie powstają różnice kursowe podlegające opodatkowaniu. Zmiana podmiotu umowy, polegająca na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na inny bank jest wewnętrzną sprawą umawiających się stron i nie ma związku z uzyskanym przychodem ani z wysokością kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, składane w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika