Jaki dzień jest dniem poniesienia kosztu przy transakcjach sprzedaży nabytych od wydawców lub dystrybutorów (...)

Jaki dzień jest dniem poniesienia kosztu przy transakcjach sprzedaży nabytych od wydawców lub dystrybutorów zagranicznych wydawnictw prasowych - dzień przyjęcia towaru do magazynu czy dzień wystawienia faktury przez dostawcę, czy moment otrzymania faktury przez Spółkę? Spółka na terenie kraju sprzedaje (dostawa) prasę zagraniczną.

Na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 26 czerwca 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 28 czerwca 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

Porady prawne

uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonuje na terenie kraju sprzedaży (dostawy) prasy zagranicznej. W tym celu nabywa od wydawców lub dystrybutorów zagranicznych dzienniki i czasopisma. Poszczególne dostawy dokumentowane są przez dostawców w różny sposób. Niektórzy dostawcy wystawiają faktury codziennie w dniu dostawy, niektórzy raz w tygodniu, niektórzy raz w miesiącu w ostatnim dniu lub w jakiś czas po jego upływie. Zdarza się, że faktury są wystawiane przed otrzymaniem przez Spółkę towaru, a czasem Spółka otrzymuje faktury (lub dokument o podobnym charakterze) ze znacznym opóźnieniem lub w ogóle nie otrzymuje (sporadycznie). Od niektórych dostawców niezależnie od wystawionych faktur Podatnik otrzymuje wraz z dostawą partii towaru specyfikację dostawy (lub podobny dokument).

Sprzedaż wydawnictw dokonywana jest z prawem do zwrotu niesprzedanych przez nabywców egzemplarzy i wówczas jest rozliczana z nabywcami w dniu rozliczenia zwrotów (w dniu otrzymania przez Spółkę specyfikacji zwrotów) lub bez prawa zwrotu i wówczas jest rozliczana i fakturowana w ostatnim dniu miesiąca dla sprzedaży trwającej przez cały miesiąc lub jednorazowo. Koszt sprzedawanych egzemplarzy jest rozliczany (potrącany) w momencie wystąpienia przychodu.

W znowelizowanej ustawie z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych za ?dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu? określono dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury, albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury. Z kolei z ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) ? art. 30 ust. 2 - wynika, że wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia.

W świetle powyższego stanu faktycznego, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jaki dzień należy uznać za dzień poniesienia kosztu przy transakcjach sprzedaży nabytych od kontrahentów zagranicznych wydawnictw prasowych?

2. Czy powinien to być dzień przyjęcia towaru do magazynu, czy dzień wystawienia faktury przez dostawcę lub moment otrzymania faktury przez Spółkę?

Zdaniem Wnioskodawcy, zawarta w art. 15 ust.

4e definicja dnia poniesienia kosztu niespecjalnie oddaje faktyczny sposób ujmowania kosztów w księgach rachunkowych. Dotyczy to zwłaszcza kosztów wynikających z wartości (w cenach zakupu, nabycia itp.) sprzedawanych towarów, których koszt ujmuje się w księgach rachunkowych nie na podstawie faktur lub rachunków lecz na podstawie dokumentów rozchodu towarów. Jednorazowo nabyta partia towaru może być ujmowana jako koszt (potrącalna) tyle razy, ile razy będzie wydawana z magazynu w różnych okresach rozliczeniowych.

W opisanym przypadku za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu, zdaniem Spółki, należy uznać dzień przyjęcia towaru do magazynu potwierdzony stosownym zapisem w ewidencji magazynowej, stanowiącej jeden z elementów systemu ksiąg rachunkowych, ponieważ jest to moment, który spełnia zarówno warunek określony w art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ujęcia w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury lub innego dowodu (w przypadku braku faktury w momencie przyjęcia do magazynu dowodem jest specyfikacja dostawy lub dokument własny przyjęcia do magazynu) oraz warunek określony w art. 20 i art. 30 ustawy o rachunkowości.

Zdaniem Wnioskodawcy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu można uznać każdy inny dzień, w którym ujęto nabyty towar w ewidencji magazynowej, ponieważ będzie on spełniał wyżej wymienione kryteria.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, co następuje:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Interpretacja pojęcia 'koszty uzyskania przychodów', zawartego w w/w art. 15 ust. 1 updop, prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że:

- są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,

- są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

- nie są wydatkami wymienionymi w art. 16 ust. 1 updop.

Dzień poniesienia kosztu został przez ustawodawcę zdefiniowany w art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do tego przepisu za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Tutejszy organ podatkowy zwraca uwagę, że dzień poniesienia kosztu nie jest tożsamy z dniem potrącalności kosztu.

Kwestie potrącalności kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami (z treści wniosku wynika, że Spółka takie właśnie koszty ponosi) poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Należy zatem odróżnić poniesienie kosztu, jako operację polegającą na zarachowaniu kosztu w księgach, od potrącalności kosztu, polegającego na pomniejszeniu uzyskiwanych przychodów o odpowiadające im koszty uzyskania przychodów, w roku uzyskania przychodu odpowiadającemu temu kosztowi.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia poniesienie.

W praktyce przez poniesienie kosztu rozumie się poniesienie wydatku. Zgodnie z wykładnią językową i systemową za koszt poniesiony należy uznać: (a) koszt kasowy ? koszt faktycznie zapłacony; (b) koszt memoriałowy ? każdy faktycznie dokonany odpis niebędący wydatkiem, powodujący zmianę w strukturze aktywów lub pasywów osoby prawnej, w tym również stanu środków pieniężnych na rachunkach bankowych (kontach lub subkontach) przedsiębiorstw.

Ustawa o rachunkowości używa odmiennej terminologii niż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, co oznacza, że nie ma możliwości bezpośredniego odniesienia się do pojęć definiowanych w ustawie o rachunkowości.

Przepisy ustawy o rachunkowości nie mają charakteru ?podatkotwórczego?, nie mogą więc zmieniać zasad opodatkowania przyjętych w ustawach podatkowych.

W/w przepisy o rachunkowości określają jedynie sposób prowadzenia ewidencji księgowej i mają stwarzać możliwość ustalenia wysokości dochodu lub straty w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nie jest to jednak uzasadnienie prawne do zastosowania przepisów o rachunkowości w celu przyjęcia odmiennych niż w ustawie podatkowej zasad opodatkowania.

Regulacja art. 15 ust. 4e updop określa dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu odwołując się wprost do zasad rachunkowości mówiąc o dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, a dodatkowo określa podstawę księgowania, czyli fakturę (rachunek) lub inny dowód.

Ustawodawca pozostawia podatnikowi swobodę w ujęciu kosztu w księgach, czyli uznaniu go jako kosztu poniesionego zaliczonego do kosztów uzyskania przychodu.

W przedstawionych we wniosku sytuacjach, gdy Podatnik otrzymuje faktury, nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że za dzień poniesienia kosztu przy transakcjach sprzedaży nabytych od kontrahentów zagranicznych wydawnictw prasowych uznać należy dzień przyjęcia towaru do magazynu. W sytuacjach tych bowiem, zgodnie z art. 15 ust. 4e updop, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uznać należy dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury (rachunku).

Dopiero w sytuacji, gdy Spółka nie posiada takiej faktury (rachunku), za dzień poniesienia kosztu można uznać ujęcie w księgach rachunkowych na podstawie innego dowodu.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka od kontrahentów otrzymuje faktury VAT i to na ich podstawie, a nie na podstawie przyjęcia towaru do magazynu, powinna ujmować koszt w księgach rachunkowych jako poniesiony.

Dopiero w opisanych we wniosku jako ?sporadyczne? przypadkach, zgodnie z treścią art. 15 ust. 4 updop, jako poniesione mogą zostać uznane koszty zaksięgowane na podstawie innych dowodów.

Z powyższych względów stanowisko Spółki uznane zostało za nieprawidłowe.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, przy przedmiotowych transakcjach koszty określane są w walucie obcej. Przy rozliczaniu różnic kursowych zastosowanie znajdzie więc przepis art. 15a ust. 4 updop, zgodnie z którym jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się do przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

W związku z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika