Czy odszkodowanie przyznane pracownikowi na mocy ugody sądowej, którego kwota została ustalona w wysokości (...)

Czy odszkodowanie przyznane pracownikowi na mocy ugody sądowej, którego kwota została ustalona w wysokości umownej (nie wynikającej wprost z odrębnych przepisów) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w złożonym wniosku z dnia 27/05/2005 r. (data wpływu do organu podatkowego) uzupełnionym o wymagane znaki opłaty skarbowej w dniu 10/06/2005 r.

Porady prawne

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż działając na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (Dz. U z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - dalej ustawa Kodeks pracy - Spółka rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W związku z powyższym pracownik wystąpił na drogę sądową o uznanie przyczyn rozwiązania stosunku pracy za bezzasadne. W konsekwencji toczącego się postępowania Spółka zawarła z byłym pracownikiem ugodę sądową, w wyniku której zobowiązała się:

#61656; wycofać decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy,

#61656; zapłacić na rzecz pracownika odszkodowanie w kwocie 90.000 zł w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w terminie 14 dni od dnia zawarcia ugody wraz z odsetkami ustawowymi w razie opóźnienia, oraz

#61656; sprostować świadectwo pracy pracownika w zakresie trybu rozwiązania umowy (wskazanie, że umowa uległa rozwiązaniu za porozumieniem stron) w terminie 14 dni od dnia zawarcia ugody.

Kwota odszkodowania została ustalona w wysokości umownej.

Zdaniem Spółki biorąc pod uwagę fakt, iż odszkodowanie przyznane pracownikowi zostało określone w wysokości umownej (nie wynikającej wprost z odrębnych przepisów) oraz wypłacone na podstawie zawartej ugody sądowej korzysta ono ze zwolnienia przedmiotowego określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości określonej w niniejszej ugodzie.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwaną dalej updf opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 3 updf wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy,

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 b updf wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Generalną zasadą w kwestii opodatkowania odszkodowań jest fakt, iż ze zwolnienia korzystają jedynie te odszkodowania, w przypadku których prawo do ich otrzymania wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy uznać, iż w przedmiotowej sprawie miało miejsce rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem norm prawa pracy.

Przechodząc na grunt prawa pracy, trzeba wskazać, iż w świetle art. 56 § 1 ustawy Kodeks pracy pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.

Ze względu na fakt, iż wysokość i zasady ustalania przedmiotowego odszkodowania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy, tj. ustawy Kodeks pracy, podlega ono regulacji art. 21 ust. pkt 3 updf. Przepis ten w lit. g wyłącza jednakże ze zwolnienia odszkodowania, wynikające z zawartych umów lub ugód. W związku z powyższym w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego zastosowania nie znajduje zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 3b updf.

Wypłacone odszkodowanie należy potraktować jako przychód ze stosunku pracy (art. 12 updf) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Spółka wypłacając przedmiotowe odszkodowanie zobowiązana była jako płatnik do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek oraz przekazania kwoty pobranej zaliczki w terminie do dnia 20 miesiąca następnego, w którym pobrano zaliczkę na rachunek właściwego urzędu skarbowego przesyłając równocześnie deklarację PIT-4 (obowiązki określone art. 31, 32 ust. 2, 38 updf).

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika