Czy dochodu z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym nie należy pomniejszać o straty (...)

Czy dochodu z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym nie należy pomniejszać o straty z transakcji wykonywanych w ramach prowadzenia rachunku IKE, gdyż art. 30 ust. 3a updof dotyczy jedynie strat z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych z transakcji dokonywanych poza rachunkiem IKE oszczędzającego?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie Banku przedstawionej w złożonym wniosku z dnia 07/03/2005 r. (data wpływu do urzędu 10/03/2005.)


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Banku za prawidłowe w części zapytania dotyczącej interpretacji zapisów art. 30 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdanie drugie, stanowiących, iż dochodu osiągniętego z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym (dalej IKE) nie należy pomniejszać o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Bank za pośrednictwem swojej jednostki organizacyjnej Bankowego Domu Maklerskiego prowadzi indywidualne konta emerytalne między innymi w formie rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego służącego do jego obsługi.

Zapytanie Banku dotyczy prawidłowości ustalania podstawy opodatkowania w przypadku zaistnienia zdarzenia powodującego opodatkowanie dochodu uzyskanego z tytułu oszczędzania na IKE.

Zadane pytanie sprowadza się do ustalenia, czy na wysokość dochodu obliczonego w sposób określony zgodnie z art. 30 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają wpływ straty poniesione z transakcji wykonywanych w ramach prowadzenia rachunku IKE oraz czy w związku z powyższym uznać należy, iż zapis art. 30 ust. 3a j. w. dotyczy jedynie strat z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych z transakcji dokonywanych poza rachunkiem IKE oszczędzającego?

Zdaniem Banku określony przepisem art. 30 ust. 3a ustawy j. w. sposób ustalania dochodu wskazuje, iż dla prawidłowego określenia wysokości dochodu do opodatkowania, o którym mowa w w/w artykule istotne jest ustalenie wartości środków zgromadzonych na rachunku IKE oszczędzającego na dzień dokonania zwrotu. Uzasadniając swoje stanowisko Bank zauważa, iż prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania w przypadku zaistnienia zdarzenia powodującego opodatkowanie dochodu uzyskanego z tytułu oszczędzania na IKE zależne jest od:

  • wartości środków zgromadzonych na rachunku IKE
  • oraz od sumy wpłat na indywidualne konto emerytalne

ustalonych na dzień dokonania zwrotu.

Na tej podstawie Bank wywodzi również, iż zakaz pomniejszania dochodu ustalonego w w/w sposób, o straty, o których mowa w art. 30 ust. 3a ustawy j. w., może dotyczyć wyłącznie strat poniesionych w związku z transakcjami z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych realizowanych poza danym rachunkiem IKE z wyłączeniem strat z transakcji zrealizowanych w trakcie oszczędzania na rachunku IKE. Składając przedmiotowy wniosek Bank prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia.

Regulacje prawne zawarte w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updf dotyczące zasad opodatkowania oszczędności zgromadzony na IKE:

Zgodnie z :

  • art. 30 ust. 1 od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy

- pkt 7a z tytułu gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych - w wysokości 75 % uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym(..).

  • art. 30a ust. 1 od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:

- pkt 10 od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie(...).

Z przypadkami opodatkowania dochodów z tytułu gromadzenia oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym mamy do czynienia tylko w tych dwóch wymienionych wyżej sytuacjach.

Zgodnie z art. 30 ust. 3a w związku z art. 30a ust. 8 updf dochodem oszczędzającego na IKE o którym mowa wyżej, będącym podstawą opodatkowania, jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz latach poprzednich.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 updf wolne od podatku dochodowego są :

  • pkt 58a dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z:

a) gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego,

b) wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego,

c) wypłatą transferową

- z tym że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość.

Na podstawie w/w przepisów należy stwierdzić, iż oszczędności (odsetki) zgromadzone na IKE zaliczane są do przychodów z kapitałów pieniężnych i traktowane jako inna forma oszczędzania, przechowywania lub inwestowania środków pieniężnych.

W związku z powyższym opodatkowanie dochodu oszczędzającego na IKE z tytułu zwrotu ma charakter zryczałtowany.

W tym przypadku opodatkowaniu podlega dochód określony w momencie powstania obowiązku podatkowego - np. dzień zwrotu środków z IKE - bez pomniejszania go o ewentualne straty z tego źródła poniesione zarówno w danym roku podatkowym jak i w latach poprzednich. Wyraża to wprost ustawodawca w art. 30 ust. 3a updf zdanie drugie stanowiąc, iż dochodu, o którym mowa wyżej nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Zatem za prawidłowe uznać należy stwierdzenie Banku, iż przy ustalaniu dochodu z IKE nie jest istotne badanie 'historii' rachunku, poszczególnych transakcji zrealizowanych w trakcie oszczędzania na rachunku IKE oraz wartości pobieranych zgodnie z umową prowizji i opłat, gdyż konsekwencje tych zdarzeń będzie uwzględniać określona na dzień dokonania zwrotu łączna wartość środków zgromadzonych na rachunku IKE oszczędzającego.

W związku z powyższym stanowisko Banku w tym zakresie uznano za prawidłowe.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, że:

1. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Bank i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie;

2. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej;

3. nie będzie informował o zmianach stanu prawnego zaistniałych po dniu wydania interpretacji.

Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika