W związku z zaistniałym stanem faktycznym Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z (...)

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o zajęcie stanowiska czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w opisanej powyżej sytuacji: Czy opisany powyżej sposób dokumentowania transakcji Spółki z firmą G jest prawidłowy.Czy Spółka ma prawo odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez firmę G.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Spółka zajmuje się świadczeniem usług telekomunikacyjnych (telefonii komórkowej oraz usług dostępu do sieci Internet za pomocą telefonu komórkowego). Świadczenie usług jest dokumentowane fakturami VAT.

Ponadto Spółka prowadzi sprzedaż aparatów telefonicznych oraz akcesoriów do tych aparatów umożliwiających klientowi korzystanie z usług oferowanych przez Spółkę. Sprzedaż aparatów telefonicznych jest dokumentowania fakturami VAT, a w przypadku sprzedaży dla klientów indywidualnych dodatkowo rejestrowana jest przy użyciu kasy fiskalnej.

Porady prawne

Zawieranie umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz sprzedaż telefonów i akcesoriów następuje w ramach własnej sieci sprzedaży Spółki (sklepy i salony własne- ?PLAYZONE?), a także w sieciach sklepów dystrybutorów (dealerów). W tym celu Spółka zawarła z kilkoma podmiotami gospodarczymi umowy dystrybucyjne, na podstawie których Spółka upoważniała podmioty do zawierania w imieniu Spółki umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz zleciła im sprzedaż telefonów i akcesoriów po określonych przez Spółkę cenach.

Za usługi świadczone na rzecz Spółki dealerzy otrzymują wynagrodzenie. Wynagrodzenie naliczane jest m.in. za zawieranie umów w imieniu Spółki oraz prowadzenie obsługi posprzedażowej klientów, a także za sprzedaż telefonów i akcesoriów po określonych przez Spółkę promocyjnych cenach.

Dealerzy z reguły zaopatrują się w telefony i akcesoria u podmiotu będącego partnerem logistycznym Spółki, z jednym, jak dotąd, wyjątkiem ? firmy G. Sp. z o.o. (nazywanej dalej G.), która telefony i akcesoria nabywa bezpośrednio od Spółki. Za sprzedawane przez Spółke aparaty telefoniczne wraz z akcesoriami Spółka wystawia firmie G. faktury VAT opiewające na pełną wartość tego sprzętu.

Wynagrodzenie za zawieranie umów w imieniu Spółki oraz prowadzenie obsługi posprzedażowej klientów, a także za sprzedaż telefonów i akcesoriów po określonych przez Spółkę cenach jest naliczane przez Spółkę za dany okres rozliczeniowy. Wynagrodzenie to jest naliczane z uwzględnieniem m.in. Ilości i rodzaju zawartych w imieniu Spółki za dany okres rozliczeniowy. Wynagrodzenie to jest naliczane z uwzględnieniem m.in. ilości i rodzaju zawartych w imieniu Spółki umów, liczby i wartości telefonów, które zostały sprzedane w tym okresie rozliczeniowym przez firmę G., na podstawie raportu rozliczeniowego generowanego w systemie informatycznym Spółki służącym do obsługi i aktywacji nowych klientów. Raport ten, który zawiera zestawienie wszystkich rodzajów naliczonego wynagrodzenia jest przesyłany do firmy G. po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego. Następnie G. wystawia Spółce fakturę VAT opiewającą na wysokość wyliczonego przez Spółkę wynagrodzenia. Wraz z fakturą, firma G. przesyła dokumenty potwierdzające wykonanie usług. VAT naliczony z faktur otrzymanych od firmy G. Spółka odlicza zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o zajęcie stanowiska czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w opisanej powyżej sytuacji:

Czy opisany powyżej sposób dokumentowania transakcji Spółki z firmą G jest prawidłowy.

Czy Spółka ma prawo odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez firmę G.

Zdaniem Podatnika usługi polegające na zawieraniu przez firmę G. umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych w imieniu Spółki oraz prowadzenie obsługi posprzedażowej klientów Spółki, a także usługi polegające na sprzedaży przez firmę G. telefonów i akcesoriów po określonych przez Spółkę promocyjnych cenach, stanowią sprzedaż w rozumieniu art. pkt 22 ustawy o VAT. Tym samym, zgodnie z przepisem zawartym w art. 106 ust. 1 wskazanej ustawy firma G. prawidłowo wystawia faktury VAT stwierdzające wykonanie tych usług.

Wskazane usługi świadczone przez firmę G. na rzecz Spółki wykorzystywane są przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych w postaci świadczenia usług telekomunikacyjnych w zakresie telefonii komórkowej. Tym samym, podatek VAT naliczony z faktur wystawionych przez firmę G., dokumentujących wyświadczone w danym okresie rozliczeniowym usługi, jest odliczany od podatku należnego, stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, w miesiącu otrzymania przez Spółkę prawidłowo wystawionej faktury lub w miesiącu następnym.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.

  1. W odpowiedzi na pytanie Podatnika dotyczące prawidłowości sposobu dokumentowania transakcji Spółki z firmą G., Naczelnik tut. Urzędu odniósł się do kwestii dotyczącej dokumentowania w/w transakcji fakturami VAT, jako że ocena wszystkich elementów wpływających na prawidłowość dokumentowania transakcji Spółki z firmą G., może zostać dokonana jedynie w ewentualnym postępowaniu kontrolnym lub podatkowym.

Zgodnie z dyspozycją art 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży stosownie do art. 106 ust. 1 przedmiotowej ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje należy stwierdzić, iż zarówno Podatnik jak i podmioty świadczące usługi na jego rzecz zobowiązane są do wystawiania faktur dokumentujących odpłatną dostawę towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.

  1. Na podstawie przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm) o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 wskazanej ustawy.

Na gruncie obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów możemy podzielić na koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz koszty inne jak bezpośrednio związane z przychodami, czyli koszty pośrednie. Wydatki związane z wypłacanym wynagrodzeniem za zawieranie umów w imieniu Spółki, sprzedaż telefonów i akcesoriów oraz obsługę posprzedażową należy uznać za koszty pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem.

Obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jak wynika a contrario z przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

W związku z powyższym Podatnik ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony z faktur wystawianych przez firmę G., dotyczących wynagrodzenia za wykonywanie na jego rzecz usług dystrybucyjnych. Stosownie do przepisu art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres w którym Podatnik otrzymał fakturę, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18 wskazanej ustawy.

Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż odpowiedź w kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych zostanie objęta odrębnym postanowieniem.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika