Podatnik pyta, czy może z rejestru zakupu prowadzić tylko rejestr związany z zakupem mediów, a inne (...)

Podatnik pyta, czy może z rejestru zakupu prowadzić tylko rejestr związany z zakupem mediów, a inne zakupy ujmować w księgach rachunkowych w kwocie brutto.


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 15.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 17.05.2006r.) uzupełnionym w dniu 14.07.2006r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik świadczy usługi związane z ochrona zdrowia, które są zwolnione z podatku od towarów i usług. Ponadto Podmiot świadczy usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na cele niemieszkalne podlegające podatkowi VAT. Obecnie Podatnik prowadzi pełny rejestr zakupu i sprzedaży. W zakresie podatku naliczonego kwalifikuje do odliczenia zakupy związane z mediami, które przypadają na wynajmowane lokale.

Podatnik pyta, czy może z rejestru zakupu prowadzić tylko rejestr związany z zakupem mediów, a inne zakupy ujmować w księgach rachunkowych w kwocie brutto. Zdaniem Podatnika takie postępowanie jest prawidłowe, gdyż rejestr sprzedaży umożliwia rozliczenie podatku należnego z całej sprzedaży oraz rejestr zakupu mediów umożliwia rozliczenie podatku VAT naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną. Podmiot nie stosuje wskaźnika udziału sprzedaży opodatkowanej w przychodach ogółem dla celu rozliczenia podatku naliczonego, gdyż pozostałe zakupy kwalifikuje do sprzedaży zwolnionej. Podatnik odlicza jedynie VAT naliczony związany z zakupem mediów do wynajmowanych lokali, które to koszty refakturuje na najemców.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Przepis art. 109 ust. 3 ustawy o VAT - obok podmiotów zobowiązanych do prowadzenia pełnej ewidencji - wskazuje także na elementy, które powinna ona zawierać. W ewidencji zatem m.in. należy ujawnić kwoty podatku należnego i kwoty podatku naliczonego. Podatek należny może być ujęty tylko w odniesieniu do poszczególnych transakcji. Nie ma obowiązku jego sumowania i uwzględniania w jednej pozycji całości podatku należnego za dany okres rozliczeniowy. Ewidencja powinna również zawierać kwoty podatku naliczonego, które podlegają odliczeniu.

Nie istnieje więc konieczność ujawniania w ewidencji wszystkich kwot podatku naliczonego. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 września 2000r. (I SA/Ka 557/99), który zachowuje aktualność w obecnym stanie prawnym, stwierdził, że 'ewidencja podatkowa powinna zawierać dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego oraz kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny. W ewidencji powinny zatem ujmowane być tylko te kwoty podatku naliczonego, które obniżają podatek należny, a nie wszelkie kwoty podatku naliczonego. Ujęcie w ewidencji tych kwot podatku naliczonego, o które podatnik nie miał prawa pomniejszyć podatku należnego i w konsekwencji dokonanie takiego odliczenia, z czym mamy do czynienia w niniejszej sprawie, stanowiło naruszenie obowiązków ewidencyjnych, które doprowadziło do zawyżenia podatku naliczonego, a w konsekwencji do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego z mocy art. 27 ust. 6 ustawy z 1993r. o VAT'. Należy jednak zauważyć, że ujęcie w ewidencji kwot podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu nie jest przesłanką do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego. Ustalenia takiego zobowiązania będzie miało zastosowanie tylko wówczas, gdy ujęcie tych kwot w ewidencji spowoduje zaniżenie zobowiązania podatkowego albo zawyżenie kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika lub do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy i przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że Podatnik może prowadzić tylko rejestr zakupu związany z zakupem mediów i w nim wyodrębniać kwoty podatku naliczonego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika