W opinii Spółki, miejscem świadczenia tych usług jest ? zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ? miejsce, (...)

W opinii Spółki, miejscem świadczenia tych usług jest ? zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ? miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona, jako agencja pracy tymczasowej, świadczy usługi dla kontrahentów posiadających siedzibę w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej. W uzupełnieniu wniosku podano, iż niektórzy usługobiorcy z krajów Wspólnoty nie mają statusu podatników podatku od wartości dodanej. Z tytułu świadczenia usług pracy tymczasowej oraz rekrutacji do pracy stałej, Spółka wystawia na rzecz kontrahentów zagranicznych faktury. Usługa pracy tymczasowej polega na świadczeniu pracy przez tymczasowych pracowników Wnioskodawcy na terenie Polski na rzecz pracodawcy mającego siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Z kolei usługa rekrutacji do pracy stałej polega na wyszukiwaniu przez Stronę osób fizycznych, które wyjadą do pracy na terytorium kraju Wspólnoty innego niż Polska. Kosztami poszukiwania pracownika w takiej sytuacji zostaje obciążony klient mający siedzibę na terytorium Wspólnoty. Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w zakresie art. 27 ust. 3 ustawy o VAT mieści się usługa pracy tymczasowej i usługa rekrutacji. Zdaniem Strony opisane powyżej usługi stanowią ?dostarczanie (oddelegowanie) personelu?, o którym mowa w art. 27 ust. 4 pkt 5 ustawy. W związku z tym, w opinii Spółki, miejscem świadczenia tych usług jest ? zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ? miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Porady prawne

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego, podkreśla, iż nie jest organem właściwym w sprawach wydawania opinii w zakresie klasyfikacji wyrobów i usług. Zgodnie z treścią Komunikatu Prezesa GUS z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. GUS Nr 12, poz. 87), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów.
W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.Zatem Naczelnik tutejszego Urzędu, udzielając niniejszej interpretacji traktuje jako część opisu stanu faktycznego twierdzenie Strony zawarte we wniosku ? iż przedmiotowe usługi stanowią dostarczanie (oddelegowanie) personelu.
W myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), w przypadku świadczenia usług, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Jednocześnie ust. 3 przytaczanego artykułu przewiduje, że w przypadku, gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Powyższy przepis ma zastosowanie w przypadku usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy, w którym w punkcie 5 wyszczególniono usługi dostarczania (oddelegowania) personelu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż niektóre podmioty z Unii Europejskiej, na rzecz których są świadczone przedmiotowe usługi, nie mają statusu podatników podatku od wartości dodanej. W takich przypadkach nie ma zastosowania cytowany powyżej art. 27 ust. 3. Zatem w sytuacji, gdy przedmiotowe usługi są świadczone na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę bądź miejsce zamieszkania na terenie Wspólnoty, jednakże nie mającego statusu podatnika podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy. W konsekwencji świadczone przez Podatnika usługi będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, a Strona będzie obowiązana z tego tytułu naliczyć podatek od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy w wysokości 22 %.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe ograny podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika