Wątpliwości Strony dotyczą konieczności opodatkowania upominków przekazywanych w komplecie, którego (...)

Wątpliwości Strony dotyczą konieczności opodatkowania upominków przekazywanych w komplecie, którego cena obejmuje cenę nabytego towaru powiększoną o 1 gr.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 05.06.2006r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 13.06.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią wniosku Spółka, w celu zwiększenia sprzedaży swoich towarów, organizuje akcje promocyjne, w ramach których klienci, przy zakupie określonej ilości towarów, otrzymują upominki (napój, plecak, bidon). Ewidencja magazynowa nie pozwala na ewidencjonowanie towarów o wartości równej zero, w związku z czym Podmiot wykazuje w ewidencji towary wykorzystywane jako upominki w cenie 1 gr. Umożliwia to wystawianie dokumentów WZ oraz faktur z ceną jednostkową 1 gr. W ofercie Wnioskodawca używa słowa ?upominek?, które jedynie upewnia klienta, że proponowana cena obejmuje np. określoną ilość ryz papieru oraz napój owocowy. Klienci akceptują dodatkowe obciążenie w postaci 1 gr, podpisując dokumentu WZ oraz akceptując fakturę VAT, wystawioną na zakupiony towar oraz upominki o wartości 1 gr. Wątpliwości Strony dotyczą konieczności opodatkowania upominków przekazywanych w komplecie, którego cena obejmuje cenę nabytego towaru powiększoną o 1 gr. Zdaniem Podatnika, w opisanym stanie faktycznym, nie następuje nieodpłatne przekazanie upominku, w związku z czym nie powstaje obowiązek podatkowy.

Porady prawne

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 29 ust. 1, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Zatem w przedmiotowej sytuacji przekazanie upominku podlega opodatkowaniu, a podstawą opodatkowania jest kwota, którą nabywca płaci za zakupione towary oraz za ?upominki?, pomniejszona o kwotę podatku.

Naczelnik tutejszego Urzędu zwraca uwagę, iż prawidłowe jest twierdzenie Podatnika, że w opisanym stanie faktycznym nie następuje bezpłatne przekazanie upominku. Stanowisko Strony zostało uznane jednak za nieprawidłowe w związku z zawartym w treści wniosku zdaniem, iż w opisanej sytuacji ?(..) nie powstanie obowiązek naliczenia podatku należnego.?

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe ograny podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika