Podatnik zwrócił się z zapytaniem, kiedy w powyższym przykładzie powstaje obowiązek podatkowy z (...)

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, kiedy w powyższym przykładzie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WNT oraz z tytułu dostawy dla której podatnikiem jest nabywca.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 28.07.2006r. (data wpływu do Urzędu 02.08.2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku zapłaty zaliczki z tytułu dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca

p o s t a n a w i a

Porady prawne

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa środki trwałe z montażem w Polsce lub bez niego od kontrahentów z Unii Europejskiej. W początkowym momencie wystawca zagraniczny wystawia faktury na 10 - 15% zaliczki na dostawę. Na podstawie otrzymanych faktur zaliczkowych Spółka dokonuje płatności (nie jest to zawsze w miesiącu wystawienia faktury zaliczkowej). W końcowym etapie przy dostawie maszyny wystawiana jest faktura ostateczna, która wykazuje wartość całkowitą urządzenia oraz potrącone i zapłacone przez Spółkę zaliczki. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, kiedy w powyższym przykładzie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WNT oraz z tytułu dostawy dla której podatnikiem jest nabywca. Spółka za datę obowiązku podatkowego przy WNT przy fakturach zaliczkowych uznaje dzień wystawienia faktury. Przy ostatecznej fakturze, która w swojej treści zawiera potrącone faktury częściowe, Spółka 'uznaje do obowiązku podatkowego' różnicę między wartością całkowitą a potrąconymi zaliczkami w miesiącu wystawienia faktury końcowej. Z kolei za moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca, Spółka uznaje datę zapłaty faktury częściowej, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 19 ust. 20 ustawy o VAT przepisy ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a, pkt 3 i 5 oraz ust. 16-17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Stosownie do treści art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa należy zauważyć, że Spółka prawidłowo za moment powstania obowiązku podatku w przypadku dostawy dla której podatnikiem jest nabywca przyjmuje datę zapłaty faktury częściowej.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu pragnie zauważyć, iż nie odniósł się do kwestii poprawności zakwalifikowania przez Spółkę danej czynności jako dostawy dla której podatnikiem jest nabywca.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532 ze zm./).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika