W związku z powyższym Podatnik stoi na stanowisku, iż świadczy usługi instalacji systemów zabezpieczeń, (...)

W związku z powyższym Podatnik stoi na stanowisku, iż świadczy usługi instalacji systemów zabezpieczeń, a nie wykonuje dostawy towarów. Z tego względu nie podlegają fakturowaniu poszczególne czynności wchodzące w skład usługi głównej, tylko sama usługa.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 04.10.2006r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 05.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Zgodnie z treścią wniosku, przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług ochroniarskich i detektywistycznych sklasyfikowanych pod symbolem 74.60 PKWiU. W związku z prowadzoną działalnością Strona wykonuje montaż systemów alarmowych, która to usługa jest sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 45.31B. Umowa zawierana z tytułu wykonania usługi montażu systemu alarmowego zawiera zapis, iż klient zleca wykonanie systemu alarmowego, określony zakres prac oraz rodzaj i ilość urządzeń do zamontowania. Przedmiotowa usługa jest wykonywana przez pracowników Spółki lub podwykonawców, a instalowane urządzenia stanowią integralną część usługi. Na podstawie protokołu odbioru, który potwierdza wykonanie usługi i zawiera wykaz zamontowanych urządzeń, wystawiana jest faktura o treści ?wykonanie instalacji systemu alarmowego?. Zainstalowane systemy alarmowe wykorzystywane są do przekazywania sygnałów w usłudze monitorowania. W opinii Spółki w przedmiotowej sytuacji następuje świadczenie usługi, na którą składa się wiele czynności takich jak: prace instalacyjne, przygotowanie projektu technicznego, zapewnienie materiałów do instalacji, przeszkolenie użytkowników systemu. Wszystkie te czynności stanowią elementy jednej usługi instalacji systemu alarmowego i zapewniają prawidłowe wykonanie usługi głównej. Poszczególne czynności są elementami kalkulacji ceny. W związku z powyższym Podatnik stoi na stanowisku, iż świadczy usługi instalacji systemów zabezpieczeń, a nie wykonuje dostawy towarów. Z tego względu nie podlegają fakturowaniu poszczególne czynności wchodzące w skład usługi głównej, tylko sama usługa.

Porady prawne

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...). Zgodnie z art. 7 ust. 1 dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (...). Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, iż czynności montażu systemów alarmowych dokonywane przez Podatnika, stanowią świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1. Umowa, na podstawie której wykonywana jest usługa, określa nie tylko rodzaj wykonywanych prac, ale również ilość i rodzaj urządzeń, które w ramach tej usługi zostaną zamontowane. Zatem urządzenia te są integralną częścią świadczonej usługi, o czym przesądza również fakt, iż ich cena stanowi element kalkulacji ceny tej usługi. W takiej sytuacji nie ma miejsca dostawa towarów, ponieważ urządzenia są montowane w ramach wykonania instalacji systemu alarmowego, a więc czynności ich przekazania nabywcy nie można rozpatrywać w oderwaniu od usługi, której wykonaniu służy m.in. montaż przedmiotowych urządzeń.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b, art. 14c Ordynacji podatkowej. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika