Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy powstania (po stronie Spółki) (...)

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy powstania (po stronie Spółki) obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu wydania przez nią nagrody zwycięzcy konkursu.

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 18 października 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 20 października 2006 r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie dotyczącym opodatkowania czynności przekazywania nagród, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

Porady prawne

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka, w ramach własnej działalności, organizuje na antenie radiowej różnego rodzaju konkursy z nagrodami. Nagrodą może być towar (np. książka, komputer, samochód) lub usługa (np. wczasy, bilety do kina). Nagrody nie są finansowane przez Spółkę, lecz przez podmiot, który zawarł ze Spółką umowę o sponsorowaniu konkursu (Sponsora). Przedmiotem takiej umowy jest zobowiązanie się Spółki do ogłoszenia i przeprowadzenia określonego konkursu oraz do podania na antenie radiowej ustalonych informacji o Sponsorze. Jednocześnie Sponsor zobowiązuje się do zapewnienia określonej nagrody dla zwycięzcy konkursu oraz do wydania tej nagrody. Obowiązek wydania nagrody zwycięzcy może spoczywać bezpośrednio na Sponsorze lub na Spółce (w tym drugim przypadku Sponsor najpierw przekazuje nagrodę Spółce). Spółka nigdy nie staje się właścicielem nagrody.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy powstania (po stronie Spółki) obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu wydania przez nią nagrody zwycięzcy konkursu.

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku wydania przez nią nagrody, powierzonej jej przez Sponsora, nie powstaje po jej stronie z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do opisanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.

Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i usług na terytorium kraju. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem VAT przekazywanie nagród pieniężnych. Zakres definicji dostawy towarów rozszerzają przepisy art. 7 ust. 1 i 2 w/w ustawy, które wymieniają enumeratywnie szereg przypadków, w których różnego rodzaju czynności stanowią również dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy. Definicję świadczenia usług zawiera przepis art. 8 ust. 1 w/w ustawy, który brzmi: ?1. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa?.

W/w przepisy art. 7 ust. 1 i 2 oraz art. 8 ust. 1 jednakże nie wymieniają czynności, o których mowa we wniosku i z tego powodu nie będą miały one zastosowania w przedmiotowej sprawie. Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku Spółka nie nabywa prawa własności nagrody, powierzonej jej przez Sponsora. Spółka nie nabywa również prawa do dysponowania nagrodą jak właściciel, gdyż jest zobowiązana do wydania tej nagrody osobie, która spełni wymagania ustalone przez Spółkę lub Sponsora podczas organizowania konkursu oraz podpisywania umowy sponsoringu. Tym samym Spółka przy przekazywaniu nagrody nie dokonuje czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w zapytaniu nr 2 została udzielona odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.

Na postanowienie ? na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika