Zdaniem Spółki, w związku z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu (...)

Zdaniem Spółki, w związku z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 21.11.2006r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 23.11.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Zgodnie z treścią wniosku, Spółka prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną polegającą na sprzedaży wyrobów alkoholowych. W ramach reklamy towarów oraz w celu reprezentacji, Spółka organizuje promocje, degustacje, w ramach których nieodpłatnie przekazuje alkohole i materiały reklamowe związane z towarami handlowymi kontrahentom i klientom. Czynności te mają na celu pozyskanie nowych klientów, zwiększenie sprzedaży oraz kształtowanie i wzmacnianie wizerunku firmy. Zgodnie z treścią wniosku, przekazywane towary i materiały często nie spełniają kryterium prezentu o małej wartości, drukowanego materiału reklamowego czy próbki. Zdaniem Spółki, w związku z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W opinii Wnioskodawcy przekazywanie towarów handlowych oraz materiałów reklamowych na reprezentację i reklamę ma bezpośredni wpływ na wielkość udziału w rynku, wielkość sprzedaży, kontakty handlowe oraz wizerunek firmy. W związku z faktem, iż działania te są bezpośrednio związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, stoi ona na stanowisku, iż nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Porady prawne

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../; 2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Natomiast dyspozycja art. 7 ust. 3 stwierdza, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Wyłączenie zakresu stosowania przepisu ust. 2 dotyczy więc towarów, które co do zasady przekazywane są w związku z działalnością przedsiębiorstwa (przekazanie druków reklamowych lub próbek towarów zawsze ma taki związek, zazwyczaj także przekazanie prezentów). Z powyższego wynika, że przepis art. 7 ust. 2 znajduje zastosowanie również do przekazania związanego z działalnością przedsiębiorstwa. Przeciwne twierdzenie oznaczałoby, że ustawodawca wyłączył spod opodatkowania czynności, które i tak nie podlegają opodatkowaniu. Mając na uwadze racjonalność i celowość działania ustawodawcy, nie można uznać, że przepis art. 7 ust. 2 dotyczy wyłącznie przekazań nie związanych z przedsiębiorstwem. Przez odpłatną dostawę towarów należy więc rozumieć także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów ? oczywiście za wyjątkiem druków reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek.

Obowiązek opodatkowania przekazania towarów na cele związane z przedsiębiorstwem wynika również z zakresu przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jedną z bezspornych zasad podatku od towarów i usług jest istnienie bezpośredniego związku podatku naliczonego podlegającego odliczeniu z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W sytuacji, gdy nabyte towary są bezpośrednio wykorzystane do wykonania czynności polegającej na ich nieodpłatnym przekazaniu, która to czynność jest opodatkowana, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 86 ust. 1, o ile żaden przepis szczególny nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia). Mając na uwadze treść przytoczonych przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że nieodpłatne przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (przekazanie) podlega opodatkowaniu VAT niezależnie od celu przekazania.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b, art. 14c Ordynacji podatkowej. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika