Czy zbiorcze potwierdzenie odbioru faktur korygujących w formie protokołu zawierające listę tych (...)

Czy zbiorcze potwierdzenie odbioru faktur korygujących w formie protokołu zawierające listę tych faktur można uznać za potwierdzenie odbioru poszczególnych faktur wymagane przepisami prawa. Spółka stoi na stanowisku, iż propozycja kontrahentów Spółki jest zgodna z obowiązującym prawem.

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 30 listopada 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 01.12.2006r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż kontrahenci Spółki chcieliby zbiorczo potwierdzać odbiór wystawianych przez nią faktur korygujących. Takie potwierdzenie miałoby przybrać formę protokołu zawierającego listę faktur korygujących, ich kolejne numery, daty wystawienia, kwoty zmniejszające (zwiększające) podstawę opodatkowania oraz kwoty zmniejszenia (zwiększenia) podatku należnego.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy ustalenia czy zbiorcze potwierdzenie odbioru faktur korygujących w formie protokołu zawierające listę tych faktur można uznać za potwierdzenie odbioru poszczególnych faktur wymagane przepisami prawa. Spółka stoi na stanowisku, iż propozycja kontrahentów Spółki jest zgodna z obowiązującym prawem.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.

Zasady wystawiania faktur korygujących określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r., Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z § 16 ust. 4 ww. rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca je otrzymał. Rozporządzenie nie reguluje formy w jakiej ma nastąpić potwierdzenie odbioru faktury. Podpisanie przez nabywcę protokołu zawierającego listę faktur korygujących wraz z ich numerami i datami wystawienia, jeżeli w sposób jednoznaczny potwierdza fakt otrzymania wymienionych w protokole faktur, należy uznać za spełniające wymagania określone przepisami prawa.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika