Czy rezerwy mogą być zaliczone do kosztów podatkowych wyłącznie w momencie uprawdopodobnienia nieściągalności (...)

Czy rezerwy mogą być zaliczone do kosztów podatkowych wyłącznie w momencie uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, czy też mogą one być uznane za koszty uzyskania przychodów zarówno w roku uprawdopodobnienia nieściągalności, jak i w latach późniejszych?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela kredytów i pożyczek oraz gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek. W praktyce bankowej często dochodzi do sytuacji, gdy wierzytelność Banku z powyższych tytułów nie zostaje w terminie uregulowana przez klienta. W takiej sytuacji Bank tworzy rezerwy na pokrycie tych wierzytelności. Rezerwy jako koszty księgowe rozpoznawane są w okresie, w którym zaistniały przesłanki z zakresu rachunkowości zobowiązujące Bank do utworzenia odpowiednich rezerw. Do uznania utworzonych rezerw za koszty uzyskania przychodów konieczne jest uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności objętych rezerwami zgodnie z art.16 ust.2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ żaden przepis ustawy nie precyzuje, iż rezerwy mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w momencie uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, zdaniem Banku mogą one być uznane za koszty uzyskania przychodów zarówno w roku uprawdopodobnienia nieściągalności, jak i w latach późniejszych. Jedynym ograniczeniem nałożonym na podatnika w tej sytuacji jest nieprzedawnienie wierzytelności.

Porady prawne

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dn.15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.

W myśl art.16 ust.1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z wyjątkiem tych rezerw utworzonych na pokrycie, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania do udzielania kredytów (pożyczek):

-wymagalnych, a nieściągalnych kredytów (pożyczek)- lit.a) tiret pierwsze

-wymagalnych, a nieściągalnych należności z tytułu udzielonych przez bank po dniu 1 stycznia 1997r. gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek- lit.b)

Podatkowe okoliczności uznające nieściągalność w/w wierzytelności za uprawdopodobnioną zawiera art.16 ust.2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dopiero z chwilą zaistnienia tych zdarzeń bank ma prawo (a nie obowiązek) odniesienia w ciężar kosztów uzyskania przychodów rezerw utworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Jak wynika z art. 16 ust.3 ustawy, przepisy art.16 ust.1 pkt 26 dotyczą rezerw na ryzyko związane z działalnością banków, utworzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości. Zasady tworzenia rezerw przez banki reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dn.10.12.2003r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków (Dz.U. Nr 218, poz.2147). Zgodnie z § 8 tego rozporządzenia rezerwy celowe tworzy się w ciężar kosztów. Tak więc, jeżeli rezerwy, o których mowa wyżej, zostały zaliczone do kosztów bilansowych Banku, to Bank ma możliwość uznania ich za koszty uzyskania przychodów zarówno w roku, w którym wystąpiły okoliczności uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nimi objętych, jak i w następnych latach podatkowych. Ograniczenie czasowe w tym zakresie wynika z art.16 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym, co oznacza że Bank może zaliczyć utworzone rezerwy do kosztów podatkowych do czasu przedawnienia wierzytelności.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Banku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika