Czy sprzedaż budynku podlega PCC? sygn: 1472/SPC/436-16/06/PM

Czy sprzedaż budynku podlega PCC?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka nabyła w dniu 30 grudnia 1996r. udział w budynku od podmiotu występującego jako podatnik podatku od towarów i usług. Sprzedawca użytkował budynek w ten sposób, że część pomieszczeń wykorzystywał na własne potrzeby, natomiast pozostałą część budynku wynajmował spółkom od siebie zależnym. W momencie sprzedaży w części pomieszczeń użytkowanych przez Zbywcę prowadzony był remont. Budynek w dniu nabycia był starszy niż 5 lat. W dniu 30 marca 2006r. Strona zbyła przedmiotowy budynek na rzecz spółki cywilnej. Podmiot zwraca się z zapytaniem dotyczącym zasad opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności sprzedaży budynku.

Porady prawne

Spółka stoi na stanowisku, że przedmiotowa transakcja sprzedaży budynku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, iż przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym doszło do sprzedaży budynku. Powyższa umowa, zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 30.06.2006 r. nr 1472/RPP1/443-382/06/MJ podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie miało w danym przypadku zastosowanie, przedmiotowa umowa sprzedaży budynku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika