Czy pożyczka od spółki australijskiej podlega PCC?

Czy pożyczka od spółki australijskiej podlega PCC?

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka należy do grupy kapitałowej specjalizującej się w inwestycjach w nieruchomości, która planuje rozwinąć działalność w Polsce. W związku z powyższym Spółka planuje zakup udziałów w polskiej spółce, która posiada nieruchomość w postaci centrum handlowego. W celu pozyskania potrzebnych środków finansowych Spółka planuje zaciągnąć pożyczkę od spółki X z siedzibą w Australii. W tym celu obie spółki zawierają stosowną umowę pożyczki. Spółki nie są ze sobą bezpośrednio powiązane tj. X nie jest udziałowcem wnioskodawcy, jak również Spółka nie jest udziałowcem X. Spółki nie posiadają również wspólnego udziałowca.X jest zarejestrowanym w Australii podatnikiem podatku od wartości dodanej. Spółka jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Umowa pożyczki zostanie zawarta przez strony poza terytorium Polski. W momencie zawarcia umowy pożyczki, środki finansowe przeznaczone na wypłatę kwoty pożyczki będą znajdowały sie poza terytorium Polski. Po zawarciu umowy pożyczki środki finansowe zostaną przelane na wskazany przez Spółkę rachunek bankowy.

W związku z powyżej przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie stanowiska, iż zgodnie z treścią art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa pożyczki nie podlega temu podatkowi, ze względu na fakt, iż umowa ta zostaje zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a środki finansowe będące przedmiotem

tej umowy, w momencie jej zawarcia, również znajdują sie poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, niezależnie od powyższego stanowiska, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku

od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli co najmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów

i usług lub też jest zwolniona z tego podatku, stąd też umowa pożyczki i tak nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż jej zawarcie należy zakwalifikować z punktu widzenia Spółki jako czynność zwolniona z podatku od towarów i usług.

Spółka stoi na stanowisku, iż przedmiotowa umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie są spełnione przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych tj. nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto umowa pożyczki nie podlega temu podatkowi z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o pcc.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. (Dz. U. Nr 68 z 2007r. poz. 450 - zwana dalej ustawą o pcc) podatkowi podlegają umowy pożyczki.

Ponadto, zgodnie z ust. 4 powyższego artykułu, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uwzględniając powyższe uregulowania należy stwierdzić, iż w ustawie o pcc sformułowano warunki, które muszą zostać spełnione, aby konkretna czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nimi, podatkowi podlegają objęte zakresem przedmiotowym ustawy czynności, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż zamierza ona zawrzeć umowę pożyczki z podmiotem australijskim. Przedmiotowa umowa ma zostać zawarta na terytorium Australii, a przedmiot pożyczki w chwili zawarcia umowy będzie się znajdował poza terytorium Polski. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż opisana przez Spółkę czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie spełnia ona przesłanek zawartych w art. 1 ust. 4 pkt ustawy o pcc.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż rozważania w kwestii stanowiska Spółki dotyczącego wyłączenia przedmiotowej czynności umowy pożyczki z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o pcc, będą w świetle powyższego bezprzedmiotowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika