Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega PCC? sygn: 1472/SPC/436-39/06/PK

Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega PCC?

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, Spółka zamierza nabyć od Zbywcy wybrane składniki majątkowe służące prowadzeniu działalności gospodarczej przez tego Zbywcę. Działalność ta polega na dystrybucji produktów sportowych, która prowadzona jest przy wykorzystaniu zewnętrznych usługodawców na terytorium Polski. Spółka planuje nabyć od Zbywcy następujące składniki majątkowe:

rzeczowe aktywa trwałe (takiej jak sprzęt komputerowy, meble, wyposażenie, urządzenia ksero, faksy itp.);

towary handlowe (produkty sportowe, których dystrybucję prowadzi Zbywca) znajdujące się w zasobach magazynowych Zbywcy;

Porady prawne

programy komputerowe (np. program do obsługi zamówień, program finansowo-księgowy, program Windows, Corel)

Spółka podkreśla we wniosku, iż w ramach przedmiotowej transakcji nie przejdą na nią prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami oraz punktami sprzedaży hurtowej i detalicznej. Na własność Spółki nie przejdą również: nazwa przedsiębiorstwa, księgi handlowe, wierzytelności, umowa najmu biura, zobowiązania i należności podatkowe oraz zobowiązania i obciążenia związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (poza zobowiązaniami i obciążeniami związanymi z przejętymi przez Spółkę towarami handlowymi i zobowiązaniami z tytułu umów o świadczenie usług logistycznych i magazynowych oraz z dostaw na rzecz Zbywcy towarów handlowych).

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż nabywane przez nią składniki majątkowe ? jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku, jak Spółka słusznie zauważa, kluczowe znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004r. poz. 535 ze zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ze względu na fakt, iż ww. ustawa nie zawiera autonomicznej definicji przedsiębiorstwa należy stosować definicję zawartą w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Art. 552 Kodeksu cywilnego stanowi zaś iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Należy zauważyć, że ustawodawca wymienia elementy składające się na przedsiębiorstwo jedynie przykładowo, co potwierdza użyty w tym przepisie zwrot ?w szczególności?. Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego przedmiotowa transakcja nie obejmuje m.in. nazwy przedsiębiorstwa. Skoro więc w przepisie art. 551 Kodeksu cywilnego wskazano ten element jako niezbędny element przedsiębiorstwa to przedmiotowa transakcja nie jest sprzedażą przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego a tym samym nie jest sprzedażą przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym czynność ta będzie podlegała podatkowi od towarów i usług i jako taka na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wyłączona z tego drugiego podatku.

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż w przedstawionym stanie faktycznym transakcja nabycia składników majątkowych nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Referencje

ILPP2/443-629/08-3/EN, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika