Czy umowa pożyczki podlega PCC? sygn: 1472/SPC/436-44/06/PM

Czy umowa pożyczki podlega PCC?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z innym podmiotem, posiadającym siedzibę na terytorium kraju umowę pożyczki. Wnioskodawca jest pożyczkobiorcą, zaś przedmiotowa umowa została udzielona celem spłaty wymagalnych zobowiązań Spółki. Pożyczka wypłacana jest przez kontrahenta na każde żądanie pożyczkobiorcy, jednakże łączna kwota wypłat poszczególnych transz nie może przekroczyć 20 milionów złotych. Kwota główna pożyczki, jak również naliczone odsetki nie zostały dotychczas przez pożyczkobiorcę zapłacone. Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że zarówno Spółka jak i jej kontrahent sa czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce. Dodatkowo zamiarem kontrahenta Spółki jest kontynuowanie świadczenia opisanych usług finansowych w przyszłości.

Porady prawne

Spółka stoi na stanowisku, że opisana czynność udzielenia pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie art. 15 ust. 2 tej ustawy stwierdza, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Biorąc pod uwagę treść przedstawionych przepisów prawa oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku z 04.10.2006r. należy uznać, że pożyczka udzielona Spółce przez spółkę Tiara Bydgoszcz Sp. z o.o. stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie miało w danym przypadku zastosowanie, przedmiotowa umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika