Czy umowa pożyczki podlega PCC? sygn: 1472/SPC/436-45/06/PM

Czy umowa pożyczki podlega PCC?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 16.03.2006r. udzieliła pożyczki swojemu jedynemu udziałowcowi. Pożyczka została udzielona celem spłaty wymagalnych zobowiązań udziałowca.

Spółka stoi na stanowisku, że opisana czynność udzielenia pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

Porady prawne

W przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, Spółka zawarła umowę pożyczki ze swoim jedynym udziałowcem. Powyższa umowa, zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 07.12.2006 r. nr 1472/RPP1/443-738/06/WAN podlega podatkowi od towarów i usług.

W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie miało w danym przypadku zastosowanie, przedmiotowa umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika