Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym Spółka planuje sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na nim budynkami i budowlami. Powyższy grunt składa się z następujących działek:

    - działka nr 28/1: zabudowana, nakłady na modernizację budynków i budowli na niej postawionych nie przekroczyły w okresie użytkowania 30% wartości początkowej;
    - działka nr 29: zabudowana, w odniesieniu do budynku znajdującego się na działce w okresie użytkowania nie były ponoszone nakłady modernizacyjne zwiększające jego wartość początkową;
    - działka nr 34: niezabudowana, przeznaczona pod zabudowę;
    - działka nr 35: niezabudowana, przeznaczona pod zabudowę;
    - działka nr 25: niezabudowana, przeznaczona pod zabudowę;
    - działka nr 37: niezabudowana, przeznaczona pod zabudowę;
    - działka nr 8: niezabudowana, przeznaczona pod zabudowę.

Podatnik stoi na stanowisku, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działek nr 28/1 i 29, wraz z budynkami i budowlami będzie podlegała na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działek nr 34, 25, 37 i 8 nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym działki nr 28/1 oraz 29 są terenami zabudowanymi, okres ich użytkowania wynosi powyżej 5 lat od końca roku w którym zakończono budowę a ponadto w przypadku działki nr 28/1 nakłady na modernizację budynków i budowli na niej postawionych w okresie użytkowania nie przekroczyły 30% jej wartości początkowej. Sprzedaż powyższych działek wraz postawionymi na niej budynkami będzie podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 06.12.2005r. nr 1472/RPP1/443-638/05/RO. W związku z powyższym zastosowanie będzie miał wyjątek ujęty w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a więc przedmiotowa transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z postawionymi na nim budynkami będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust.1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399- tekst jednolity). Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego (art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy), stawka podatku wynosi 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit a) ww. ustawy).

Odnosząc się do kwestii sprzedaży działek nr 34, 35, 25, 37 oraz 8, z uwagi na fakt, iż działki te stanowią tereny przeznaczone pod zabudowę, to zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 06.12.2005r. nr 1472/RPP1/443-638/05/RO sprzedaż ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W związku z tym zastosowanie będzie miał art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż działek nr 34, 35, 25, 37 oraz 8 nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika