Czy sprzedaż wierzytelności własnej podlega PCC?

Czy sprzedaż wierzytelności własnej podlega PCC?

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka sprzedaje wierzytelności własne zarówno zajmującym się profesjonalnie usługami pośrednictwa finansowego jak i podmiotom takich usług nie świadczących (np. w celu potrącenia). Podatnik w zakresie swojej działalności posiada działalność sklasyfikowaną według PKD 65.20 ? pośrednictwo finansowe pozostałe.

Spółka zwróciła się z pytaniem, czy czynność sprzedaży wierzytelności własnej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT czy podatkiem PCC.

Podatnik stoi na stanowisku, iż sprzedaż wierzytelności własnej na podstawie art. 2 ust 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC.

Porady prawne

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000 r. (Dz. U. Nr 41 z 2005 poz. 399 ze zm ? zwana dalej ustawą o pcc), podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 05.12.2006r. nr 1472/RPP1/443-720/06/BIK wydanym na podstawie przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego, sprzedaż wierzytelności własnych dokonana przez Spółkę nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? w związku z tym nie będzie miał zastosowania wyjątek ujęty w art. 2 ust. 4 ustawy o pcc, a więc przedmiotowa transakcja sprzedaży wierzytelności własnej będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. pkt 1 lit. a) ustawy o pcc.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o pcc stawka podatku od umowy sprzedaży praw majątkowych wynosi w tym przypadku 1% podstawy opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika