Czy umowa w ramach której Spółka złożyła w imieniu Udziałowca ww. depozyt podlega PCC?

Czy umowa w ramach której Spółka złożyła w imieniu Udziałowca ww. depozyt podlega PCC?

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, Spółka działając na zlecenie swojego udziałowca ? podmiotu prawa austriackiego (dalej; Udziałowiec), dokonała następujących czynności:

pośredniczyła w zakupie przez Udziałowca udziałów w innej spółce i w tym celu Spółka złożyła w dniu 28.06.2006r. depozyt w kancelarii notarialnej (zwrot równowartości tej kwoty Spółka otrzymała od Udziałowca w dniu 03.07.2006r.);

opłaciła usługi kancelarii notarialnej związane z czynnościami przyjęcia do depozytu wartości ceny transakcji sprzedaży udziałów i poświadczenia tożsamości osób reprezentujących strony tej umowy;

Porady prawne

pokryła koszty usług firmy doradczej związane z doradztwem podatkowym w niniejszej sprawie oraz sporządzeniem deklaracji PCC od umowy sprzedaży (podatek od czynności cywilnoprawnych został uregulowany przez Udziałowca).

Wskazane powyżej, poniesione przez Spółkę koszty, zostaną przeniesione na Udziałowca.

W związku z powyższym stanem faktycznym, Spółka stoi na stanowisku, iż umowa w ramach której złożyła ona w imieniu Udziałowca ww. depozyt nie stanowiła umowy pożyczki, lecz umowę nienazwaną o charakterze umowy zlecenia zawartą w oparciu o swobodę zawierania umów i w związku z tym czynność ta nie została wymieniona w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych wśród czynności podlegających temu podatkowi, a więc w wyniku jej dokonania nie powstanie obowiązek podatkowy w tym podatku.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wśród tych czynności są m.in. umowy pożyczki i umowy depozytu nieprawidłowego.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wpłata depozytu wynikała z konieczności wykonania podjętych zobowiązań w ramach umowy i zgodnie z wolą stron nie miała stanowić pożyczki. W związku z tym skoro Spółka dokonując wpłaty depozytu działała w imieniu Udziałowca w wykonaniu umowy o charakterze zlecenia to brak jest podstaw aby uznać, iż strony zawarły umowę pożyczki czy umowę depozytu nieprawidłowego.

Reasumując, czynność wskazana we wniosku nie została wskazana w katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a więc temu podatkowi nie podlega.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika