Czy otrzymując udziały o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej wnoszonego jako aport (...)

Czy otrzymując udziały o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej wnoszonego jako aport do spółki z o. o. zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, nie stanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Spółka będzie mogła przyjąć jako swój przychód wartość nominalną objętych udziałów, przy uwzględnieniu okoliczności, iż wartość wnoszonego aportu zostanie odniesiona do wartości spółki, do której przedmiotowy aport będzie wniesiony i na tej podstawie zostanie określony udział Spółki w kapitale tej spółki ( tym samym zostanie ustalona wartość nominalna objętych udziałów ) ?

Na podstawie art 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz U z 2005r. Nr 8 poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o. o. złożonego w miesiącu czerwcu 2007r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie,

czy otrzymując udziały o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej wnoszonego jako aport do spółki z o. o. zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, nie stanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Spółka będzie mogła przyjąć jako swój przychód wartość nominalną objętych udziałów, przy uwzględnieniu okoliczności, iż wartość wnoszonego aportu zostanie odniesiona do wartości spółki, do której przedmiotowy aport będzie wniesiony i na tej podstawie zostanie określony udział Spółki w kapitale tej spółki ( tym samym zostanie ustalona wartość nominalna objętych udziałów ) ?

Porady prawne

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu

stwierdza, że :

stanowisko Wnioskodawcy podane w w/w wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka zamierza wnieść do innej spółki prawa handlowego ( spółki z o. o. ) aport w postaci zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, nie stanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Udziały, które Spółka otrzyma będą miały wartość nominalną znacząco niższą od wartości rynkowej aportu. Jest to spowodowane ustalonym parytetem wymiany.

Zapytanie brzmi:

Czy otrzymując udziały o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej wnoszonego jako aport do spółki z o. o. zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, nie stanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Spółka będzie mogła przyjąć jako swój przychód wartość nominalną objętych udziałów, przy uwzględnieniu okoliczności, iż wartość wnoszonego aportu zostanie odniesiona do wartości spółki, do której przedmiotowy aport będzie wniesiony i na tej podstawie zostanie określony udział Spółki w kapitale tej spółki ( tym samym zostanie ustalona wartość nominalna objętych udziałów ) ?

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, w świetle przepisów ustawy o CIT, wniesienie aportem do spółki zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, nie stanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w zamian za udziały tej spółki, spowoduje, iż Spółka będzie miała przychód w wysokości wartości nominalnej objętych udziałów.

Okoliczność, iż wartość nominalna wydawanych Spółce udziałów, będzie niższa od wartości rynkowej zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, nie stanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie ma żadnego wpływu na kwalifikację podatkową związaną z analizowanym stanem faktycznym. Należy zaznaczyć, że wartość nominalna udziałów obejmowanych przez Spółkę w zamian za aport została określona w oparciu o ustalony wcześniej między spółkami parytet wymiany.

Ustalony parytet wymiany jest wynikiem faktu, iż należało wydać Spółce taką ilość udziałów, aby po dokonaniu przez nią aportu, udziałowcy dysponowali właściwym udziałem w kapitale zakładowym spółki przyjmującej aport tj. odzwierciedlającym wartość ich wkładów do tej spółki.

W przypadku obejmowania udziałów w spółce ? ilość obejmowanych udziałów odzwierciedlająca udział w kapitale zakładowym, powinna odpowiadać wartości wnoszonego wkładu w odniesieniu do wartości spółki ? w przypadku spółek, których wartość rynkowa jest wyższa od wartości kapitału zakładowego normalną sprawą jest wydawanie udziałów o nominale niższym od wartości przedmiotu wkładu.

Zdaniem Spółki, przychodem do opodatkowania dla celów podatku dochodowego od osób prawnych będzie nominalna wartość udziałów w spółce, otrzymanych w zamian za aport.

Art 12 ust 1 pkt 7 ustawy o CIT nakazuje stosować odpowiednio art 14 ust 1-3 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Zdaniem Spółki, fakt, iż w/w przepis należy stosować ?odpowiednio? pozwala na konstatację, iż uzasadnioną przyczyną dla ustalenia wartości nominalnej wydawanych udziałów w wysokości mniejszej od wartości rynkowej aportu wnoszonego do spółki, może być ustalony między obu wartościami ( tj. wartością nominalną wydawanych udziałów i wartością rynkową wnoszonych aportem rzeczy i praw ). Parytet ów jest bowiem rezultatem zachowania odpowiednich proporcji, w jakich poszczególni udziałowcy powinni uczestniczyć w kapitale zakładowym spółki, w stosunku do swoich wkładów.

Na podstawie analizy wskazanych wyżej przesłanek Spółka uważa, że wniesienie do spółki z o. o. aportu w postaci zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, nie stanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa i otrzymanie w zamian za ten aport udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki przyjmującej taki aport, nie będzie powodowało powstania przychodu w Spółce w momencie otrzymania udziałów spółki przyjmującej w wysokości wartości rynkowej wnoszonych aportem rzeczy i praw. Natomiast, zdaniem Spółki, powstanie przychód równy wartości nominalnej objętych udziałów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, co następuje:

Kwestię nabycia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część reguluje art 12 ust 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( j. t. Dz. U. z 2000r Nr 54 poz 654 ze zmianami ) stanowiący, iż przychodem jest nominalna wartość udziałów ( akcji ) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art 14 ust 1-3 stosuje się odpowiednio.

Powyższe oznacza, że nominalna wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa powoduje po stronie wnoszącego powstanie przychodu dla celów podatkowych, tzw. aport opodatkowany na wejściu.

Ustalając wartość w/w przychodu należy uwzględnić przepisy art 14 ust 1 - 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określające zasady ustalania przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych.

Artykuł 14 ust 3 stanowi, że gdy wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

W razie nie udzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartości z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Odniesienie przez ustawodawcę do przepisów art 14, a przede wszystkim do ust 3 art 14 w/w ustawy, dotyczy możliwości ustalenia rzeczywistej wartości rzeczy lub praw w przypadku podejrzenia, że cena wyrażona w umowie jest zaniżona.

Z odesłania takiego wynika, że ustalenie nominalnej wartości udziału, a w konsekwencji również przychodu, nie może odbywać sie na zasadzie dowolności.

Wartość ta powinna zasadniczo odpowiadać realnej wartości rynkowej ( zbywczej ) przedmiotu aportu w momencie jego wnoszenia do spółki. Wobec tego objęcie udziałów w spółce o nominalnej wartości znacznie niższej niż wartość nominalna wnoszonych udziałów innej spółki winny być udokumentowane wskazaniem obiektywnych przyczyn i czynników uzasadniających zawarcie takiej transakcji.

Zawarcie niekorzystnej, z finansowego punktu widzenia umowy już w dniu jej podpisania wymaga uzasadnienia strategii działania podatnika i wskazania oczekiwanych korzyści z tej transakcji. Bez w/w uzasadnienia trudno uznać, że cena udziałów wyrażona w umowie nie jest zaniżona z powodu zaniżenia uzyskanego przychodu.

Należy podkreślić, iż w przypadku objęcia udziałów ( akcji ) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów ( akcji ), wkładów ? ustala się koszt uzyskania przychodu w oparciu o art 15 ust 1j w/w ustawy, a sposób jego ustalenia uzależniony jest od przedmiotu wkładu niepieniężnego.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu podziela stanowisko Spółki, iż w momencie objęcia udziałów powstanie przychód równy wartości nominalnej objętych udziałów. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, iż odsyłając do odpowiedniego stosowania przepisu art 14 ust 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca upoważnia organy podatkowe do weryfikacji wartości udziałów ( akcji ), określonej w umowie w sytuacji, gdy wartość ta, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Ocena, czy różnica wartości umownej i rynkowej jest znaczna, należy do organu podatkowego, bowiem przepisy nie wskazują kryteriów jej dokonania.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne ? postanowiono jak w sentencji postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika