czy Spółka słusznie zalicza do kosztów uzyskania przychodów zwrot kosztów diet i innych należności (...)

czy Spółka słusznie zalicza do kosztów uzyskania przychodów zwrot kosztów diet i innych należności związanych z dojazdem pracowników Spółki będących członkami rad nadzorczych lub członkami zarządów w spółkach powiązanych na posiedzenia rady nadzorczej lub zarządu tych spółek.


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wnioskuz miesiąca czerwca 2006r. Spółki .Akcyjnej X, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie uznawania za koszt uzyskania przychodów wydatków związanych z wyjazdem swoich pracowników będących członkami rad nadzorczych lub członkami rad nadzorczych zarządów spółek powiązanych w celu wzięcia udziału w posiedzeniach rady nadzorczej lub zarządu tych spółek ? Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu


postanawia

Porady prawne


uznać za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku


Uzasadnienie


Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:


Spółka Akcyjna X posiada udziały w kilku spółkach, które są podmiotami powiązanymi o charakterze kapitałowym. Pracownicy Spółki są członkami rad nadzorczych i składów zarządów tych spółek powiązanych. Z tytułu zasiadania w organach tych spółek pobierają wynagrodzenie, o którym mowa w art. 13 pkt 7 u.p.d.o.p. Zdarza się, że Spółka Akcyjna X ponosi koszty delegacji krajowych lub zagranicznych związanych z wyjazdem swoich pracowników w celu wzięcia udziału w posiedzeniach rady nadzorczej lub zarządu spółek powiązanych. Koszty te są udokumentowane fakturami wystawionymi na Spółkę Akcyjną X i dotyczą wydatków z tytułu parkingów, biletów samolotowych, kosztów noclegów. Spółka uznaje za koszt uzyskania przychodów te wydatki a diety wypłacone pracownikom uznawane są za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 u.p.d.o.p.

W związku z powyższym Spółka pyta, czy słusznie zalicza do kosztów uzyskania przychodów zwrot kosztów diet i innych należności związanych z dojazdem pracowników Spółki będących członkami rad nadzorczych lub członkami zarządów w spółkach powiązanych na posiedzenia rady nadzorczej lub zarządu tych spółek.

Według stanowiska Spółki ? ma ona prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety i inne należności związane z podróżą służbową swoich pracowników na posiedzenia rady nadzorczej lub zarządu spółek powiązanych, bowiem są one bezpośrednio związane z osiąganiem przychodów przez|Spółkę. Akcyjną X poprzez nadzorowanie wspólnych przedsięwzięć gospodarczych oraz pełnienie funkcji kontrolnych w tych spółkach. Koszty takie nie są wymienione w katalogu wyłączeń zawartych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a dotyczy jedynie wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych naszej spółki a nie spółek powiązanych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółki ? Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia co następuje:

W myśl przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z p. zm.) kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem taksatywnie wymienionych w art. 16 ust. 1

osztami takimi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami jak i pozostające w związku pośrednim, o ile zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia, zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. Wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, obciąża podatnika.

Zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 38a wymienionej ustawy do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych z wyjątkiem wynagrodzeń wypłaconych z tytułu pełnionych funkcji. Wskazane we wniosku wydatki Spółki związane z wyjazdem pracowników w celu wzięcia udziału w posiedzeniach rady nadzorczej spółek powiązanych nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów wnioskodawcy w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 38a a także w świetle art. 15 ust. 1 ustawy. Wprawdzie przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a nie precyzuje, czy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rady nadzorczej własnej Spółki czy również osób wchodzących w skład rady nadzorczej innej spółki, jednakże zdaniem tut. organu podatkowego, zważywszy na powiązania kapitałowe Wnioskodawcy z innymi spółkami, zasadne jest zastosowanie w przedmiotowej sprawie art. 16 ust. 1 pkt 38a wyżej cytowanej ustawy.

Powołane wyłączenie z kosztów nie dotyczy członków zarządu będącego zgodnie z art. 368 § 1 k.s.h. organem wykonawczym.

Tak więc przy uznawaniu za koszt uzyskania przychodów diet i innych należności związanych z podróżami służbowymi członków zarządu podatnika mają zastosowanie ogólne zasady zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie tut. Organu podatkowego wydatki będące przedmiotem zapytania Spółki nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy, z uwagi na brak związku z uzyskanym przez Spółkę przychodem. Rada nadzorcza reprezentuje interesy gospodarcze głównie tego podmiotu, którego jest organem. Także zarząd jest organem wykonawczym i reprezentującym tylko ten podmiot, w którym został powołany.

I tylko te podmioty powinny pokrywać wydatki związane z funkcjonowaniem członków rady nadzorczej jako swojego organu lub z funkcjonowaniem zarządu jako własnego organu wykonawczego.

Pokrywanie tych kosztów przez Spółkę jako udziałowca spółek powiązanych nie może stanowić jego kosztu uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1, gdyż nie ma związku z osiąganym przez nią przychodu ani funkcjonowaniem członków jej zarządu czy jej rady nadzorczej.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne postanowiono jak w sentencji postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika