Czy koszty za pośrednictwo w zakupie maszyny, koszty magazynowania i ubezpieczenia maszyny oraz koszty (...)

Czy koszty za pośrednictwo w zakupie maszyny, koszty magazynowania i ubezpieczenia maszyny oraz koszty z tytułu różnic kursowych z tytułu zakupu i zapłaty za maszynę są kosztem uzyskania przychodów, czy powiększają wartość tej maszyny do dnia oddania jej do użytkowania

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa( Dz.U. Z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku ?XXX sp. z o.o żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art 15 ust 1 w powiązaniu z art 16 g ust 3 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe w zakresie uznania kosztów pośrednictwa w zakupie maszyny oraz róznic kursowych z tytułu zakupu maszyny - jako powiększających wartość początkową maszyny. W pozostałym zakresie stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka zakupiła maszynę drukarską na Węgrzech. Wystawiona faktura zaliczkowa na zakup tej maszyny ( 10% wartości tj. 16.900 Euro ) została zaksięgowana na środki trwałe w budowie. W związku z zakupem tej maszyny Spółka poniosła dodatkowe koszty za pośrednictwo w zakupie tej maszyny.W wyniku powyższego została obciążona przez zagranicznego pośrednika fakturą na kwotę 10.000 zł.Ponadto Spółka ponosić będzie miesięczne koszty magazynowania i ubezpieczenia tej maszyny do momentu wybudowania przez Spółkę hali produkcyjnej. Między dniem zarachowania i dniem zapłaty za maszynę wystąpiły różnice kursowe z tytułu zakupu maszyny i z tytułu poniesienia kosztów za pośrednictwo.

Zapytanie Spółki brzmi:

Czy koszty za pośrednictwo w zakupie maszyny, koszty magazynowania i ubezpieczenia maszyny oraz koszty z tytułu różnic kursowych z tytułu zakupu i zapłaty za maszynę są kosztem uzyskania przychodów, czy powiększają wartość tej maszyny do dnia oddania jej do użytkowania

Zdaniem Spółki:

Poniesione koszty za pośrednictwo oraz różnice kursowe jak wyżej zwiększają cenę nabycia maszyny zgodnie z art 16 g ust 3 i 5 ustawy, natomiast koszty magazynowania i ubezpieczenia tej maszyny nie wprowadzonej na środki trwałe są kosztami uzyskania przychodów w momencie poniesienia kosztu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że:

Zgodnie z generalną zasadą określoną w art 15 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( j.t Dz.U z 2000r Nr 54 poz 654 ze zm ) - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust 1 ustawy.

Według przepisu art 15 ust 6 powyższej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne ) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art 16 a ? 16 m, z uwzględnieniem art 16. Z kolei regulacja art 16 h ust 1 pkt 1 ustawy wskazuje, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych, nabywanych przez podatników uregulowany został w przepisie art 16 g ust 1 pkt 1 ustawy.Zgodnie z jego treścią, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust 2-14 uważa się w razie odpłatnego nabycia- cenę ich nabycia.

Art 16 g ust 3 ustawy stanowi, iż za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.Wyżej wymienione rodzaje kosztów poprzedzone są wyrazem ?w szczególności?, co oznacza, że wykaz kosztów związanych z zakupem zawarty w ustawie nie jest ograniczony do tytułów określonych w tym przepisie, lecz ma charakter otwarty. W związku z czym wszystkie rodzaje kosztów mających bezpośredni związek z oddaniem środka trwałego do użytkowania mają wpływ na cenę nabycia środka trwałego, a co za tym idzie na ustalenie łącznej wartości początkowej nabytego środka trwałego.Cenę nabycia, o której mowa w ust 3 art 16 g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej ( art 16 ust 5 ustawy ). Ustaloną w powyższy sposób wartość początkową zmniejsza się lub zwiększa o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego. Są to różnice kursowe naliczone zarówno od określonej w walucie obcej ceny należnej sprzedającemu, jak również od usług obcych i innych elementów zwiększających wartość poczatkową środka trwałego, a wyrażonych w walucie obcej.

Reasumując powyższe - zdaniem organu podatkowego zarówno koszty za pośrednictwo w zakupie maszyny jak i koszty magazynowania oraz ubezpieczenia maszyny oraz różnice kursowe związane z zakupem maszyny stanowią koszty zwiększające cenę nabycia środka trwałego, a tym samym wartośc początkową środków trwałych, a więc nie mogą być zaliczone w sposób bezpośredni do kosztów uzyskania przychodów Spółki na ogólnych zasadach zawartych w art 15 ust 1 ustawy.

POUCZENIE

1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia;2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia;3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ). Zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 gr od załącznika, uiszczonej w formie naklejania znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika