1.Czy nominalna wartość akcji objętych w Nowej Spółce w zamian za aport w postaci zcp, skutkuje (...)

1.Czy nominalna wartość akcji objętych w Nowej Spółce w zamian za aport w postaci zcp, skutkuje powstaniem przychodu ( dochodu) dla Spółki w momencie objęcia akcji ?
2.Czy wyłączenie z aportu należności Spółki związanych z działalnością zcp pozbawia wnoszony aportem zespół składników majątkowych przymiotu zcp, w rozumieniu uopdop ?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o. o., z miesiąca kwietnia 2007r. Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy dot. :

- nie uznania za przychody podlegające opodatkowaniu objętych akcji w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe , oraz

- uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wnoszonego aportem zespołu składników majątkowych, pomimo wyłączenia z nich należności Spółki związanych z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w branży artykułów gospodarstwa domowego ( ?AGD?) . W celu dalszego rozwijania działalności , Spółka poszukuje wsparcia inwestora . Dlatego Spółka planuje założenie spółki akcyjnej (? Nowa spółka ?) , do której wniesie zorganizowaną część przedsiębiorstwa ( ?zcp?) dotyczą branży AGD ( z wyłączeniem należności Spółki związanych z działalnością zcp). W zamian za aport w postaci zcp, Spółłka obejmie określoną ilość akcji w Nowej Spółce , a inwestor obejmie pozostałą część akcji w Nowej Spółce.

Pytanie spółki ( w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych)

1.Czy nominalna wartość akcji objętych w Nowej Spółce w zamian za aport w postaci zcp, skutkuje powstaniem przychodu ( dochodu) dla Spółki w momencie objęcia akcji ?

2.Czy wyłączenie z aportu należności Spółki związanych z działalnością zcp pozbawia wnoszony aportem zespół składników majątkowych przymiotu zcp, w rozumieniu uopdop ?

Stanowisko spółki

1.W ocenie wnioskodawcy, objęcie akcji w Nowej Spółce w zamian za aport w postaci zcp nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych .

2.W ocenie wnioskodawcy, wyłączenie z aportu należności Spółki związanych z działalnością zcp nie pozbawia wnoszonego aportem zespołu czynników majątkowych przymiotu zcp , w rozumieniu uopdop.

Uzasadnienie własnego stanowiska Spółki :

1.Zgodnie z przepisami art 12 ust 1 pkt 7 uopdop , za przychód uważa się nominalną wartość udziałów ( akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W związku z powyższym należy uznać , że nominalna wartość udziałów ( akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie stanowi dla obejmującego udziały ( akcje ) przychodu w rozumieniu updop.

Należy uznać również , że w przypadku objęcia akcji w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części , przychód ( dochód) po stronie akcjonariusza powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia tychże akcji. Na ten sam moment ustala się również koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części , wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa , określonej na dzień objęcia tych udziałów ( akcji) , nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia ? na podstawie art 15 ust 1k updop.

2.Zorganizowana część przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 4a pkt 4 updop , to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych , w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Oznacza to , że na gruncie updop z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa mamy do czynienia, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki :

- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych ,

- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

- składniki są przeznaczone do realizacji konkretnych zadań gospodarczych ,

- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze .

Uznanie będących przedmiotem obrotu materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa za zcp uzależnione jest od tego , czy składniki te, z uwagi na ich właściwość odgrywały taką rolę w funkcjonowaniu danego podmiotu . W przedmiotowym stanie faktycznym zcp AGD , wydzielone ze Spółki, obejmuje wszystkie składniki objęte podatkową definicją zcp, tj. m.in. środki trwałe, zapasy produktów i towarów handlowych przeznaczonych do sprzedaży, umowy związane z działalnością zcp AGD w Spółce . Z przedmiotu aportu do Nowej Spółki zostaną wyłączone tylko należności Spółki związane z działalnością zcp, co nie wpływa jednak na podatkową kwalifikację zcp, ponieważ zcp ( przedmiot aportu) zachowuje pełną odrębność organizacyjną i finansową , z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrębie gospodarczym .

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje :

Wkłady niepieniężne w przypadku podatnika wnoszącego aport generalnie mogą być źródłem przychodów w dwóch momentach , tj.

- w chwili wniesienia ich do spółek i spółdzielni,

- w chwili zbycia.

Odnosząc się do pierwszego przypadku, tj.

gdy przychód powstaje w chwili wniesienia aportu ? zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 7 ustawy do przychodów dla celów podatkowych zalicza się nominalną wartość udziałów ( akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część . Generalnie więc w przypadku wniesienia aportu powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów ( akcji). Wyjątek od tej zasady będzie stanowił przypadek gdy przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zatem przychód nie powstanie w przypadku objęcia udziałów lub akcji w zamian za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.

Odnosząc się do przedmiotu zapytania z wniosku Spółki, tj. do zorganizowanej części przedsiębiorstwa , należy wyjaśnić pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa . Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa została zawarta przez ustawodawcę w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( j.t. Dz. U. z 2000 , Nr 54 poz. 654 ze zm.) i stanowi, że oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych , w tym zobowiązań , przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych , który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania

Podstawowym wymogiem jest więc to , aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych ( w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie . Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach : organizacyjnej , finansowej i funkcjonalnej ( przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych ). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza , że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział , wydział , oddział itp. Wyodrębnienie najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej . Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej , ale sytuację , w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa . Ponadto wymagane jest , aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze , których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie . Punktem odniesienia jest rola jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa .

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę należy stwierdzić, że wyłączenie z przedmiotu aportu należności Spółki związanych z działalnością zcp , pozbawia go przymiotu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pojęcie zorganizowana część przedsiębiorstwa zostało wyjaśnione również w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 13.06.2003r stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską. Ministerstwo stwierdziło , że ?...generalnie sam budynek , nawet o określonym przeznaczeniu , nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa . Jeśli jednak firma prowadzi działalność deweloperską wraz z organizacyjnie i finansowo wyodrębnioną działalnością , polegającą na wynajmie lokali w budynku będącym jej własnością , to trzeba uznać ten budynek za zorganizowaną część przedsiębiorstwa . Podkreślono jednak , że dotyczy to budynku ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami oraz umowami odnoszącymi się do najmu lokali , zarządzania , dostawy mediów jak i innymi umowami, związanymi z budynkiem oraz z działalnością polegającą na wynajmowaniu.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy zawarte w art. 12 ust 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz powyższe stanowisko , odnosząc się do kwestii akcji objętych przez Spółkę w zamian za wkład niepieniężny ( aport) , Naczelnik informuje, że w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowania przepis art. 12 ust 1 pkt 7 ustawy pdop . Oznacza to , że nominalna wartość akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa powoduje po stronie wnoszącego powstanie przychodu dla celów podatkowych , tzw. aport opodatkowany na wejściu. Jednocześnie na dzień objęcia tych akcji u akcjonariusza wnoszącego aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustala się koszt uzyskania ww. przychodów. Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów w tym przypadku uzależniony jest od przedmiotu wkładu niepieniężnego . Aport może bowiem wystąpić jako : środek trwały lub wartość niematerialna i prawna , akcje ( udziały) w spółce lub wkład w spółdzielni , inne składniki niż środki trwałe , wartości niematerialne i prawne , udziały , akcje czy wkłady w spółdzielni .

W opinii tutejszego organu podatkowego , przedmiotem aportu opisanego przez Wnioskodawcę są środki trwałe i wartości niematerialne i prawne .

Zatem , jeżeli są to środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, to zgodnie z treścią art. 15 ust 1j ? w przypadku objęcia akcji w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa ? na dzień objęcia tych akcji ? ustala się koszt uzyskania przychodu , o którym mowa w art. 12 ust 1 pkt 7 w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu , zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami , pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych , o których mowa w art. 16h ust 1 pkt 1 . Ponadto , w myśl art. 15 ust 1o ustawy pdop ? jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem akcji w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych akcji , to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów , o których mowa w ust 1j.

Od 01.01.2003r jednoznacznie został określony moment powstania przychodu w przypadku objęcia akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część . Otóż ? zgodnie z treścią art. 12 ust 1b ustawy pdop - przychód w takich przypadkach powstaje , w dniu : zarejestrowania spółki kapitałowej ( jeżeli aport jest wnoszony w celu utworzenia spółki), albo wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej ( jeżeli aport jest wnoszony w celu podwyższenia jej kapitału zakładowego ), albo wydania dokumentów akcji , jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

W sytuacji przedstawionej we wniosku , momentem powstania tego przychodu będzie moment zarejestrowania spółki kapitałowej.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne , należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy , w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika