Czy w myśl art 12 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wystawiając faktury (...)

Czy w myśl art 12 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wystawiając faktury dokumentujące transakcje wyrażone w walucie obcej przed ogłoszeniem kursu średniego NBP z danego dnia (tj. w obecnym stanie prawnym do godziny 12-tej danego dnia ), gdy nie jest znany kurs waluty na dany dzień, prawidłowe będzie stosowanie poprzednio ogłoszonego kursu NBP ( zasadniczo kursu z dnia poprzedniego) dla celów określania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych ?

Na podstawie art 14 a § l i § 4 ustawy 7. dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz U z 2005r. Nr 8 póz 60 z póżn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o. o. z miesiąca marca, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, czy w myśl art 12 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wystawiając faktury dokumentujące transakcje wyrażone w walucie obcej przed ogłoszeniem kursu średniego NBP z danego dnia ( tj. w obecnym stanie prawnym do godziny 12-tej danego dnia ), gdy nie jest znany kurs waluty na dany dzień, prawidłowe będzie stosowanie poprzednio ogłoszonego kursu NBP ( zasadniczo kursu z dnia poprzedniego ) dla celów określania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?

Porady prawne

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiustwierdza, że : stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji kosmetyków. W ramach prowadzonej działalności Spółka utrzymuje rozległe kontakty handlowe z podmiotami zagranicznymi ( głównie z krajów członkowskich UH ). W związku z powyższym, bardzo często rozliczenia Spółki są dokonywane w walutach obcych ( przede wszystkim w Euro )

W rezultacie nowelizacji przepisów ustawy o CIT, która weszła w życie z dniem l stycznia 2007r, zmianie uległy m. in. regulacje dotyczące przeliczania zarówno podatkowych przychodów jak i kosztów wyrażonych w walucie obcej. W obecnym stanic prawnym przychody i koszty podatkowe wyrażone w walucie obcej należy przeliczać według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (poniesienia kosztu ). Na skutek wprowadzonych zmian do Ustawy o CIT, do tej samej transakcji wyrażonej w walucie obcej należy stosować dwa różne kursy walut. Dla celów podatku dochodowego - kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu ( poniesienia kosztu ), a dla celów podatku od towarów i usług -- co do zasady, wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury.

W związku z zaistniałą sytuacją powstały dla Spółki istotne komplikacje związane z koniecznością stosowania do tej samej transakcji wyrażonej w walucie obcej, dwóch różnych kursów walut.

Wspomniane problemy wiążą się ze zwiększeniem obowiązków służb księgowych Spółki, które w związku z przeprowadzanymi operacjami będą musiały prowadzić ?odrębną' księgowość - dla celów podatku dochodowego od osób prawnych oraz dla celów podatku od towarów i usług. Ponadto, zmienione regulacje stwarzają dla Spółki poważny problem natury technicznej, wynikający z faktu, że komputerowy system księgowy wykorzystywany przez Spółkę nie umożliwia stosowania do jednej transakcji wyrażonej w walucie obcej, dwóch różnych kursów walut.

Zapytanie Spółki brzmi:

Czy w myśl art 12 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wystawiając faktury dokumentujące transakcje wyrażone w walucie obcej przed ogłoszeniem kursu średniego NBP z danego dnia (tj. w obecnym stanie prawnym do godziny 12-tej danego dnia ), gdy nie jest znany kurs waluty na dany dzień, prawidłowe będzie stosowanie poprzednio ogłoszonego kursu NBP ( zasadniczo kursu z dnia poprzedniego) dla celów określania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych ?

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, kwoty przychodów Spółki w walucie obcej powinny być przeliczane na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przez Spółkę przychodu.

Zgodnie z art 12 ust 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą (należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane ), uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Natomiast w myśl ust.3c tego przepisu, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zgodnie z art 12 ust 2? przychody w walutach obcych przelicza się na ziole według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu'.

Według Spółki, przy wystawieniu faktury dokumentującej dokonaną przez Spółkę transakcję w której należność wyrażono w walucie obcej, nie istnieją przeszkody dla zastosowania przy obliczaniu uzyskanego przez Spółkę przychodu do opodatkowania, kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przez przychodu, o ile tym dniem tym jest dzień wystawienia faktury.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, co następuje:

Przepis art 12 ust l pkt l ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz U nr 54 póz 654 ze zmianami) określa, iż przychodami, z zastrzeżeniem ust 3 i 4 oraz art 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, w tym również różnice kursowe. W myśl art 12 ust 3 tej ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz U Nr 217 póz 1589 ) obowiązującą z dniem l stycznia 2007r wprowadzono między innymi nowy sposób ustalania wielkości przychodu należnego. Nowy art 12 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zmianie uległy również przepisy określające datę powstania przychodu należnego. Zgodnie ze znowelizowanym art 12 ust 3a, za datę powstania przychodu należnego uważa się, z zastrzeżeniem ust 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (albo częściowego wykonania usługi), nie później niż dzień wystawienia faktury albo dzień uregulowania należności.

Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, w świetle art 12 ust 3c ustawy, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przepis ust 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego ( art 12 ust 3d )

Natomiast w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust 3, do którego nie stosuje się ust 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty

W odniesieniu do stanu faktycznego zawartego we wniosku, do przeliczenia przychodów w walutach obcych na złote należy zastosować kurs średni ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego:

- dzień wystawienia faktury - w sytuacji, gdy dalą powstania przychodu jest data wystawienia faktury, stosownie do cytowanych wyżej przepisów art 12 ust 3 i ust 3a,

- dzień ostatni okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze - w sytuacji, gdy datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku stosownie do art 12 ust 3 i 3c ( dotyczy usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych),

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne - postanowiono jak w sentencji postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika