Dotyczy stosowania kursu walut obcych z tytułu rozliczenia świadczenia usług wynajmu deskowań i rusztowań (...)

Dotyczy stosowania kursu walut obcych z tytułu rozliczenia świadczenia usług wynajmu deskowań i rusztowań w kraju na rzecz polskiego podmiotu, rozliczanych w walucie obcej, jaką jest waluta EURO przez firmę XX.

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o. o. XX z miesiąca maja 2007r., żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania kursu walut obcych z tytułu rozliczenia świadczenia usług wynajmu deskowań i rusztowań w kraju na rzecz polskiego podmiotu, rozliczanych w walucie obcej, jaką jest waluta EURO przez firmę XX.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

Spółka z o. o przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka jest stroną transakcji świadczenia usług wynajmu deskowań i rusztowań w kraju na rzecz polskiego podmiotu, rozliczanych w walucie obcej, jaką jest waluta EURO. Rozliczenie dokonywane jest zgodnie z Decyzją Dewizową nr 1433/2006 wydaną przez NBP.

Opis konkretnej transakcji

Sytuacja zostanie opisana na przykładzie sprzedaży usług wynajmu deskowań za okres 26.03.2007 r. do 24.04.2007 r. na podstawie wystawionej faktury nr 27404049/A z datą wystawienia oraz datą sprzedaży 25.04.2007 r. o wartości netto 7.617,08 EURO, VAT 1.675,76 EURO, brutto 9.292,84 EURO. Wartość podatku VAT wyrażona w PLN stanowi 6.347,78 PLN (zastosowana kurs z dnia 24.04.2007 r. - 3.7880).

Przedmiot transakcji

Przedmiotem dokumentowanej transakcji jest sprzedaż usług wynajmu elementów deskowań.

Pytanie Spółki

Dotyczy stosowania kursu walut obcych z tytułu rozliczenia świadczenia usług wynajmu deskowań i rusztowań w kraju na rzecz polskiego podmiotu, rozliczanych w walucie obcej, jaką jest waluta EURO przez firmę XX.

Stanowisko podatnika w sprawie

Zgodnie z art. 12 ust 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych z późn. zm. przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Za datę powstania przychodu, jeżeli strony ustalają, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zdaniem Spółki, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, faktura może zostać przeliczona po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego datę wystawienia faktury, gdyż na ten dzień jest to kurs zarówno wyliczony jak i ogłoszony. Otrzymane wartości w części netto faktury po przeliczeniu na złote, stanowi wartość przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzasadnienie

Zdaniem podatnika, z uwagi na rozliczenie podatku VAT w walucie krajowej (PLN) zastosowanie średniego kursu NBP z dnia poprzedniego do okresu, jakim jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego wykonania usługi (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych z późn. zm.) celem przeliczenia wartości przychodu do prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. spowoduje wykazanie innej wartości podatku VAT w stosunku do kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze.

Ponadto ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych z późn. zm. w art. 15a ust 1,2,3 definiuje co stanowi dodatnie i ujemne różnice kursowe związane z przychodami wyrażonymi w walucie obcej.

Jest to różnica pomiędzy przychodem należnym a wartością przychodu w dniu jego otrzymania z zastosowaniem faktycznego kursu waluty z tego dnia, a w przypadku podatników, którzy wybrali metodę rozliczania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości równieżz wartością wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej z dnia wyceny (w przypadku Spółki - aktywów, jakimi są należności). Zatem różnice kursowe powstają w stosunku do wartości brutto faktury, bowiem to ta wartość stanowi należność (składnik aktywów zgodniez przepisami rachunkowości).

Podsumowując, w przypadku przeliczenia przychodu z zastosowaniem dwóch różnych kursów walut tj z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu w celu rozliczenia podstawy opodatkowania podatku dochodowego od osób prawnych oraz po kursie średnim NBP z dnia poprzedniego do daty wystawienia faktury w celu rozliczenia podstawy opodatkowania podatku VAT, powstaje różnica, która zgodnie z przepisami prawa podatkowego, przepisami prawa rachunkowości nie stanowi ani przychodu, ani różnic kursowych, ani wartości podatku należnego VAT.

Oznacza to brak możliwości prawidłowego zaksięgowania dokumentu sprzedaży, jakim jest w opisanym przypadku faktura VAT.

Spółka nadmienia również, iż firma wybrała rachunkową metodę rozliczania różnic kursowych. Wyceny dla celów podatkowych dokonuje zgodnie z art. 9b ust l pkt 2 tj. na podstawie przepisów o rachunkowości, dokonując wyceny na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego.

Metoda ta powoduje, iż na koniec miesiąca następuje rozliczenie wartości transakcji po kursie z dnia wyceny lub w przypadku wcześniejszego uregulowania należności według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, w tym również różnice kursowe.

W brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2007r. nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1589), wprowadzono między innymi nowy sposób ustalania przychodu należnego.

Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po nowelizacji od 01.01.2007r. określa, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W myśl art. 12 ust. 3 w/w ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zmianie uległy również przepisy określające datę powstania przychodu należnego.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 12 ust. 3a, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c ? 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W świetle art. 12 ust. 3c ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż razw roku.

Przepis ust. 3c stosuje sie odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 12 ust. 3d)

Natomiast w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

W odniesieniu do stanu faktycznego zawartego we wniosku, do przeliczenia przychodów w walutach obcych na złote należy zastosować kurs średni ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ostatni okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze,

Przepis art. 9b) updop pozwala podatnikowi na dokonanie wyboru metody ustalenia różnic kursowych, w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości lub ustawy podatkowej. Spółka wybierając metodę rachunkową ustalania różnic kursowych dokonuje wyceny na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości tylko w zakresie ustalania różnic kursowych. Natomiast wyceny przychodów i kosztów podatkowych należy dokonywać wyłącznie w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Organ podatkowy nie dokonuje w niniejszym postanowieniu interpretacji prawidłowości rozliczania przez wnioskodawcę różnic kursowych, gdyż wybrał on wycenę różnic w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości, a ta stosownie do treści art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 z późn. zm.) nie jest zaliczana do przepisów prawa podatkowego.

Przepis ten stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego, to rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez RP umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez RP innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika