Dotyczy rodzaju oraz klasyfikacji kosztów nabycia obrazów, kwiatów doniczkowych oraz usług pielęgnacji (...)

Dotyczy rodzaju oraz klasyfikacji kosztów nabycia obrazów, kwiatów doniczkowych oraz usług pielęgnacji roślin, założenia trawnika, krzewów ozdobnych.

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o. o. z miesiąca czerwca 2007r., żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w sprawie: rodzaju oraz klasyfikacji kosztów nabycia obrazów, kwiatów doniczkowych oraz usług pielęgnacji roślin, założenia trawnika, krzewów ozdobnych.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Wstęp

Sp. z o. o. ponosi koszty zakupu obrazów, kwiatów doniczkowych oraz usług pielęgnacji roślin, założenia trawnika, krzewów ozdobnych. Celem poniesionych kosztów jest dbałość o dobry wizerunek firmy oraz o dobre warunki pracy.

Opis konkretnej transakcji

Spółka z o. o. ponosi koszty zakupu obrazów, kwiatów doniczkowych oraz usług pielęgnacji roślin, założenia trawnika, krzewów ozdobnych. Celem poniesionych kosztów jest dbałość o dobry wizerunek firmy oraz o dobre warunki pracy, Zakupione obrazy, kwiaty stanowią wystrój biur. Zdaniem Spółki z o. o. wyżej poniesione koszty stanowią koszty reprezentacji.

Przedmiot transakcji

Przedmiotem dokumentowanej transakcji jest zakup obrazów, kwiatów doniczkowych oraz usług pielęgnacji roślin, założenia trawnika.

Pytanie Spółki

Dotyczy rodzaju oraz klasyfikacji kosztów nabycia obrazów, kwiatów doniczkowych oraz usług pielęgnacji roślin, założenia trawnika, krzewów ozdobnych.

Stanowisko podatnika w sprawie

Zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych z późn. zm. ?nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatkówna: koszty reprezentacji...?

Zdaniem Spółki poniesione wydatki stanowią koszty reprezentacji, a zatem zgodnie z przepisami nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:

W świetle przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Przy czym kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości.

Stosownie do regulacji art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów,w tym alkoholowych.

Ustawa podatkowa nie definiuje terminu ?reprezentacja?, dlatego też posłużyć należy się wykładnią słownikową. Reprezentacja oznacza ?okazałość, wytworność, wystawność w czyimś sposobie życia związaną ze stanowiskiem lub pozycją społeczną?, oznacza także ?grupę osób, instytucję występującą w czyimś imieniu, reprezentującą czyjeś interesy, ...? (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003). Przenosząc tę definicję na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjąć należy, iż reprezentacja to występowanie w imieniu firmy, wiążące się z okazałością, w celu wywołania dobrego wrażenia. W określeniu reprezentacja mieści się więc takie działanie podatnika, które ma na celu stworzenie (utrwalenie) właściwego wizerunku firmy. Właściwy wizerunek to taki, który może sprawić, że kształtowany dzięki reprezentacji ?obraz przedsiębiorcy? przełoży się na nabywanie jego towarów, produktów lub usług. Świadome kształtowanie więc właściwego wizerunku przez podatników ma na celu stworzenie takiego wyobrażenia o przedsiębiorcy, które spowoduje pozytywne postrzeganie tegoż przedsiębiorcy przez osoby zewnętrzne, które z kolei będzie zachętą do podjęcia rozmów, współpracy, zakupów jego towarów czy produktów.

W świetle powyższego ? zachowywać się reprezentacyjnie to postępować w sposób okazały, okazale, wytwornie, wystawnie. Wydatki na reprezentację pośrednio promują podmiot gospodarczy poprzez stworzenie pozytywnego wizerunku danego podmiotu. Dlatego wydatki związane z wystrojem Spółki i zagospodarowania terenu wokół niej ? odbiegające od zwyczajowo przyjętego w danej branży i okolicy, tj. bardziej ekskluzywnie, wytwornie winny być rozpatrywane jako koszty reprezentacji, nie uwzględnianew rachunku podatkowym.

Zatem, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, odnosząc się do stanowiska Wnioskodawcy, iż poniesione wydatki na zakup obrazów, kwiatów doniczkowych oraz usług pielęgnacji roślin, założenia trawnika, krzewów ozdobnych stanowią koszty reprezentacji i zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów ? Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu ? podziela w/w stanowisko.

Należy równocześnie zwrócić uwagę, iż wydatki na zakup drobnych materiałów służących do wystroju wewnętrznego i zewnętrznego firmy będą mogły być zaliczone do kategorii kosztów dotyczących funkcjonowania Jednostki jako całości, przy założeniu, że nie będą to szczególnie cenne okazy, nabywane w celu podkreślenia wytworności, okazałości w sposobie funkcjonowania Spółki. Wówczas, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym w/w koszty jako koszty pośrednie będą potrącalne w dacie ich poniesienia.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika