Czy wynagrodzenie firmy audytorskiej za przeprowadzenie ponownego badania sprawozdania finansowego Spółki (...)

Czy wynagrodzenie firmy audytorskiej za przeprowadzenie ponownego badania sprawozdania finansowego Spółki za 2006 rok można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Na podstawie art 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz U z 2005r. Nr 8 poz 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z miesiąca czerwca 2007r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia firmy audytorskiej za przeprowadzenie ponownego badania sprawozdania finansowego Spółki za 2006 rok

Porady prawne

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu

stwierdza, że :

stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka Akcyjna zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z art 9-25 ustawy o rachunkowości i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z art 45-54 ustawy o rachunkowości. Spółka sporządziła sprawozdanie finansowe po zakończeniu roku obrotowego obejmującego okres od dnia 01.01.2006r do dnia 31.12.2006r, które zostało poddane badaniu przez biegłego rewidenta, (zgodnie z art 64 ustawy o rachunkowości) w miesiącu marcu 2007r i zakończone opracowaniem raportu i opinii sporządzonej w dniu 30.03.2007r. Powyższe badanie sprawozdania finansowego zostało przeprowadzone w oparciu o umowę zawartą w dniu 04.10.2006r (uwzględniającą przeprowadzenie badania wstępnego i końcowego) z firmą D. Sp. z o. o. XX.

Jednocześnie w wyniku kontroli przeprowadzonej w 2006 roku w Spółce Akcyjnej przez Najwyższą Izbę Kontroli zostały stwierdzone nieprawidłowości w zakresie prowadzenia gospodarki węglem.

Mając na uwadze wyniki i zalecenia sformułowane przez kontrolujących Najwyższej Izby Kontroli oraz plany prywatyzacyjne wobec Spółki, Rada Nadzorcza Spółki Akcyjnej.Uchwałą z dnia 10.04.2007r wybrała kolejnego audytora (renomowaną firmę międzynarodową z tzw. Wielkiej Czwórki?) do przeprowadzenia ponownego badania sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2006 obejmujący okres od dnia 01.01.2006r do dnia 31.12.2006r uwzględniającego w szczególności badanie metodą pełną sposobu ewidencji i wyceny zapasów węgla za IV kwartał 2006r. Dodatkowe badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2007r i zostało zakończone opracowaniem raportu i opinii.

Za wyżej wymienione badania Spółka była obowiązana zapłacić wynagrodzenie.

Zapytanie Spółki brzmi:

Czy wynagrodzenie firmy audytorskiej za przeprowadzenie ponownego badania sprawozdania finansowego Spółki za 2006 rok można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, koszty związane z przeprowadzeniem dodatkowego badania sprawozdania finansowego za 2006 rok są kosztami uzyskania przychodów.

Zgodnie z art 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust 1.

Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku z przychodami lub służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. W katalogu wyłączeń nie wymieniono wydatków związanych z przeprowadzeniem dodatkowego badania sprawozdania finansowego. Koszty badania sprawozdań finansowych należy uznać za koszty związane z funkcjonowaniem Spółki, gdyż celem badania sprawozdań jest uzyskanie opinii, że sprawozdanie jest prawidłowe oraz rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy badanej jednostki.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, co następuje:

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art 15 ust 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( j. t. z 2000r Dz U Nr 54 poz 654 ze zmianami). W myśl tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust 1 w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r tj. po zmianie wprowadzonej ustawą z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz U z 2006r Nr 217 poz 1589 ).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z funkcjonowaniem firmy.

Wydatki poniesione przez Spółkę na badanie sprawozdania finansowego, zarówno o charakterze obligatoryjnym, jak i prowadzonego na podstawie decyzji organów Spółki, należy traktować jako koszty uzyskania przychodów w świetle w/w art 15 ust 1. Są to wydatki inne niż bezpośrednio związane z przychodami Spółki, powiązane z funkcjonowaniem Spółki .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przeprowadzenie ponownego badania sprawozdania finansowego za 2006 rok nie miało charakteru obligatoryjnego w świetle przepisów art 64 ustawy z dnia 29 września 1994r o rachunkowości. Badanie to przeprowadzono dobrowolnie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej w/w Spółki, która chciała uzyskać opinię na temat sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, spowodowane głównie ustaleniami po kontroli Najwyższej Izby Kontroli uwzględniające w szczególności metodą pełną sposób ewidencji i wyceny zapasów węgla za IV kwartał 2006r.

Wobec powyższego, wynagrodzenie firmy audytorskiej za przeprowadzenie ponownego badania ksiąg rachunkowych za rok obrotowy od dnia 01.01.2006r do dnia 31.12.2006r Spółki Akcyjnej stanowi wydatek związany z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, nie jest wyłączony przez art 16 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc może stanowić koszty uzyskania przychodów tej Spółki na zasadzie w/w art 15 ust 1 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika