Czy pożyczka udzielona podmiotowi posiadającemu siedzibę poza granicą RP jest opodatkowana podatkiem (...)

Czy pożyczka udzielona podmiotowi posiadającemu siedzibę poza granicą RP jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku .... z dnia 30 listopada 2006 r (data wpływu: 30 listopada 2006 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. Z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z póżn.zm.)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie
Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny : Zamierzamy udzielić pożyczki naszemu udziałowcowi posiadającemu siedzibę za granicą RP lub innej firmie powiązanej z nami której siedziba również znajduje się za granicą RP. Udziałowcem Spółki posiadającym 98,75 % jest osoba prawna z siedzibą w Holandii , zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej na terenie Unii. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał następujące pytanie: Czy taka pożyczka, udzielona podmiotowi posiadającemu siedzibę poza granicą RP jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?
Zdaniem Wnioskodawcy : Uważamy, że żadna pożyczka udzielona przez naszą firmę, niezależnie od tego czy udzielamy ją osobie fizycznej, firmie z siedzibą w Polsce lub zagranicą, nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych oraz podatkowi VAT i nie trzeba jej wykazywać w deklaracji VAT jako czynności zwolnionej i nie uwzględnia się jej przy liczeniu proporcji
Udzielanie pożyczek przez podatników VAT podlega przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.) -, jako świadczenie zwolnionych od tego podatku usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym (PKWiU 65.22.10; zwolnienie wynika z art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z póz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług). W konsekwencji pożyczki udzielane przez podatników VAT nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, póz. 399 z późn. zm.) - który to przepis stanowi, że nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.
Powyższe powoduje, że wszelkie pożyczki udzielane przez spółki podlegają opodatkowaniu VAT jako czynności zwolnione od tego podatku, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spółki zawsze działają w charakterze podatnika VAT. Podobne stanowisko reprezentuje Naczelnik l Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 5 października 2005 r. (ZP/436-14/05, http:/sip.mf.gov.pl/sip/), w którym czytamy, że 'jeżeli podatnik podatku od towarów i usług udziela innemu podmiotowi pożyczki, wykonuje on działalność usługową, określoną w PKWiU 65.22.10-00.90 jako usługę udzielania pożyczek, świadczoną poza systemem bankowym. Usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (...). Stosownie natomiast do przepisów art. 2 pkt 4 ustawy (...) o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedmiotowa czynność zawarcia umowy pożyczki, jako czynność zwolniona od podatku od towarów i usług dla jednej ze stron, nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem'. Poza tym w naszym przypadku nie musimy wykazywać odsetek od pożyczki w deklaracji VAT ponieważ czynność ta nie jest wykonywana w warunkach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy.

Porady prawne
Jednocześnie ze względu na to, że czynności takie wykonywane są sporadycznie, więc nie uwzględniamy obrotu z tego tytułu przy obliczaniu proporcji (art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług). Oświadczam, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku, nie toczy się żadne postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, skarbowa ani żadne postępowanie przed sądem administracyjnym

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:? umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,? umowy spółki i jej zmiany,? umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w postanowieniu Nr 1473/WVO/443/813/196/2006/MJ z dnia 2007.02.28 stwierdził m.in.:.? Spółka zamierza udzielić pożyczki swojemu udziałowcowi lub firmom powiązanym których siedziba znajduje się za granicą, czyli jest to transakcja towarzysząca podstawowej działalności firmy wypełniająca dyspozycję przepisu art.5 ust.1 pkt. 1, w związku z art. 8 ust.1 oraz art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.Na podstawie powyżej przywołanych regulacji prawnych oraz opisanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że świadczona przez Spółkę usługa finansowa polegająca na udzieleniu pożyczki udziałowcowi lub innym podmiotom będącym podatnikami mającymi siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, nie podlega przepisom ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług. W takim przypadku zwolnienie z art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy, nie znajdzie zastosowania.W sytuacji wskazanej we wniosku należy wskazać na uregulowanie zawarte w § 27 ust 4 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku , wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku (Dz. U. Nr 90 póz. 798 z późn. zmianami) zgodnie z którym, w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, oraz informacje, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.Ponadto mając na uwadze Objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) stanowiące załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, póz. 1545), z których wynika, iż w wierszu 21 deklaracji wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. - przedmiotowa usługa nie podlega wykazaniu w deklaracji VAT-7.? Z treści powyższego postanowienia wynika , że udzielenie pożyczki podmiotowi zagranicznemu nie podlega podatkowi od towarów i usług. Wobec powyższego w przedstawionej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych . Pożyczka udzielona udziałowcowi zagranicznemu podlega na podstawie art. 1 ust.1 pkt 1 lit. b w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika