Czy w analizowanym stanie faktycznym zawarcie przez Spółkę umowy depozytu nieprawidłowego z podatnikiem (...)

Czy w analizowanym stanie faktycznym zawarcie przez Spółkę umowy depozytu nieprawidłowego z podatnikiem podatku od wartości dodanej posiadającym siedzibę w Wielkiej Brytanii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od tego czy Depozytariusz zawiera umowy depozytu w sposób sporadyczny czy też częstotliwy?

Na podstawie art.14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku firmy ....: 762-17-13-510 z dnia 4 kwietnia 2007 r. (data wpływu: 10 kwietnia 2007r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. Z 2007 r. Nr 68, poz.450)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny : Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji opakowań. Spółka jest podatnikiem VAT. Spółka zamierza zawrzeć umowę depozytu nieprawidłowego. Spółka nie podjęła ostatecznej decyzji co do wyboru podmiotu mającego pełnić funkcję Depozytariusza. Będzie to jednak podmiot mający siedzibę w Wielkiej Brytanii, zarejestrowany tamże dla celów podatku od wartości dodanej (dalej Depozytariusz).Przedmiotem umowy depozytu nieprawidłowego będą środki pieniężne Spółki. Zgodnie z umową depozytu nieprawidłowego Depozytariusz będzie zobowiązany do przechowania pieniędzy Spółki na terytorium Wielkiej Brytanii. W zamian za przechowanie Depozytariuszowi będzie przysługiwało wynagrodzenie pobierane od Spółki. Jednocześnie Depozytariusz będzie miał prawo do rozporządzania zdeponowanymi środkami, za co Spółce będą przysługiwały odsetki za okres przechowania.
W momencie zawierania umowy depozytu nieprawidłowego środki pieniężne znajdować się będą na terytorium Polski, a następnie zostaną przetransferowane do Wielkiej Brytanii.,br>Jak wskazano powyżej, każdy z rozważanych Depozytariuszy jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Depozyty będą przyjmowane przez Depozytariusza w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W zależności od wybranego Depozytariusza, istnieje możliwość, iż przyjmowanie depozytów przez niego nie będzie miało charakteru stałego i nie będzie stanowić podstawowej działalności Depozytariusza. Możliwe jest też, iż działalność w zakresie usług finansowych nie będzie wskazana w umowie spółki Depozytariusza. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał następujące pytanie: Czy w analizowanym stanie faktycznym zawarcie przez Spółkę umowy depozytu nieprawidłowego z podatnikiem podatku od wartości dodanej posiadającym siedzibę w Wielkiej Brytanii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od tego czy Depozytariusz zawiera umowy depozytu w sposób sporadyczny czy też częstotliwy? Zdaniem Wnioskodawcy : Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy depozytu nieprawidłowego. Jednocześnie w myśl art. 2 ust. 4 ustawy PCC, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Na mocy art. 5 ust. 1 ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.Zgodnie z art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.

Porady prawne

2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 w/w przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Jednocześnie, zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 2 pkt 9 ustawy VAT, pod pojęciem importu usług, rozumie się świadczenie usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.Stosownie do art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy VAT w związku z ust. 3 w/w ustawy miejscem świadczenia usług finansowych - w przypadku podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - jest miejsce, gdzie nabywca tej usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W celu określenia konsekwencji w podatku od czynności cywilnoprawnych złożenia przez Spółkę środków pieniężnych u zagranicznego podatnika w formie depozytu nieprawidłowego, istotne znaczenie mają przede wszystkim kwestie opodatkowania tej transakcji podatkiem VAT. Wynika to z brzmienia art. 2 pkt 4 ustawy PCC, zgodnie z którym podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Tak więc rozstrzygnięcia wymaga,czy chociażby jedna ze stron ww. transakcji umowy depozytu nieprawidłowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo korzysta ze zwolnienia od tego podatku.Uregulowana w art. 845 kodeksu cywilnego umowa depozytu nieprawidłowego polega na tym, że przedmiotem przechowania, w odróżnieniu od przechowania prawidłowego są nie rzeczy oznaczone co do tożsamości, ale rzeczy oznaczone co do gatunku między innymi pieniądze którymi, przechowawca jako ich właściciel od chwili zawarcia umowy, może rozporządzać i używać według własnego uznania. W konsekwencji obowiązek zwrotu dotyczy rzeczy nie tych samych, lecz takich samych w tej samej ilości i jakości. Depozyt nieprawidłowy upodabnia się do umowy pożyczki, lecz na gruncie prawa cywilnego różni się celem gospodarczym, właściwym umowie przechowania, a także uprawnieniem składającego do żądania zwrotu rzeczy w każdym czasie, nawet jeśli depozyt nieprawidłowy złożono na czas oznaczony. Ponadto, depozyt nieprawidłowy różni się od pożyczki tym, że jest zawierany w interesie składającego.Mając na uwadze powyższe, w opinii Spółki umowa depozytu nieprawidłowego może być sklasyfikowana jako usługa, zaliczana do usług pośrednictwa finansowego. W analizowanej sytuacji można bowiem zidentyfikować beneficjenta świadczenia (tutaj Spółkę składającą depozyt). Z kolei podmiotem zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest Depozytariusz. W konsekwencji spełniony jest warunek, iż złożenie przez Spółkę depozytu ma charakter świadczenia wzajemnego, gdzie w ramach odpłatnej umowy zobowiązaniowej jedna ze stron (Spółka) jest bezpośrednim beneficjentem zobowiązania. W analizowanej sytuacji odpłatnością będzie wynagrodzenie pobierane przez Depozytariusza.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT w przypadku usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Zważywszy, iż usługa depozytu nieprawidłowego kwalifikuje się do szeroko rozumianych usług finansowych, miejscem jej świadczenia będzie Polska, jako kraj siedziby nabywcy usługi (tj. Spółki). W konsekwencji, zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami art. 2 pkt 9 i art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, Spółka będzie podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu usług finansowych. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż w analizowanej sytuacji Spółka będzie usługobiorcą usługi finansowej świadczonej przez podatnika posiadającego miejsce zamieszkania poza terytorium kraju, której miejsce świadczenia znajduje się w Polsce. Spółka uważa, iż nawet jeżeli Depozytariusz zawiera umowy depozytu sporadycznie i jednocześnie nie ma wpisanych tego rodzaju usług do umowy spółki, zawierając umowę depozytu nieprawidłowego będzie działać w charakterze podatnika.Zgodnie bowiem z art. 15, ust. 1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za działalność gospodarczą uważa się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.Należy podkreślić, iż częstotliwość, na którą wskazuje art. 15 ust. 2 ustawy VAT odnosi się do całości działalności podatnika, a nie jej rodzajów. Zważywszy, iż w analizowanej sytuacji depozytariusz prowadzi działalność gospodarczą w sposób częstotliwy, nie ulega wątpliwości, iż poszczególne rodzaje czynności dokonywane w ramach tej działalności (w tym np. świadczenie usług depozytu nieprawidłowego) powinny podlegać VAT, nawet jeżeli dany rodzaj czynności został wykonany sporadycznie. Nie ma tu znaczenia sporadyczność czynności (potwierdzeniem powyższego jest chociażby fakt, iż zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy VAT sporadyczne transakcje w zakresie pośrednictwa finansowego mogą zostać pominięte przy obliczaniu obrotu podatnika dla proporcji rozliczania podatku naliczonego, oznacza to, iż gdyby czynności sporadyczne wykonywane przez podatnika VAT nie podlegały opodatkowaniu VAT, wówczas ustawodawca nie wprowadzałby dodatkowego zastrzeżenia, iż tego rodzaju czynności mogą zostać pominięte przy liczeniu proporcji VAT). Przyjęcie odmiennej tezy oznaczałoby, iż Spółka nie byłaby zobowiązana do rozliczania importu usług, jeżeli podmiot będący podatnikiem podatku od wartości dodanej zajmujący się na co dzień dostawą towarów, świadczyłby na rzecz Spółki raz na kilka lat, czy też jednorazowo, usługę, której miejsce świadczenia znajduje się w Polsce.Dodatkowo Spółka pragnie wskazać, iż zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy VAT czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Zatem dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonej czynności nie ma znaczenia, czy jej rodzaj został wymieniony w umowie spółki depozytariusza. Status podatnika jest bowiem kategorią obiektywną, niezależną od tego, jak sformułowana jest umowa spółki. Zatem w analizowanej sytuacji złożenie przez Spółkę środków pieniężnych w formie depozytu nieprawidłowego podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (jako importusług) i stanowić będzie czynność zwolnioną od tego podatku (Spółka zobowiązana będzie do rozliczenia importu usług w deklaracji VAT).Tak więc, zgodnie z wyżej cytowanym art. 2 pkt 4 ustawy PCC, umowa depozytu nieprawidłowego zawarta przez Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (z tytułu zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku od towarów i usług w Polsce).Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że w analizowanej sytuacji złożenie przez Spółkę pieniędzy w formie depozytu nieprawidłowego (za odpłatnością) u podatnika podatku od wartości dodanej, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i stanowić będzie czynność zwolnioną od tego podatku, zaś rozliczenie podatku od towarów i usług spoczywać będzie na Spółce (niezależnie od tego czy Depozytariusz zawierać będzie umowy depozytu w sposób sporadyczny czy też częstotliwy). W konsekwencji, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy PCC, umowa depozytu nieprawidłowego zawarta przez Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit . b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. z 2007r. Nr 68 ,poz.450 .) , umowa pożyczki stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 4 w/w. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej częśćalbo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, ? umowy spółki i jej zmiany,umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych; Z treści cytowanego przepisu wynika, że samo bycie podatnikiem podatku od towarów i usług przez nabywcę nie wystarczy, aby skorzystać z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Użyty przez ustawodawcę zwrot '... jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona...' oznacza, że w każdym konkretnym przypadku należy badać, czy dana czynność rodzi powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług wyłącznie w stosunku do stron danej czynności.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2002r. o podaku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z póżn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlega:l .odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2. eksport towarów;3. import towarów;4. wewnątrz wspólnot owe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ww ustawy przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy czyli osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.Art. 27 ust. 3 ustawy stanowi, że w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 , są świadczone na rzecz:1)osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Usługi, do których odnosi się przepis art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług to usługi:1) sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw;2) reklamy;3) doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń ; 4) bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki;5) dostarczania (oddelegowania) personelu;6) wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu;7) telekomunikacyjnych;8) nadawczych radiowych i telewizyjnych;9) elektronicznych; 10) polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o których mowa w pkt 1 -9 i 1111) agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10;12) polegających na zapewnieniu dostępu do systemów gazowych lub elektroenergetycznych;13) przesyłowych: a) gazu w systemie gazowym, b) energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym;14) bezpośrednio związanych z usługami, o których mowa w pkt 12 i 13. W tym miejscu należy zauważyć, że opodatkowanie podatkiem od towarów i usług uzależnione jest od klasyfikacji statystycznej tej usługi. Wg art. 8 ust.3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Organ podatkowy nie jest właściwy w sprawach klasyfikacji prowadzonej działalności. Odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonanej czynności spoczywa na Podatniku. Organem właściwym do wydania opinii w zakresie klasyfikacji statystycznej usług jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 90-176 Łódź.Jeżeli zatem przedmiotowa usługa zostanie zakwalifikowana do usług pośrednictwa finansowego o symbolu wymienionym pod poz.3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT - sekcja J ex (65-67), to usługa taka będzie podlegać zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art.43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.Przy takim założeniu organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Wnioskodawcy iż w analizowanej sytuacji złożenie przez Spółkę pieniędzy w formie depozytu nieprawidłowego (za odpłatnością) u podatnika podatku od wartości dodanej, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako import usługi i stanowić będzie czynność zwolnioną od tego podatku. Wobec powyższego zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych usługa depozytu nieprawidłowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika