Czy Spółdzielnia,, postąpi prawidłowo, jeśli darowiznę działek gruntowych przeznaczoną na cele (...)

Czy Spółdzielnia,, postąpi prawidłowo, jeśli darowiznę działek gruntowych przeznaczoną na cele publiczne uzna za niepodlegającą podatkowi od towarów i usług.

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.07 ( data wpływu do urzędu ) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 5 ust. l pkt l, art. 7 ust. l, ust. 2 pkt l i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:W roku 1987 Spółdzielnia nabyła tytułem kupna od Skarbu państwa grunt rolny położony w D. Przy nabyciu działek Spółdzielni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku V AT. Spółdzielnia zamierza przekazać w drodze nieodpłatnej darowizny niezabudowane działki gruntowe na rzecz gminy z przeznaczeniem na cel publiczny - drogi.

Porady prawne

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy następujących kwestii:Czy Spółdzielnia,, postąpi prawidłowo, jeśli darowiznę działek gruntowych przeznaczoną na cele publiczne uzna za niepodlegającą podatkowi od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego:

Samo przeznaczenie darowizny na cel publiczny nie jest podstawą do zastosowaniazwolnienia z VAT, mimo, że cel taki często skutkuje zwolnieniami w opodatkowaniu.W myśl artykułu 5 ustęp l ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,podlegają: odpłatna dostawa towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zawynagrodzeniem w kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W świetle zaś artykułu 2 punkt 6 ustawy o VAT ilekroć w dalszych przepisach jest mowao towarach: 'rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii,budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegającychopodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjachwydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty'.Zgodnie z artykułem 7 ustęp l Ustawy o VAT ?przez dostawę towarów, o której mowaw artykule 5 ustęp l punkt l, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarównależących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niegoprzedsiębiorstwem, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników,wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członkóworganów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2)wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny -jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczanego od tychczynności, w całości lub w części.

Z cytowanego powyżej przepisu wynika, iż nieodpłatna darowizna nie jest dostawą towarów, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności.Unormowanie to, po części, zgodne z art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE o wspólnym systemie podatku VAT jest wyrazem realizacji dwóch naczelnych zasad podatku od wartości dodanej, tzn.

zasady powszechności opodatkowania i neutralności, zgodnie z którymi opodatkowaniu powinny podlegać wszystkie transakcje gospodarcze, których przedmiotem są dostawy towarów, a ciężarem tego podatku powinien być obciążony konsument będący ostatnim ogniwem obrotu danym towarem. Ponieważ w powyższych przypadkach podatnik przybiera postać finalnego konsumenta nabytych towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w sytuacji gdy przy nabyciu tych towarów przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku, musi opodatkować ich przekazanie na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem,gdyż w przeciwnym przypadku żaden podmiot nie poniósłby ciężaru ekonomicznego podatku.
A contrario, nie jest dostawą towarów w rozumieniu artykułu 7 ustawy o VAT przekazanie przez podatnika towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli przy ich nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku z tytułu ich zakupu, gdyż już w tym momencie poniósł on ekonomiczny ciężar tego podatku, skoro musiał od tego nabycia uiścić podatek, którego nie mógł odliczyć. Ponowne opodatkowanie w takim przypadku przekazania towaru, prowadziłoby do podwójnego opodatkowania .Stanowisko takie potwierdzają też interpretacje organów skarbowych. Przykładowo w interpretacji z 17 lipca 2006 roku (sygn. POIV-443/18/06) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zamościu stwierdził m.in., że: ?(...) darowizna towaru, w stosunku do którego nie przysługiwało podatnikowi dokonującemu darowizny prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nie stanowi dostawy towarów i nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w ogóle nie podlega VAT. Podatkowi VAT podlega bowiem jedynie zrównana z odpłatną dostawą darowizna towaru, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku w całości lub w części (art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT). Wobec powyższego nieodpłatne przekazanie w formie darowizny nieruchomości w sytuacji, gdy z nabyciem towaru stanowiącego przedmiot darowizny nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego jest wyłączone poza zakres przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem '.W interpretacji z 28 lutego 2007 roku (sygn. 1420/PP/443-7/07/AP) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku potwierdza powyższe stanowisko: 'z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nabycie przedmiotowych gruntów miało miejsce przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, póz. 50 ze zm.), co oznacza, iż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wyżej wymienionych czynności. Zatem nieodpłatna darowizna w/w gruntów (nieruchomości gruntowej z przeznaczeniem na cel publiczny) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) '.Podobnie twierdzi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim w interpretacji z 9 marca 2006 roku (sygn. 1406N AT/443-18/MO/06): 'z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż (...)stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego

o kwotę podatku naliczonego od w/w czynności. Zatem nieodpłatna darowizna w/w gruntów (przekazanie w drodze nieodpłatnej darowizny niezabudowanej działki gruntu z przeznaczeniem na cel publiczny) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) '.Z przedstawionych powyżej argumentów, zdaniem Spółdzielni wynika dobitnie, że dokonanie przez Spółdzielnię nieodpłatnego przekazania niezabudowanej nieruchomości (darowizna) na rzecz gminy, z przeznaczeniem na cel publiczny nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług, ponieważ Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wyżej wymienionych czynności.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedmiotowym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ?ustawą', opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem', podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Pojęcie towarów ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy jako rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.W myśl art. 7 ust. l powołanej wyżej ustawy, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właścicielPrzez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. l pkt l, należy rozumieć zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt l i 2 również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż darowizna w rozumieniu ustawy o VAT jest czynnością zrównaną z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu VAT wówczas, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności, w całości lub w częściNatomiast w sytuacji, gdy z nabyciem towaru stanowiącego przedmiot darowizny nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego jest wyłączone poza zakres przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że nabycie przedmiotowego gruntu miało miejsce w 1987r. t.j przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( DZ. U. Nr 11 poz 50 z poźń zm.), co oznacza iż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnegoo kwotę podatku naliczonego od w/w czynności.Reasumując powyższe w opinii Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu przekazanie przez Wnioskodawcę w drodze nieodpłatnej darowizny niezabudowanej działki gruntu z przeznaczeniem na cel publiczny nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 ze zm.).

W związku z tym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika