Jaką stawką należy objąć sprzedaż okularów korekcyjnych?

Jaką stawką należy objąć sprzedaż okularów korekcyjnych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku podatnika , z dnia 12.05.2005r. (data wpływu do Urzędu), uzupełnionego w dniu 2005.05.30, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy,podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Stan faktyczny podany we wniosku.Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego. Towar handlowy kupowany jest od kontrahenta z Czech, posługując się NIP UE jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Następnie towar ten jest sprzedawany do sieci handlowych stosując stawkę 22 % VAT.Dostawca towaru z Czech przesłał Spółce deklarację zgodności EU, określając w niej, iż okulary do czytania są wyrobem medycznym kl. I.Pismem z dnia 13 kwietnia 2005r. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych powiadomił Podatnika, że klasyfikację wyrobu medycznego przeprowadza wytwórca zgodnie z rozporządzeniem z dnia 30 kwietnia 2004r. w sprawie klasyfikacji wyrobów medycznych do różnego przeznaczenia (Dz. U. Nr 100, poz. 1027) lub zgodnie z klasyfikacją wyrobów zawartą w Dyrektywie 93/42/EEC. Wyroby medyczne klasy I i Ha, wyroby na zamówienie oraz wyroby do diagnostyki in vitro nie klasyfikowane, których wytwórca ma siedzibę poza Polską i które już zostały wprowadzone do obrotu w innych krajach członkowskich UE lub EFTA, nie są objęte obowiązkiem zgłoszenia do Rejestru wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania.

Pytanie podatnika.Jaką stawką należy objąć sprzedaż okularów korekcyjnych?

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.
Zgodnie z poz. 106 zał. nr 3 do ustawy VAT wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU, opodatkowane są stawką 7%.Spółka informuje, że w/w okulary sklasyfikowane są pod symbolem 33.40.12-90.10 ?okulary do korekcji wzroku wyposażone w szkła obrobione optycznie szklane i inne bezbarwne jednoogniskowe'. W związku z powyższym Spółka uważa, że sprzedając okulary do czytania jako wyroby medyczne kl. I powinna stosować stawkę 7 % VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11. 03. 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 z późn. zm.), dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 % z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Natomiast w póz. 106 w/w załącznika figurują wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU. Jak wynika z w/w przepisu dla opodatkowania na jego podstawie dostawy stawką 7% rozstrzygające znaczenie ma uznanie towaru za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznnych Definicję wyrobu medycznego zawiera ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r.o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896), która w art. 3 ust. l pkt. 17 stwierdza, że należy przez to rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a)diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,
b)diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazówlub upośledzeń,
c)badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu
d)regulacji poczęć- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.Skoro, według opinii Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wyrobów Medycznych I Produktów Biobójczych w Warszawie, wyroby medyczne klasy I i Ha, wyroby na zamówienie oraz wyroby do diagnostyki in vitro nie klasyfikowane, których wytwórca ma siedzibę poza Polską i które już zostały wprowadzone do obrotu w innych krajach członkowskich UE lub EFTA, nie są objęte obowiązkiem zgłoszenia do Rejestru wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania, gdyż posiadają opinię wydaną przez odpowiednią instytucję innego kraju wspólnotowego i są uznane za wyrób medyczny, wobec czego, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT,

Sprzedawane przez Spółkę okulary korekcyjne, jako wymienione w poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy, podlegają opodatkowaniu według stawki 7%.Jednocześnie Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że nie jest organem właściwym do sklasyfikowania danego wyrobu, produktu jako wyrobu medycznego. Właściwym organem w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania wyrobów medycznych jest Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów i Produktów Biobójczych (art. 15 w.w ustawy o wyrobach medycznych).

Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organykontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, zapośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc od daty jego doręczenia(art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).4.Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekstjednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacieskarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejeniaznaków opłaty skarbowej na zażaleniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika