.Pytanie PodatnikaCzy dowodem dokonania eksportu towarów jest karta 3 SAD potwierdzona przez litewski (...)

.Pytanie PodatnikaCzy dowodem dokonania eksportu towarów jest karta 3 SAD potwierdzona przez litewski urząd celny(skład celny)?-dotyczy stanu prawnego obowiązującego w okresie 01.05.2004r do 31.05.2005r.


Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 Nr 8 poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku, z dnia 05.08.2005r (data wpływu do Urzędu) uzupełnionego wnioskiem z dnia 29.09.2005r (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art.41 ust.4 w związku z art. 2 pkt 8 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr.54, póz.535 z późn. zm), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE
1 .Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka dokonuje sprzedaży towarów do USA. Spółka wysyła towary do Rosji przez Litwę, gdzie czasowo znajdują się one w składzie celnym(urzędzie celnym).W powyższym urzędzie celnym otwierany jest karnet TIR i rozpoczyna się procedura tranzytu oraz zgodnie z przepisami celnymi urząd celny potwierdza na karcie 3 SAD wywóz towarów poza teren UE. Karta 3 SAD jest następnie przesyłana do Spółki.

Porady prawne

.Pytanie Podatnika.Czy dowodem dokonania eksportu towarów jest karta 3 SAD portwierdzona przez litewski urząd celny(skład celny)?-dotyczy stanu prawnego obowiązującego w okresie 01.05.2004r do 31.05.2005r.


2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznegoWedług opinii Spółki karta 3 SAD jest dowodem dokonania eksportu.


3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawym.

Eksportem towarów w rozumieniu art.2 pkt 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów iusług ( Dz. U. nr 54, póz. 535 ze zm.) jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóztowarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art.7 ust. l pkt 1-4 wyżej wymienionej ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez :dostawcę lub w jego imieniu , lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jegoimieniu.Przepisy wymagają, aby w przypadku eksportu, o którym mowa w art. 2 pkt. 8 lit. a ustawy wywóztowarów był potwierdzony przez urząd celny wyjścia, natomiast w przypadku tzw. eksportupośredniego (art. 2 pkt. 8 lit. b w związku z art.41ust.ll ustawy) z dokumentu musi dodatkowowynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu 'urzędem celnym wyjścia'jest w zależności od procedury jaką objęty jest towar graniczny urząd celny lub wewnętrzny urząd celny. Potwierdzenia eksportu na potrzeby podatku od towarów i usług powinien dokonać:urząd celny właściwy dla miejsca, w którym towary przejmowane są w ramach jednej umowyprzewozu (najczęściej wewnętrzny urząd nadawczy) - w przypadku gdy wysyłka towarów pozagranice Wspólnoty następuje koleją, drogą pocztową, lotniczą lub morską,ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty (najczęściejgraniczny urząd celny) przy transporcie drogowym, przy nie stosowaniu procedury tranzytu,jeżeli towar zgłoszony jest do procedury tranzytu, urząd celny w którym nastąpiło zgłoszenietowaru do tej procedury (najczęściej wewnętrzny urząd celny właściwy dla siedziby eksportera),urząd celny, w którym towar zgłoszony został do procedury wywozu w przypadku towarówakcyzowych wywożonych poza terytorium Wspólnoty w procedurze zawieszenia akcyzy przyzastosowaniu administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

Jeżeli zatem podmiot zgłosi towar do procedury tranzytu w polskim wewnętrznym urzędzie celnym właściwym dla siedziby eksportera - będzie to dla danej dostawy urząd celny wyjścia i potwierdzenie z tego urzędu będzie wystarczające dla uznania, że mamy do czynienia z eksportem towarów.

Przepisy prawa podatkowego regulujące stosowanie stawki O % podatku od towarów i usług odwołują się w zakresie kwestii związanych z udokumentowaniem wywozu towarów do przepisów prawa celnego.W myśl art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku O % stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 41 ust. 4 i 5 powołanej ustawy, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.Warunkiem zastosowania stawki O % w przypadku, o którym mowa wyżej jest posiadanie przez podatnika dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu poza terytorium Wspólnoty -art. 41 ust.8 wyżej wymienionej ustawy.

Powyższe wynika z postanowień art. 15 (2) VI Dyrektywy zgodnie z którymi dowodem wywozu jest faktura lub inny zastępujący ją dokument, potwierdzony przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione z terytorium Wspólnoty.Dokumentem celnym potwierdzającym procedurę wywozu poza terytorium wspólnoty, stosowanymw przypadku przepływu towarów pomiędzy Wspólnotą Europejską a państwami trzecimi, tj. niebędącymi państwami członkowskimi jest Jednolity Dokument Administracyjny (SAD- kartaSAD3).

Fakt fizycznego wywozu towarów urząd celny określony w przepisach celnych potwierdza naodwrotnej stronie egzemplarza SAD 3 i zwraca go do urzędu celnego, w którym zgłoszonoprocedurę wywozu.Zgodnie z art 286 ust. l rozporządzenia rady (EWG) nr 2454/93 z dnia 02 lipca 1993r ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny dokumentem, w którym urząd celny wyjścia potwierdza wywóz towarów z terytorium kraju poza teren Wspólnoty jest 'egzemplarz nr 3 jednolitego dokumentu administracyjnego (SAD)'.Wymieniony wyżej sposób potwierdzenia wywozu ostatecznego określają ponadto przepisy art. 792 i 793 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2452/93 z dnia 02 lipca 1993r ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy KodZe stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że w litewskim urzędzie celnym rozpoczęto procedurę tranzytu.W wytycznych zawartych w 'Instrukcji wypełniania i stosowania dokumentu SAD' - zwanej dalej 'instrukcją'- opracowanej w Departamencie Ceł Ministerstwa Finansów- wersjal.6 z dnia 05.07.2005r zamieszczonej na strome internetowej Izby Celnej w Warszawie, wynika, iż:pole l w rubryce 3 karty SAD 3 (strona 5 instrukcji) wypełnia się przy procedurze tranzytu,pole 37 karty SAD 3 (strony 24,25 instrukcji), które określa procedurę. Wynika z zapisów w nimczy wywóz poprzedzony został jakąś procedurą,pole 52 karty SAD 3 (strona 32 instrukcji)wypełnia się tylko w tranzycie i podaje się w nimrodzaj gwarancji lub rodzaj zwolnienia z gwarancji,pole 29 karty SAD 3, które określa urząd celny wywozu (jeżeli ma nim być urząd polskifigurować tam będzie kod o prefiksie PL.)Mając powyższe na względzie należy zwrócić uwagę na rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym przytoczonym we wniosku a danymi wykazanymi w karcie 3 SAD.Dlatego też organ podatkowy stoi na stanowisku, iż karta 3 SAD nie dotyczy procedury tranzytu natomiast dotyczy wywozu towarów nie poprzedzonego żadną procedurą.

W świetle powyższego, uznać należy, iż potwierdzenie wywozu towaru transportem drogowym (przy nie stosowaniu procedury tranzytu) poza terytorium Wspólnoty na karcie 3 dokumentu SAD poprzez umieszczenie pieczęci wskazującej datę i nazwę polskiego wewnętrznego urzędu celnego właściwego dla siedziby eksportera, oraz poprzez umieszczenie pieczęci urzędu celnego wyjścia (litewskiego urzędu celnego) na odwrotnej stronie karty 3 SAD tj. ostatniego urzędu celnego przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty stanowi dokument dokonania eksportu o którym mowa w art. 41 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług uprawniający Spółkę do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%.eks Celny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika