Czy można odliczyć podatek VAT z faktur zakupu wystawianych przez Spółkę na paliwo pobrane przez (...)

Czy można odliczyć podatek VAT z faktur zakupu wystawianych przez Spółkę na paliwo pobrane przez klientów?

Na podstawie art. 14a § l 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.12.2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 86 ust.l, art. 88 ust.l pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka poza działalnością związaną ze sprzedażą, naprawą oraz wynajmem samochodów prowadzi sprzedaż paliw płynnych dla klientów użytkujących samochody wynajęte przez Spółkę (zakres działalności Spółki wykazany w KRS 50.50.Z - sprzedaż detaliczna paliw).Zakup paliwa odbywa się na podstawie kart paliwowych używanych przez klientów wynajmujących samochody i jest realizowany przez nich. Faktury zakupu są wystawiane przez dystrybutorów na Spółkę.Podatek VAT z tych faktur Spółka odlicza od VAT należnego w tym wykazywanego na fakturach sprzedaży wystawianych dla klientów wynajmujących samochody i pobierających paliwo.Wśród samochodów wynajmowanych są samochody osobowe.

Porady prawne

Pytanie podatnika; Czy można odliczyć podatek VAT z faktur zakupu wystawianych przez Spółkę na paliwo pobrane przezklientów?

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Zdaniem Spółki odliczenie podatku VAT z faktur zakupowych wystawianych na Spółkę za paliwo pobrane przez klientów jest prawidłowe, gdyż Spółka nie dokonuje nabycia paliw 'do napędu samochodów osobowych 'jak stanowi art. 88 ust. l pkt 3 ustawy z 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, a w celu sprzedaży tego paliwa klientom wynajmującym samochody.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. l pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, póz. 535 ze zmianami) - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się donabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych donapędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.W art. 86 ust. 3 ustawy o VAT mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdachsamochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 4 przepis ust. 3 nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów wymienionychw punktach 1-7, w tym m.in. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatneużywanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umówo podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie dowykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Tym samym zakaz odliczenia podatkuod paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. l pkt 3 nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do pojazdówwymienionych w ust. 4 art. 86.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że nabywa Ona paliwo, które zostaje następnie sprzedane klientom wynajmującym od Spółki samochody, m. in. osobowe, na podstawie używanych przez nich kart paliwowych. Wnioskodawca nabywa więc paliwo do napędu tych samochodów, ale jako towar handlowy, który odsprzedawany jest dalej klientom użytkującym te samochody na podstawie umów dzierżawy.

Wobec powyższego Wnioskodawca ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu tego paliwa na zasadach ogólnych. Ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego, wynikające z w/w przepisów, będą dotyczyć klientów użytkujących te samochody, którzy będą otrzymywać faktury zakupu paliwa wystawiane przez Spółkę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika