Spółka dokonuje wewnątrzwpólnotowej dostawy towarów i jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE w (...)

Spółka dokonuje wewnątrzwpólnotowej dostawy towarów i jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Polsce. Dla takiej transakcji klient podaje swój numer VAT UE (jest to numer VAT UE innego niż Polska kraju Unii Europejskiej). Na fakturze dokumentującej dokonanie wewnątrzwpólnotowej dostawy towarów zawarte są również koszty transportu. Pytanie podatnika: Spółka wnosi o rozstrzygnięcie poprawności stosowanego przez nią rozwiązania w zakresie w jakim przedstawiła w swoim stanowisku w części dotyczącej oceny stanu faktycznego

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2006r. (data wpływu do urzędu), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 28 ust. 1 i ust. 3, art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późń. zm.).Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. 185 poz. 1545).Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 14 października 2005r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów dostawach towarów (Dz. U. Nr 201 poz. 1665).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku, jest nieprawidłowe w części dotyczącej wykazywania usług transportowych w 'informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów'.

Porady prawne


UZASADNIENIE


Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:Spółka dokonuje wewnątrzwpólnotowej dostawy towarów i jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Polsce. Dla takiej transakcji klient podaje swój numer VAT UE (jest to numer VAT UE innego niż Polska kraju Unii Europejskiej). Na fakturze dokumentującej dokonanie wewnątrzwpólnotowej dostawy towarów zawarte są również koszty transportu.

Pytanie podatnika:Spółka wnosi o rozstrzygnięcie poprawności stosowanego przez nią rozwiązania w zakresie w jakim przedstawiła w swoim stanowisku w części dotyczącej oceny stanu faktycznego

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Dla wyżej opisanej transakcji klient podał Spółce swój numer VAT UE, dlatego usługa transportu wewnątrzwspólnotowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Mając powyższe na uwadze Spółka w deklaracji VAT-7 nie uwzględnia wartości tego transportu w pozycji dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.Zdaniem Spółki w pozycji tej należy wykazać wartość dostawy wewnątrzwspólnotowej, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.W informacji podsumowującej Spółka wykazuje natomiast wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów uwzględniając niepodlegające opodatkowaniu w Polsce koszty transportu, którymi obciążony jest klient. W efekcie powstaje różnica pomiędzy wartością wewnątrzwpólnotowej dostawy towarów przedstawioną w deklaracjach VAT-7 a odpowiednią informacją podsumowującą.

Ocena prawna podanego we wniosku stanu faktycznego:

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest jedną z czynności która podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy. Co do zasady, polega ona na wywozie towarów z terytorium kraju (Polski) w wyniku czynności określonych w art. 7, czyli dostawy towarów, na terytorium innego państwa członkowskiego w określonych w ustawie warunkach.Transport towarów dokonywany między różnymi krajami Unii, w tym również z Polski do innego kraju członkowskiego i odwrotnie, określany jest w ustawie o VAT jako wewnątrzwspólnotowa usługa transportowa.W przypadku świadczenia usług transportowych, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późń. zm.), miejscem świadczenia (przesądzającym o zasadach na jakich usługa podlega opodatkowaniu) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

W odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego transportu towarów miejsce świadczenia usług zostało również uregulowane w sposób szczególny w art. 28 ustawy. W myśl przepisu zawartego w ust. 1 tego artykułu w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich - miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Wyjątkiem od tej reguły jest ust. 3 w/w artykułu t.j. w sytuacji, w której nabywca usługi poda dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym, niż terytorium państwa rozpoczęcia transportu. W takim przypadku za miejsce świadczenia usługi będzie uznawane terytorium państwa członkowskiego, które nadało nabywcy numer, jakim się posłużył.

Ta sama zasada obowiązywać będzie dla usług pomocniczych do w/w usług transportowych, takich jak: załadunek, rozładunek, przeładunek, itp. jeżeli usługi te będą związane bezpośredni z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

W praktyce oznacza to, że w sytuacji gdy świadczącym usługę wewnątrzwspólnotowego transportu towarów będzie podmiot polski, zaś usługobiorcą - kontrahent z innego kraju Unii, który zidentyfikuje się jako podatnik podatku od wartości dodanej (poda polskiemu podatnikowi VAT swój numer identyfikacyjny nadany mu przez organ podatkowy w kraju Unii), to podatnikiem z tytułu wykonanej usługi będzie usługobiorca - podatnik unijny. Będzie on zobowiązany do samoobliczenia podatku w kraju, w którym nadano mu numer identyfikacyjny, jakim posłużył się w omawianej transakcji.

W sytuacji gdy wewnątrzwspólotowa usługa transportowa opodatkowana będzie przez podatnika z innego kraju członkowskiego, polska firma w wystawionej fakturze nie wykaże sprzedaży opodatkowanej, lecz ze stawką NP. (niepodlegające opodatkowaniu).

Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług zawartych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dn. 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, które weszło w życie z dniem 4 października 2005r. w/w usługi transportowe polski podatnik wykazuje w części 'C' deklaracji VAT-7 w rubryce 21 'dostawa towarów oraz świadczenia usług, poza terytorium kraju', którą w objaśnieniach Minister Finansów opisał następująco 'w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Jednocześnie zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tyt.

:1.wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów;2.wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.W/w przepis tylko w takim przypadku nakłada na podatników obowiązek składania informacji podsumowujących, gdy w danym kwartale wystąpiła bądź to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów bądź też wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Natomiast obowiązek ten nie wiąże się z usługami transportu towarów.Ponadto wzory informacji podsumowujących określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 października 2005r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (Dz. U. Nr 2001 poz. 1665) którymi są:

VAT-UE - Informacja podsumowującą o dokonanych/nabyciach towarów - stanowi podstawowy formularz informacyjny, w którym wykazuje się łączną wartość dostaw i nabyć dokonanych w kwartale dla poszczególnego klienta, z który składana jest informacja, VAT-UE/A - Informacja o wewnątrzwpólnotowych dostawach towarów - stanowi załącznik do formularza VAT-UE, w którym wykazuje się dla poszczególnych klientów kwotę łącznych transakcji/dostaw dokonanych w kwartale, za który jest składana informacja,VAT-UE/B - Informacja o wewnątrzwpólnotowych nabyciach towarów - stanowi załącznik do formularza VAT-UE, w którym wykazuje się dla poszczególnych klientów kwotę łącznych transakcji/nabyć dokonanych w kwartale, za który jest składana informacja, VAT-UE/B - Korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwpólnotowych dostawach/nabyciach towarów - i nie wynika z ich treści, iż należy w nich wykazywać usługi z zakresu transportu towarów.

Reasumując powyższe Wnioskodawca na podstawie stanu faktycznego winien, wartość usług transportowych wykazać w deklaracji VAT-7 (w części 'C') natomiast nie jest zobowiązany do wykazania w/w usług w 'Informacji podsumowującej'.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika