1) Czy Spółka powinna rozpoznawać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług (...)

1) Czy Spółka powinna rozpoznawać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług w dacie wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę tzn. przed wykonaniem usług ?
Czy też Spółka nie powinna kierować się datą wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę i rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego z chwilą faktycznego wykonania tych usług, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia ich wykonania?
2.) Jeśli data wystawienia faktury przez zagranicznego usługodawcę nie wpływa na powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, to czy jeśli Spółka przed ich wykonaniem zapłaci za nie 100% należności, to czy w dacie płatności należy rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu zapłaty zaliczki na poczet importu tych usług?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez z dnia 10 marca 2006r (data wpływu do tutejszego urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 19 ust. 4 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r Nr 54, poz 535 z późn. zm.)NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIUstwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Stan faktyczny podany we wniosku:
Spółka dokonuje importu usług w zakresie badań i analiz składu chemicznego oraz czystości substancji sklasyfikowanych w grupie 74.30 PKWiU. Faktury z tego tytułu są wystawiane przez zagranicznego kontrahenta w kilka dni po podpisaniu umowy tj. przed wykonaniem usług. Spółka dokonuje płatności należnej kwoty za usługi w terminie wynikającym z faktury tzn. również przed wykonaniem usług.


Treść pytania:
1) Czy Spółka powinna rozpoznawać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług w dacie wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę tzn. przed wykonaniem usług ? Czy też Spółka nie powinna kierować się datą wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę i rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego z chwilą faktycznego wykonania tych usług, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia ich wykonania?
2) Jeśli data wystawienia faktury przez zagranicznego usługodawcę nie wpływa na powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, to czy jeśli Spółka przed ich wykonaniem zapłaci za nie 100% należności, to czy w dacie płatności należy rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu zapłaty zaliczki na poczet importu tych usług?


Stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego:
Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy o VAT do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług świadczonych w kraju. Oznacza to, iż jeśli podatnik krajowy kupuje od zagranicznego dostawcy usługi objęte miejscem świadczenia w Polsce w stosunku, do których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, to należy zastosować odpowiednio postanowienia art. 19 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z nim, jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Z przeprowadzonej przez Biowet analizy art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, wynika, iż artykuł ten można interpretować w następujący sposób:

Sposób pierwszy.
Stosując wykładnię językową do art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, której to na gruncie przepisów prawa podatkowego udziela się pierwszeństwa przed innymi rodzajami wykładni (teza zawarta w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 2004r), należy uznać, że obowiązek podatkowy powstaje zawsze w momencie wystawienia faktury o ile faktura nie jest wystawiona później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi. Obowiązek podatkowy powstaje, więc w dacie wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę usług nawet jeśli faktura została wystawiona przed wykonaniem usługi. W rezultacie, Spółka powinna rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług zgodnie z datą faktury wystawcy. Za miesiąc, w którym powstał ustalony w ten sposób obowiązek podatkowy Spółka powinna zgodnie z art. 106 ust.7 ustawy o VAT wystawić fakturę wewnętrzną z tytułu importu usług i ująć ją w deklaracji VAT.

Sposób drugi.
Stosując wykładnię celowościową i systemową do art. 19 ust.4 ustawy o VAT należy uznać, iż faktura powinna dokumentować wykonanie usługi i nie powinna być wystawiana przed faktycznym wykonaniem usługi. W konsekwencji wystawienie faktury przez zagranicznego dostawcę przed wykonaniem usługi nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług w Polsce po stronie polskiego nabywcy. Polski nabywca powinien czekać z momentem rozpoznania obowiązku podatkowego do czasu zakończenia wykonania usługi przez zagranicznego usługodawcę. A następnie w ciągu 7 dni od dnia jej wykonania wystawić fakturę wewnętrzną z tytułu importu usług i ująć ją w deklaracji VAT.
Jeśli jednak przed wykonaniem usługi przez zagranicznego usługodawcę, polski nabywca zapłaci za otrzymaną fakturę od zagranicznego usługodawcy, to obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstanie w związku z zapłatą 100 % zaliczki na poczet wykonania usług. Obowiązek rozpoznania obowiązku podatkowego w tym przypadku wynika z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Przepis ten bowiem, stanowi, iż jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. W ocenie Spółki, należy uznać, iż skoro obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania części należności przed wykonaniem usługi, to tym bardziej dokonanie pełnej płatności za usługę przed jej wykonaniem powinno kreować powstanie obowiązku podatkowego.W ocenie Spółki pierwszy i drugi sposób interpretacji przepisów o VAT w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług znajduje uzasadnienie, jednak pierwszy z nich należy uznać za właściwszy. Wynika to stąd, iż jest on oparty na językowej wykładni przepisów oraz jest on w praktyce najprostszy do zastosowania i skontrolowania.


Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Z treści art. 19 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)- zwanej dalej 'ustawą o VAT', wynika, iż zasady ogólne dotyczące powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, wymienione w art. 19 - ust.l, 4, 5, 11, 13, pktl lit.b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 ustawy o VAT, stosuje się odpowiednio do importu usług. Przepis art. 19 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, że jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.Natomiast przepis art. 19 ust. 11 ustawy o VAT stanowi, że jeżeli przed dostawą towarów lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.Mając na uwadze powyższe przepisy, w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, obowiązek podatkowy determinowany jest zarówno przez wystawienie faktury przez zagranicznego kontrahenta (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT) jak i dokonanie przez Spółkę zapłaty (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Rozstrzygającym jest, która z tych czynności nastąpi wcześniej. Spółka przytacza, iż płatność za importowane usługi dokonywana jest na podstawie otrzymanej faktury. Wynika z tego, że faktura wystawiana jest przed dokonaniem płatności, w konsekwencji czego, z chwilą wystawienia faktury powstaje obowiązek podatkowy dla Spółki w imporcie usług.Spółka winna w tym przypadku według art. 106 ust. 7 ustawy o VAT- wystawić fakturę wewnętrzną. Z przepisu tego wynika również, że za dany okres rozliczeniowy Spółka może wystawić jedną fakturę dokumentującą transakcje będące importem usług dokonane w tym okresie.Z uwagi na powyższe organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika