Czy transakcja kupna - sprzedaży działki będzie wyłączona z zakresu działania ustawy o VAT ?

Czy transakcja kupna - sprzedaży działki będzie wyłączona z zakresu działania ustawy o VAT ?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.03.2006r. (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr. 54, poz. 535 z póżn. zm ) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:

Spółka zamierza kupić od innej Firmy Spółki z o. o. Grunt, który ma być przedmiotem sprzedaży w ewidencji gruntów oznaczony jest jako rolny (pastwisko i nieużytki), a teren nie jest objęty żadnym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan Zagospodarowania Przestrzennego stracił ważność w 2003r. Dla omawianego obszaru została podjęta uchwała w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W stosunku do tej działki nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, z której by dodatkowo wynikało, że zbędne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy.


Pytanie podatnika

Czy transakcja kupna - sprzedaży tej działki będzie wyłączona z zakresu działania ustawy o VAT ?


Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Zdaniem Spółki sprzedaż gruntu będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. O takiej interpretacji przesądza fakt, że jest to teren rolny i nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.


Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Rodzaje gruntów określa ewidencja prowadzona na zasadach wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38 poz. 454). Z treści przepisu zawartego z art. 43 ust. l pkt 9 ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu podlega również dostawa gruntów, które nie tylko klasyfikowane są jako tereny budowlane, ale również z przeznaczeniem pod zabudowę. Nadmienić należy, że w powyższym rozporządzeniu nie wymienia się 'terenów budowlanych', lecz 'grunty zabudowane i zurbanizowane', co wskazuje, że ustawodawca nie odwoływał się w ustawie o VAT do powyższego aktu prawnego, przy formułowaniu art. 43 ust.

1. Należy zatem uznać, że istotne znaczenie co do określenia przeznaczenia gruntu mają ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a nie klasyfikacja gruntu oparta na w/w rozporządzeniu, której zapisy mogą w tym zakresie pełnić jedynie rolę pomocniczą. Reasumując powyższe ustawa o VAT zwalnia od podatku dostawę terenów innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane przy czym w przypadku niezabudowanych - jedynie te których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Charakter gruntów określa plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru. Pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych będących gruntami rolnymi, leśnymi i pod stawami zwolnione są od VAT. Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że to na sprzedawcy ciąży obowiązek ustalenia prawidłowej stawki podatkowej dla sprzedawanego towaru, gdyż to on ma najwięcej informacji na ten temat.Ważne w tym wypadku jest rozstrzygnięcie m. in. następujących kwestii: jaki status tym gruntom nadany był planem przestrzennym obowiązującym do końca 2003r.?czy grunty te były przeznaczone pod inwestycje budowlane?czy sprzedawca ma w zakresie wykonywania działalności gospodarczej prowadzenie działalności rolniczej i czy taką prowadził na wspomnianych gruntach?

Jeżeli plany przestrzenne obowiązujące do końca 2003r. przeznaczały te grunty pod zabudowę, to sprzedaż ich będzie opodatkowana wg stawki 22%. Zasadnym jest domniemanie, że gruntom raz odrolnionym nie zostanie przywrócony poprzedni charakter, gdyż plany przestrzenne opracowywane przez gminę nie ograniczają się tylko do wspomnianych gruntów lecz obejmują swoim zasięgiem większy obszar.Natomiast jeżeli:plany zagospodarowania przestrzennego obowiązujące do końca 2003r. traktowały te grunty jako rolne,sprzedający nabył w takim celu te grunty,obecnie grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego, to będą one korzystały ze zwolnienia określonego w art. art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W powyższej sytuacji sprzedawca gruntów musi jednak wystąpić do Urzędu Miasta i Gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy sprzedawanej działki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika