Czy do sprzedawanego stanowiska garażowego, czyli miejsca przynależnego do nowo wybudowanego lokalu (...)

Czy do sprzedawanego stanowiska garażowego, czyli miejsca przynależnego do nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wielolokalowym, stosować 7% stawkę VAT ?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.10.206r. ( data wpływu do tut. Urzędu ) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług tj. art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 1 art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. nr 54 poz. 535 z późn. zm. ), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący : W ramach prowadzonej działalności gospodarczej X Sp. z o.o. będzie budować i sprzedawać lokale mieszkalne wraz z przynależnym do nich stanowiskiem garażowym. Sprzedaż odbędzie się na podstawie jednego, wspólnego aktu notarialnego.

Porady prawne

Pytanie spółki dotyczy następującej kwestii : Czy do sprzedawanego stanowiska garażowego, czyli miejsca przynależnego do nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wielolokalowym, stosować 7% stawkę VAT ?

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego : Na podstawie dostępnych przepisów prawa wnioskodawca uznaje, iż do lokalu mieszkalnego może przynależeć m.in. stanowisko garażowe. W związku z tym jeżeli umowa sprzedaży będzie stanowiła, że stanowisko garażowe jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego, to razem z nim stanowi jeden towar i będzie opodatkowany stawką 7% VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym :

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem?, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 6 w/cyt ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zatem zgodnie z powyższym przepisem, właściwa identyfikacja budynku powinna być dokonana według zasad klasyfikacji statystycznej, tzn. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. z 1999r. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.). Art. 146 ust.1 pkt.2 lit. b w/w ustawy mówi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez obiekty budownictwa mieszkalnego zgodnie z art. 2 pkt 12 w/cyt ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12 , art. 83 , art. 119 ust. 7 , art. 120 ust. 2 i 3 , art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 2 ust. 1 i nast. ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali ( t. j. Dz.U.nr 80 poz. 903 ze zm. ), samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej ?lokalami? mogą stanowić odrębną nieruchomość. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności : piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej ?pomieszczeniami przynależnymi?.

Z art. 2 ust. 2 w/w ustawy wynika, iż podstawowym kryterium pozwalającym zaliczyć dane pomieszczenie do kategorii pomieszczenia pomocniczego jest to, czy ów pomieszczenie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych zamieszkałych w lokalu osób.

Stanowisko garażowe, jako pomieszczenie o charakterze użytkowym, mogące być również przedmiotem samodzielnego obrotu, nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych w ścisłym tego słowa znaczeniu. Pomimo, że formalnie przedmiotowe umowy obejmują sprzedaż lokalu wraz z miejscem garażowym, to w zakresie skutków podatkowych stanowiska garażowe powinny być traktowane jako lokal użytkowy, bowiem nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i podlegają w związku z tym stawką podatkową 22%, o której mowa w art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika