W świetle powyższego proszę o wyjaśnienie czy podpisanie aneksu do umowy o świadczenie usług naukowo (...)

W świetle powyższego proszę o wyjaśnienie czy podpisanie aneksu do umowy o świadczenie usług naukowo - badawczych w rezultacie czego nie uległa zmianie wartość zobowiązania wynikającego z zarejestrowanych pierwotnie umów, a jedynie został częściowo przesunięty termin ich realizacji mieszczący się w terminie wskazanym w § 41 f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. spowoduje brak możliwości korzystania przez Instytut ze zwolnienia o którym mowa w § 41 f wspomnianego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów.

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.12.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji § 41 f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie Stan faktyczny podany we wniosku: Instytut jest jednostką badawczo - rozwojową świadczącą usługi naukowo - badawcze. Zgodnie z § 41 f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97 poz. 970 z późniejszymi zmianami/ zwalnia się od podatku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007r. usługi naukowo - badawcze (PKWiU 73), które do dnia 31 grudnia 2005r. korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy.Zwolnienie o którym mowa ma zastosowanie: 1) w odniesieniu do usług, o których mowa w ust.1 świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005r., bez uwzględniania ich zmian po tym dniu oraz 2) pod warunkiem, że umowa o której mowa w pkt 1 zostanie zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2006r.Zgodnie z powyższym Instytut zarejestrował w tutejszym Urzędzie Skarbowym kilka umów na realizację prac naukowo-badawczych. Są to w większości umowy trójstronne, wieloletnie z wykonania których Instytut rozlicza się ze Zleceniodawcą natomiast środki finansowe otrzymuje bezpośrednio z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Część z tych umów lub ich etapy została już rozliczona w roku 2006. Dwie z pozostałych umów na realizację projektów celowych zostały częściowo rozliczone w 2006r. natomiast do pozostałych ich etapów zostały sporządzone aneksy przesuwające termin ich realizacji mieszczący się oczywiście w terminie do dnia 31 grudnia 2007r. Wartość prac których termin realizacji został nieco przesunięty nie uległa zmianie w stosunku do pierwotnie zarejestrowanych umów. Stosownie do przesuniętego terminu przesunięto środki finansowe na ich realizację.

Porady prawne

Pytanie Wnioskodawcy: W świetle powyższego proszę o wyjaśnienie czy podpisanie aneksu do umowy o świadczenie usług naukowo - badawczych w rezultacie czego nie uległa zmianie wartość zobowiązania wynikającego z zarejestrowanych pierwotnie umów, a jedynie został częściowo przesunięty termin ich realizacji mieszczący się w terminie wskazanym w § 41 f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. spowoduje brak możliwości korzystania przez Instytut ze zwolnienia o którym mowa w § 41 f wspomnianego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów.

Stanowisko Wnioskodawcy. Zdaniem Instytutu podpisanie aneksów do umów o świadczenie usług naukowo-badawczych nie powodujące zwiększenia ani zmniejszenia ich wartości czyli powiększenia zakresu zwolnienia wynikającego z umów, a jedynie zmiany terminu realizacji poszczególnych etapów tych prac oraz przesunięcie środków finansowych stosownie do terminu wykonania mieszczące się w czasie wymienionym w art.41 f nie powinna skutkować brakiem możliwości korzystania przez Instytut ze zwolnienia podatkowego.

Ocena prawna stanowiska w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług. W wyżej wymienionym załączniku do ustawy, jako zwolnione od podatku VAT, pod pozycją nr 5 wymienione były usługi naukowo - badawcze sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 73. Ustawą z dnia z dnia 29 lipca 2005r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484) dokonano zmiany przepisów ustawy o podatku od towarów i usług polegającej na skreśleniu pozycji 5 (usługi naukowo -badawcze) załącznika Nr 4 do ustawy o VAT. (zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia 2006r. ). W związku z powyższym świadczenie usług naukowo-badawczych od dnia 01.01.2006r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.(art. 5 ust. 1 pkt. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy).

Stosownie jednak do § 41f ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.: w tym - § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2005r. zmieniającego w/w rozporządzenie - Dz. U. Nr 266 z 2005r., poz. 2239), ) zwalnia się od podatku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007r., usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73), które do dnia 31 grudnia 2005r. korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zwolnienie powyższe dotyczy usług świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005r., bez uwzględniania ich zmian po tym okresie, pod warunkiem , że umowa została zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2006r.

Wprowadzenie aneksów do umów po 19 września 2005r. nie powoduje więc utraty zwolnienia tylko ogranicza to zwolnienie do świadczenia usług w takim zakresie jaki został zapisany przed 19 września 2005r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zmiany wprowadzone aneksami do dwóch umów dotyczyły przesunięcia terminów wykonania poszczególnych etapów usług , w ślad za którymi przesunięto również środki na ich realizację. Natomiast sama wartość realizowanych usług oraz ich zakres rzeczowy nie uległ zmianie.

Mając powyższe na uwadze w ocenie tut. Organu przesunięcie w czasie terminu zakończenia poszczególnych etapów prac naukowo ? badawczych, bez wpływu na ich istotę nie będzie skutkowało utratą zwolnienia z podatku VAT w okresie do 31.12.2007r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika