Czy koszty ponoszone w związku z emisją akcji mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu oraz (...)

Czy koszty ponoszone w związku z emisją akcji mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu oraz czy należy odnieść je w koszty w dacie ich poniesienia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA



Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z przygotowaniem emisji akcji - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 12 lipca 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z przygotowaniem emisji akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka ma zamiar po przekształceniu w spółkę akcyjną zrealizować ofertę publiczną sprzedaży akcji w celu pozyskania z giełdy środków finansowych przeznaczonych na działalność gospodarczą. Uzyskane z emisji giełdowej środki posłużą rozwinięciu oferty produktowej Spółki oraz rozszerzeniu zakresu działań dotychczas podejmowanych w celu pozyskania przychodów z działalności gospodarczej. W szczególności środki te mają być przeznaczone na bieżącą działalność Spółki, mającą na celu utrzymywanie dotychczasowych źródeł przychodów oraz inwestycje mające na celu powiększenie przychodów od nowo pozyskiwanych kontrahentów lub z nowo wprowadzonych produktów. Przygotowanie procedur związanych z wejściem na giełdę jest przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym generującym poważne wydatki obciążające spółkę. W toku przygotowania się do emisji Spółka ponosi znaczne koszty związane z obsługą przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne, świadczące w szczególności usługi doradztwa.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.



  • Czy Spółce przysługuje prawo odliczenia podatku VAT od kosztów poniesionych na wydatki związane z wejściem na giełdę...
  • Czy ponoszone wydatki związane z planowaną emisją należy odnieść w koszty w dacie ich poniesienia...


Zdaniem Spółki, mając na uwadze dyspozycję zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podwyższenie kapitału zakładowego służy zachowaniu źródła przychodów. Z punktu widzenia ekonomiki oraz logiki zdarzeń, jak podaje jednostka, nie budzi żadnych wątpliwości, że zwiększenie kapitału zakładowego jest metodą pozyskania środków finansowych na dalszą działalność gospodarczą, a więc działanie takie uznać można za przyczynienie się do zachowania źródła przychodów. Spółka uważa, iż wydatki poniesione na wejście na rynek giełdowy są kosztami poniesionymi w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i mają lub mogą mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Przy czym w takim rozumieniu należy rozróżniać ?przychody bliższe?, to jest środki pozyskane bezpośrednio z emisji akcji oraz ?przychody dalsze?, to jest przychody jakie generować będzie Spółka w następstwie inwestowania ?przychodu bliższego?. Zgodnie z art. 15 ust. 4d w/w ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e). Mając na uwadze powyższe uregulowania Spółka uważa, iż grupa kosztów dotycząca zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów zawsze będzie grupą kosztów pośrednio związanych z przychodem, bowiem w wyniku ich poniesienia nigdy przychód bezpośrednio nie powstanie. W takim przypadku do ujęcia kosztów pośrednio związanych z przychodami zastosowanie będzie miała procedura przewidziana a art. 15 ust. 4d cyt. Ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 431 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.) podwyższenie kapitału zakładowego spółek akcyjnych wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Oznacza to, iż wszelkie koszty ponoszone przez spółkę akcyjną przy jej założeniu lub rozszerzeniu pozostają w bezpośrednim związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Z treści art. 12 ust. 4 pkt 4 w/w ustawy wynika natomiast, iż do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

W świetle powołanego przepisu stwierdzić należy zatem, iż przychody uzyskane w wyniku emisji akcji, skutkujące podwyższeniem kapitału zakładowego, nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z przepisu tego wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Co istotne również muszą być to wydatki, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne, do przedstawionego przez Spółkę we wniosku zdarzenia przyszłego należy więc stwierdzić, że opisane przez jednostkę przyszłe wydatki dotyczące planowanej emisji akcji nie są związane, jak podnosi Spółka, z zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów. Ich celem jest bowiem pozyskanie kapitału zakładowego a więc konkretnego przychodu. To zaś oznacza, że błędnym jest stanowisko wnioskodawcy, iż mogą one stanowić koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie bowiem z tym przepisem nie stanowią tego rodzaju kosztów wydatki, co prawda nie wymienione w art. 16 ust. 1 tej ustawy, ale związane z przysporzeniami nie uważanymi za przychód przez ustawodawcę (art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy).

Nadmienić także należy, że z przepisu art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 w/w ustawy wynika, iż przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są wolne od podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tutejszy Organ wyjaśnia, że wniosek Spółki w części dotyczącej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika