Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży, (...)

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży, opodatkowaną na zasadach ogólnych, którą w przyszłości zamierza zlikwidować. W działalności tej na zasadzie osoby współpracującej uczestniczy mąż Wnioskodawcy. Przed likwidacją firmy Wnioskodawcy zarejestruje on działalność gospodarczą na własne nazwisko w tej samej branży z rozszerzeniem punktów sprzedaży. Mąż ? już w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej ? dokona zakupu towarów handlowych od firmy Wnioskodawcy.Czy zakup powyższych towarów handlowych w firmie męża Wnioskodawcy wg cen zakupu netto należy ująć jako koszt uzyskania przychodów z tytułu zakupu towarów handlowych w miesiącu zakupu, czy też zostanie ujęty w wartości remanentu początkowego, stanowiącego element przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów w momencie rocznego zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2007 r. (data wpływu 9 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 9 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 31 lipca 2007 r. znak ILPB1/415-1/07-4/AP na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 6 sierpnia 2007 r., a w dniu 9 sierpnia 2007 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży, opodatkowaną na zasadach ogólnych, którą w przyszłości zamierza zlikwidować i jest czynnym podatnikiem VAT. W działalności tej na zasadzie osoby współpracującej uczestniczy mąż Wnioskodawcy. Przed likwidacją firmy Wnioskodawcy zarejestruje on działalność gospodarczą na własne nazwisko w tej samej branży z rozszerzeniem punktów sprzedaży. Działalność ta będzie opodatkowana na zasadach ogólnych ? podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz rejestracja do VAT i rezygnacja z przysługującego zwolnienia do wysokości limitu. Mąż ? już w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej ? dokona zakupu towarów handlowych od firmy Wnioskodawcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zakup powyższych towarów handlowych w firmie męża Wnioskodawcy wg cen zakupu netto należy ująć jako koszt uzyskania przychodów z tytułu zakupu towarów handlowych w miesiącu zakupu, czy też zostanie ujęty w wartości remanentu początkowego, stanowiącego element przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów w momencie rocznego zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów...

Zdaniem wnioskodawcy z uwagi na fakt, iż sprzedaż pozostałych na stanie towarów handlowych stanowi przychód u Wnioskodawcy (zbywcy towaru), to w firmie męża (nabywcy towaru) powstanie koszt uzyskania przychodu określony w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 22 ust. 6b ww. ustawy w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Natomiast przepis zawarty w § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) określa, iż zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Zgodnie z treścią § 30 ww. rozporządzenia w razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe, zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów, o których mowa w § 12-16, oraz sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 (tj. ewidencji sprzedaży), lub danych wynikających z zestawienia, o którym mowa w § 20 ust. 2 (tj. miesięcznego zestawienia raportów dobowych z kasy rejestrującej), przekazywanych przez podatnika zgodnie z postanowieniami umowy, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.


Mając na uwadze powyższe przepisy należy uznać, iż zakupy towarów handlowych dokonywane w ramach prowadzonej przez męża pozarolniczej działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika