Czy Spółka ? ?dostawca?, która otrzymała potwierdzenie odbioru faktury korygującej podpisane przez (...)

Czy Spółka ? ?dostawca?, która otrzymała potwierdzenie odbioru faktury korygującej podpisane przez pełnomocnika, zamiast samego nabywcę, może obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała to potwierdzenie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2007 r. ( data wpływu 25 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc w którym Spółka otrzymała potwierdzenie odbioru faktury korygującej podpisanego przez umocowanego pełnomocnika - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 25 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka otrzymała potwierdzenie odbioru faktury korygującej podpisane przez umocowanego pełnomocnika .


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka handlowa ? zwana dalej ?dostawcą? zawarła z dwoma podmiotami ?zamawiającymi? umowę o współpracy handlowej. W imieniu i na rzecz ?zamawiających?, przy zawarciu umowy jako pełnomocnik występowała Spółka, za którą działały uprawnione osoby. W ramach zawartej umowy o współpracę handlową ?dostawca?, wystawia faktury VAT oraz faktury korygujące VAT obciążające poszczególnych kontrahentów ? ?zamawiających?. Faktury korygujące przesyłane są na wskazany w umowie adres do doręczeń, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.


Potwierdzenia te z pieczęcią Spółki ?pełnomocnika? i podpisane przez umocowane do tych czynności przez ?zamawiających? osoby odsyłane są na adres ?dostawcy?.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Spółka ? ?dostawca?, która otrzymała potwierdzenie odbioru faktury korygującej podpisane przez pełnomocnika, zamiast samego nabywcę, może obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała to potwierdzenie...


Zdaniem wnioskodawcy sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej może być dokonane w dowolnej formie, o ile wynika z niej fakt dotarcia faktury korygującej do nabywcy. Nabywca zgodnie z zasadami prawa może działać sam lub przez ustanowionych pełnomocników.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej w dalszej części ustawą, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W ust. 4 powołanego art. 29 ustawodawca przewidział możliwość zmniejszenia obrotu, między innymi o kwoty wynikające z dokonanych korekt faktur.

Jednocześnie, w § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz.798 ze zm.) stwierdzono, że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie to stanowi podstawę do obniżania kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy ? w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust.1 ustawy. Powyższy warunek nie dotyczy eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust.2 pkt. 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że w przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej, jest on bezwzględnie obowiązany do otrzymania potwierdzenia jej odbioru. Potwierdzenia takiego dokonuje nabywca towarów i usług jako adresat faktury korygującej. Faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a ten musi potwierdzić ten fakt i zawiadomić o tym sprzedawcę.

Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury. Zatem potwierdzenie może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca to potwierdzenie otrzymał. Bez wątpienia taki wymóg dowodowy spełnia uzyskanie zwrotnie kopii faktury korygującej z własnoręcznym podpisem odbiorcy. Dopuszczalne jest również potwierdzenie w innej formie np.: poprzez pisemne, odrębne potwierdzenie tego faktu, bądź też zwrotne potwierdzenie odbioru, wskazujące na zawartość przesyłki, czy wreszcie za pomocą każdego innego środka dowodowego, wypełniającego przesłankę art. 180 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Potwierdzenie takie uprawnia sprzedawcę do stosownego obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym to potwierdzenie otrzymał.

Nabywca zgodnie z ogólnymi zasadami prawa może działać sam lub przez ustanowionych pełnomocników. Zgodnie z art. 95 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności przez przedstawiciela. Natomiast zgodnie z § 2 czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

W myśl art. 96 ustawy Kodeks cywilny umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Pełnomocnictwo to upoważnienie drugiej osoby do dokonywania czynności prawnej, indywidualnie oznaczonej albo czynności określonych rodzajowo w imieniu lub na rzecz mocodawcy. Źródłem umocowania pełnomocnika jako przedstawiciela udzielającego pełnomocnictwa jest oświadczenie reprezentowanego.

Wyrazu ?pełnomocnictwo? używa się w języku polskim zarówno dla określenia samego dokumentu stanowiącego wyraz woli osoby ustanawiającej przedstawiciela jak i dla samej czynności prawnej mocą, której następuje jej oświadczenie.

Zgodnie z art. 136 ustawy Ordynacja podatkowa ? strona może działać przez pełnomocnika, chyba, że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnikiem strony zgodnie z art. 137 § 1 może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, natomiast § 4 mówi, iż w zakresie nieuregulowanym w § 1-3a stosuje się przepisy prawa cywilnego.

Należy zwrócić uwagę, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którą Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Jeżeli zatem w przedstawionej przez Spółkę sytuacji sprzedawca posiada potwierdzenia odbioru faktur korygujących dokonane przez pełnomocnika, w którego imieniu działają umocowane osoby ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego za miesiąc, w którym Spółka otrzymała to potwierdzenie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika