Termin rozliczenia podatek należny i naliczony w deklaracji VAT-7 od transakcji wewnątrzwspólnotowego (...)

Termin rozliczenia podatek należny i naliczony w deklaracji VAT-7 od transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2007r. (data wpływu 12.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz terminu wykazania w deklaracji VAT-7 podatku należnego i naliczonego wynikającego z tej czynności - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 12 lipca 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz terminu wykazania w deklaracji VAT-7 podatku należnego i naliczonego wynikającego z tej czynności.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wątpliwości Spółki dotyczą terminu rozliczenia podatku od towarów i usług z faktur dotyczących nabyć wewnątrzwspólnotowych w deklaracji VAT-7, w przypadku różnych terminów wystawienia faktury, dostawy towaru i wpływu faktury do jednostki. Wnioskodawca swoje wątpliwości przedstawił na przykładzie dwóch transakcji z dostawcami mającymi siedziby na terenie innych niż Polska krajów Unii Europejskiej:

- dostawy towaru, która dotarła do spółki dnia 06.06.2007r. i udokumentowana była fakturą wystawioną przez kontrahenta w dniu 31.05.2007r. Faktura wpłynęła do spółki 26.06.2007r.
- dostawy towaru, która dotarła do spółki dnia 09.07.2007r. i udokumentowana była fakturą wystawioną przez kontrahenta w dniu 29.06.2007r. Faktura wpłynęła do spółki wraz z towarem tj. w dniu 09.07.2007r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Kiedy należy rozliczyć podatek należny i naliczony w deklaracji VAT-7 od transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia ? w miesiącu wystawienia faktury, dostarczenia jej do firmy czy też w momencie przywozu towaru...

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia, ze względu na treść art. 20 ust. 5 oraz art. 86 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zarówno podatek należny jak i naliczony należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 w miesiącu, w którym nastąpiła dostawa towaru.


Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Jak wynika z art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Od zasady tej ustawa przewiduje jednak pewne odstępstwa. Z jednym z nich mamy do czynienia w przypadku, gdy przed ww. terminem podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę. W takiej sytuacji bowiem ? z uwagi na treść art. 20 ust. 6 ustawy - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Nieco inaczej określany jest termin, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu. Ten bowiem wyznaczany jest ? na podstawie art. 20 ust. 9 ustawy ? w zależności od daty otrzymania towaru lub daty wystawienia faktury. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem w przypadku nabycia towarów zaliczanych do tej kategorii obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.

Jeżeli więc Spółka otrzymała fakturę wystawioną przed upływem 15 dnia miesiąca następującego po dostawie (w przypadku towarów innych niż nowe środki transportu) lub przed dniem otrzymania towarów (w przypadku nowych środków transportu) obowiązana jest wyznaczyć obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia według terminu wystawienia przez dostawcę faktury. Wskazują na to cyt. wyżej przepisy art. 20 ust. 5, 6 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług, z których wynika, że w takim przypadku istotny jest termin wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.

W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym podatnik otrzymał faktury, które przez podatnika podatku od wartości dodanej wystawione były jeszcze przed dostarczeniem towaru, zatem wewnątrzwspólnotowe nabycie (po stronie podatku należnego) należało wykazać w dacie wystawienia faktur czyli odpowiednio w maju 2007r. (pierwsza transakcja) i czerwcu 2007r. (druga transakcja), bez względu na to, czy transakcje dotyczą nowych środków transportu, czy też innych towarów.

Jeśli chodzi o moment, w którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek wynikający z wewnątrzwspólnotowego nabycia, kwestię tę reguluje art. 86 ust. 2 pkt 4, ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi kwotę podatku naliczonego. Generalnie prawo do obniżenia o tę kwotę podatku należnego powstaje ? zgodnie z ust. 10 pkt 2 powołanego przepisu - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od wewnątrzwspólnotowego nabycia (u nabywcy). Jedynie w przypadku, gdy podatek nie został odliczony w terminie o którym mowa wyżej, ustawa dopuszcza również - ze względu na treść art. 86 ust. 11 ustawy ? obniżenie podatku należnego o podatek wynikający z wewnątrzwspólnotowego nabycia w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Takie rozwiązanie powoduje, że podatnik może w tym samym miesiącu zadeklarować podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz dokonać jego odliczenia jako podatku naliczonego, musi to być jednak miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku przedstawionym we wniosku są to miesiące, w których wystawione były faktury przez kontrahentów unijnych (odpowiednio maj i czerwiec 2007r.), a nie miesiące, w których nastąpiła dostawa.


Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzono, że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz terminu wykazania w deklaracji VAT-7 podatku należnego i naliczonego wynikającego z tej czynności. Kwestia dotycząca formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji (Nr ILPP2/443-1/07-2/IN).


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-1/07-2/IN, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika