Czy, można wystawić odbiorcy, fakturę korygującą w formie papierowej, do faktury wystawionej w formie (...)

Czy, można wystawić odbiorcy, fakturę korygującą w formie papierowej, do faktury wystawionej w formie elektronicznej, w przypadku gdy odbiorca nie jest przygotowany z przyczyn technicznych do przyjmowania faktur korygujących w formie elektronicznej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112, poz.770.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18.07.2007r. (data wpływu 23.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej w formie papierowej, do faktury wystawionej w formie elektronicznej - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19.07.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej w formie papierowej, do faktury wystawionej w formie elektronicznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatniczka, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji rajstop. Kontrahent (odbiorca), któremu dostarcza wyprodukowane wyroby, życzy sobie aby wystawiać mu faktury sprzedaży w formie elektronicznej. Stosowany przez firmę Podatniczki system E, daje możliwość wystawiania faktur, faktur korygujących oraz duplikatów faktur. Problem polega na tym, że odbiorca z uwagi na przeszkody techniczne (ograniczenia systemowe) nie jest przygotowany do przyjmowania faktur korygujących w formie elektronicznej, w związku z tym życzy sobie aby ten dokument przesłać mu w formie papierowej z adnotacją, że dotyczy on e-faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy, można wystawić odbiorcy, fakturę korygującą w formie papierowej, do faktury wystawionej w formie elektronicznej, w przypadku gdy odbiorca nie jest przygotowany z przyczyn technicznych do przyjmowania faktur korygujących w formie elektronicznej...

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro odbiorca nie jest przygotowany do przyjmowania faktur korygujących w formie elektronicznej, to można przesłać ten dokument w formie papierowej z adnotacją, że dotyczy on e-faktury, biorąc pod uwagę, że rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych nie zawiera bezwzględnego zakazu stosowania papierowej korekty do elektronicznej faktury oraz to, że nie wiąże się z tym żadne zagrożenie dla budżetu państwa z tego tytułu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r., w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz.

U. Nr 133, poz. 1119) ? zwanego dalej rozporządzeniem, faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawianych i przesyłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie. W § 5, ust. 2 rozporządzenia, zapisano, iż w przypadkach gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesyłanie dokumentu, o którym mowa w ust. 1, w formie elektronicznej, w szczególności w przypadku cofnięcia przez odbiorcę faktur zgody na ich wystawianie i przesyłanie w formie elektronicznej, podatnik wystawia ten dokument w formie papierowej, zamieszczając na nim adnotację, że odpowiednio faktura korygująca lub duplikat faktury dotyczy faktury wystawionej w formie elektronicznej.

W związku z w/w przepisami przypadek, w którym podatnik może wystawić fakturę w formie papierowej do faktury wystawionej w formie elektronicznej, dotyczy sytuacji nadzwyczajnych, takich gdzie system informatyczny używany przez podatnika umożliwiał mu wystawianie i przesyłanie faktur korygujących w formie elektronicznej, jednak z przyczyn technicznych, czy też formalnych w danym momencie nie jest możliwe wystawianie i przesłanie faktur korygujących w formie elektronicznej. Taką przeszkodą techniczną może być np. przejściowa awaria komputera, serwera, systemu. Natomiast korzystający z systemu informatycznego, nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej e-fakturę w formie papierowej w sytuacji, w której z założenia, system informatyczny odbiorcy faktur nie jest przystosowany do przyjmowania korekt w formie elektronicznej.

Reasumując: Skoro odbiorca nie jest przygotowany do przyjmowania faktur korygujących w formie elektronicznej, należy odstąpić od tej zasady i wystawiać faktury pierwotne i faktury je korygujące w formie papierowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-400 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika