Od którego momentu należy liczyć 5 dniowy termin złożenia deklaracji uproszczonej?

Od którego momentu należy liczyć 5 dniowy termin złożenia deklaracji uproszczonej?


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana XXX, przedstawione we wniosku z dnia 24.07.2007 r. (data wpływu 24.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie terminu złożenia deklaracji podatkowej - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 24.07.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie terminu złożenia deklaracji podatkowej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce ma zamiar dokonywać zakupów samochodów osobowych na terenie Wspólnoty Europejskiej i przemieszczać je na teren Rzeczpospolitej Polskiej.

Dokumenty związane z wyrejestrowaniem samochodów w kraju, z którego samochody mają być przywiezione oraz dowody rejestracyjne mają być przekazywane wnioskodawcy w terminie 1-2 miesięcy od dnia dokonania zakupu i przemieszczenia tych samochodów osobowych na teren Kraju.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Od którego momentu należy liczyć 5-dniowy termin do złożenia deklaracji uproszczonej...
  2. Czy 5-dniowy termin do złożenia deklaracji uproszczonej należy liczyć od dnia powstania obowiązku podatkowego...
  3. Czy dzień przekazania stosownej dokumentacji (dowodu rejestracyjnego oraz wymeldowania) dotyczącej zakupionych samochodów osobowych jest dniem nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, w którym powstanie obowiązek podatkowy...
  4. Czy w przypadku, gdy nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, 5-dniowy termin do złożenia deklaracji uproszczonej będzie biegł nie od dnia przemieszczenia samochodu osobowego na terytorium kraju, lecz od dnia nabycia prawa rozporządzania samochodem jak właściciel...


Zdaniem wnioskodawcy 5-dniowy termin do złożenia deklaracji uproszczonej, o której mowa w art. 81 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym należy liczyć od dnia, w którym powstaje obowiązek podatkowy, tj. od dnia nabycia prawa rozporządzania samochodem jak właściciel. Według wnioskodawcy dniem tym jest dzień przekazania przez sprzedającego stosownej dokumentacji dotyczącej zakupionych samochodów osobowych (dowód rejestracyjny, wymeldowanie - ACI).


Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Natomiast obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstanie z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, do których odsyła art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym.

W zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez wnioskodawcę, zgodnie z art. 81 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, powstaje obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego. We wniosku z dnia 24.07.2004 r. Wnioskodawca wskazał, że samochody osobowe zakupi na terenie Wspólnoty Europejskiej, następnie już jako właściciel przemieści je do Polski, a zatem będzie nimi rozporządzał jak właściciel.

Mając powyższe na uwadze istotne jest sprecyzowanie pojęcia ,,nabycie wewnątrzwspólnotowe? w celu dokładnego określenia terminu, w którym należy złożyć deklarację uproszczoną od nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym za nabycie wewnątrzwspólnotowe uważa się przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej na terytorium kraju.

W świetle powyższego deklarację uproszczoną zobowiązany winien złożyć w terminie pięciu dni licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, a nie od dnia przekazania przez sprzedającego nabywającemu dokumentacji pojazdu w postaci dowodu rejestracyjnego i dokumentu wyrejestrowania samochodu w kraju Wspólnoty, gdyż przekazanie ww. dokumentacji pojazdu nie jest warunkiem przeniesienia prawa własności.

Ponadto biorąc pod uwagę obecny stan prawny wyjaśniam, że w przypadku gdy Wnioskodawca nabędzie prawo rozporządzania samochodami jak właściciel na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej i zapłata akcyzy, lecz na podmiocie, który rozporządzając samochodem osobowym jak właściciel dokona przemieszczenia ww. samochodu osobowego na terytorium kraju z państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej.

Równocześnie należy zauważyć, iż w przypadku sprzedaży samochodu przed jego pierwszą rejestracją przez podmiot, który dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego, w myśl art. 82 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, podmiot ten jest zobowiązany przekazać nabywcy dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika