Czy czynność prawna polegająca na zawarciu umowy pożyczki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy czynność prawna polegająca na zawarciu umowy pożyczki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko firmy X SPÓŁKA JAWNA, reprezentowanej przez wspólnika, przedstawione we wniosku z dnia 24.07.2007r. (data wpływu 26.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów pożyczki - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 26 lipca 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów pożyczki.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca - Spółka Jawna zamierza udzielić 12 lub 14 osobom fizycznym, nie prowadzącym działalności gospodarczej, oprocentowanych pożyczek pieniężnych. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy usług polegających na udzielaniu pożyczek.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy czynność prawna polegająca na zawarciu umowy pożyczki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy w powyższej sprawie zastosowanie będą miały przepisy podatkowe ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, a mianowicie art. 1 i art. 7 ust. 1 pkt 4, a zawarte umowy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem w wysokości 2%. Strona umowy będzie zobowiązana do złożenia deklaracji PCC.


Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz. U. z 2007r. nr 68 poz. 450) podatkowi temu podlegają umowy pożyczki. Równocześnie na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy spółki i jej zmiany,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W interpretacji nr ILPP1/443-41/07-2/BD z dnia 14.08.2007r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów poinformował Wnioskodawcę, iż w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, udzielenie odpłatnych pożyczek wypełnia dyspozycję przepisu art. 5 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na ogólnych zasadach.

Z treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT wynika, że zwolnieniu od podatku podlegają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym pod poz. nr 3 wymieniono usługi w zakresie pośrednictwa finansowego ? a zatem udzielanie pożyczek.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż udzielenie odpłatnej pożyczki osobie fizycznej jest kwalifikowane jako usługa finansowa podlegająca regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta korzysta ze zwolnienia z tego podatku, a zatem zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika